Macedonia jednak nie rezygnuje

Przez parę ostatnich tygodni telewizja MKRTV zbierała głosy internautów w specjalnej ankiecie dotyczącej startu w ESC 2015. Do wyboru były trzy opcje: brak udziału, udział z reprezentantem wybranym na „Skopje Fest” i udział z reprezentantem wybranym wewnętrznie. Chociaż wyniki cząstkowe pokazywały, że istnieje spory odsetek głosujących, którzy nie chcą dalszego uczestnictwa kraju w ESC, to jednak telewizja MKRTV dodała wyniki dwóch pozostałych opcji i wyszło jej, że jednak większość jest za kontynuowaniem startów. Tym samym już wczoraj potwierdzono, że Macedonia weźmie udział w Eurowizji 2015, a reprezentanta wybierze 13 listopada podczas finału „Skopje Fest”. Zgłoszenia do tego najstarszego krajowego festiwalu piosenki zakończą się 31 lipca. W finale wystartuje 20 wykonawców, którzy wykonają utwory premierowe w towarzystwie orkiestry MKRTV. Zagraniczni kompozytorzy mogą brać udział w „Skopje Fest”, ale utwór musi być wykonywany w języku narodowym i śpiewany przez wykonawcę z obywatelstwem kraju. Zwycięzcę i nowego reprezentanta kraju wybiorą widzowie i międzynarodowe jury (50/50). Na razie nie wiadomo, czy utwór festiwalowy będzie też utworem na Eurowizję, jednak wszystko właśnie na to wskazuje. Oznacza to, że Macedonia przegoni nawet Maltę i to ona najszybciej przeprowadzi preselekcje do konkursu.

PRZYPOMINAM O KONKURSIE KARAOKE! Szczegóły TUTAJ

HISTORIA AUSTRII NA EUROWIZJI

Ostatnia taka porażka

Pomimo katastrofalnej porażki w Baku telewizja ORF nie poddała się, a jedynie zmieniła format preselekcji, dopuszczając do nich jedynie wykonawców, którzy są dopiero na początku swojej muzycznej drogi. W finale, który odbył się 15 lutego, wystartowało pięciu kandydatów, którzy śpiewali nie tylko swoje eurowizyjne propozycje, ale też covery piosenek z ESC. O wynikach decydowali jurorzy i widzowie (50/50), wskazując do Malmo Natalię Kelly z utworem „Shine”. Wokalistka zdobyła 70 punktów, drugie miejsce przypadło Yeli, która miała tych punktów o 20 mniej.

Natalia urodziła się w 1994 roku w Ameryce – jej ojciec jest Amerykaninem, a matka pochodzi z Brazylii. Wokalistka przeprowadziła się do Austrii w wieku 6 lat, szybko zaczęła tam prezentować swój talent muzyczny. Brała udział w kilku dziecięcych konkursach wokalnych, śpiewała w zespole Gimme 5, a w 2011 roku wygrała lokalne talent-show „The Voice” (nie mylić z popularnym formatem telewizyjnym „The Voice”). Do tej pory wydała jeden album. Jej eurowizyjny utwór „Shine” przygotowali Andreas Grass, Nikola Paryla i Alexandar Kahr. Piosenka dotarła tylko do 26. miejsca austriackiej listy przebojów.

Organizatorzy ESC 2013 przyznali Austrii pierwszą pozycję startową w pierwszym półfinale. Raczej nie pomogło to Natalii w zdobyciu awansu. Ostatecznie zajęła jedynie 14. miejsce w półfinale (na 16 państw) z 27 punktami. Taki wynik był dla wielu fanów zaskoczeniem, bo Austria stawiana była często w gronie pewniaków do wejścia do finału. Najwyższą notę (po 4 punkty) dały „Shine” Chorwacja, Dania i Irlandia. Gdyby tylko jurorzy decydowali o wynikach, Austria byłaby w finale, bo w rankingu półfinałowym zajęła wysokie, 5. miejsce. Niestety widzowie byli innego zdania, przyznali jej przedostatnią pozycję, co ostatecznie doprowadziło do porażki. Austria 12 punktów przyznała zwycięskiej Danii, 10 punktów dając Rosji. Poprawnie wytypowano 7/10 finalistów – typowano Chorwację, Cypr i Serbię, a do finału weszły ostatecznie Litwa, Białoruś i Irlandia.

W finale Austria dała Duńczykom już tylko 5 punktów, najwyższą notę przekazując Azerbejdżanowi, a 10 Włochom. Punkty przekazywała Katharina Bellowitsch. O tej popularnej prezenterce często mówi się, że jest podobna do Celine Dion i Jennifer Aniston. Ponoć jest jedną z kandydatek do prowadzenia Eurowizji 2015.

Reklamy