Małe kraje, wielkie plany

Cypr i Malta potwierdziły udział w Eurowizji 2015. Co ciekawe, na obu wyspach przygotowania do konkursu już się rozpoczęły. Na Cyprze telewizja CyBC dogadała się z telewizją prywatną MAD i wspólnie przygotują preselekcje, które Oikotimes porównuje pod kątem rozmachu do Melodifestivalen. W walce o tytuł reprezentanta mogą brać wokaliści cypryjscy (mieszkający na Cyprze lub poza jego granicami), z kolei kompozytorzy mogą współpracować z twórcami nieposiadającymi cypryjskiego obywatelstwa. Zgłoszenia trwać będą do 5 września. Spośród nadesłanych propozycji komisja wyłoni grupę wykonawców, którzy przejdą do kolejnego etapu – w nim będą musieli wykonać minutowy fragment swojego utworu, a jeśli otrzymają od specjalnego jury min. 51% głosów na „Tak”, otrzymają awans do następnej rundy. W planach jest kilka grup półfinałowych, w których o wynikach decydować będą widzowie i jurorzy (50/50). Zwycięzca każdego półfinału wejdzie do finału, a laureat 2. miejsca trafi do dogrywki. Rezultaty dogrywki uzupełnią finał o dwie piosenki. W finale zorganizowane będą dwie rundy głosowania – najpierw jury i widzowie wybiorą dwie najlepsze propozycje, a później w „superfinale” system 50/50 wyłoni zwycięzcę. Plany są ambitne, jednak czy realizacja i (przede wszystkim) poziom piosenek spełnią oczekiwania organizatorów i fanów ESC?

Na Malcie sprawa wygląda nieco inaczej. Dumny organizator Eurowizji dla Dzieci planuje swoje selekcje do ESC 2015 zorganizować już w listopadzie! Wprowadzono też parę zmian w regulaminie. Przede wszystkim, tylko grupa Firelight nie może startować w selekcjach. Zniesiono blokadę nałożoną na pięciu ostatnich reprezentantów, tym samym nawet Gianluca może brać udział w konkursie. Wokaliści biorący udział w selekcjach muszą posiadać obywatelstwo kraju, kompozytorom takiego wymogu się nie stawia. Nowością jest fakt, że poza piosenką na konkurs, dany wykonawca musi też zgłosić nagranie jakiegoś coveru, by zaprezentować swoje możliwości wokalne. Co ciekawe, zgłoszenie się do konkursu nie jest bezpłatne – koszt to 150 euro za piosenkę. Przyjmowanie propozycji odbędzie się w telewizji maltańskiej w dniach 28-29 sierpnia. Zmieni się też sposób eliminacji – spośród wszystkich piosenek jurorzy od razu wybiorą półfinałową dwudziestkę (wcześniej wybierano najpierw 80, a potem 60 najlepszych). Nazwiska półfinalistów poznamy we wrześniu.

Półfinał preselekcji odbędzie się 21 listopada, prawdopodobnie w hali, która tydzień wcześniej gościć będzie JESC. Każdy półfinalista ma prawo wykonać dwie piosenki w półfinale, ale musi pamiętać, że tym razem chórek zawsze musi śpiewać na żywo – zniesienie playbacku to kolejna nowość w preselekcjach. Do finału wejdzie 14 uczestników wybranych poprzez głosowanie jury i widzów (w stosunku 86/14), przy czym gdy dojdzie do remisu, to głos widzów będzie decydujący. Finał selekcji zaplanowano na 22 listopada i każdy kandydat będzie mógł tam wykonać już tylko po jednym utworze. Zasady głosowania się nie zmienią – format 86/14 pozostanie zachowany. Zwycięzca nie tylko będzie reprezentował Maltę w Austrii, ale też otrzyma 7,5 tys. euro i podpisze kontrakt z PBS, który obowiązywać będzie do lutego 2016 roku. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca również mogą liczyć na nagrody – odpowiednio 5025 euro i 2550 euro. Co ważne, telewizja PBS gwarantuje sobie prawo do zmiany zwycięskiej piosenki – w tym przypadku kompozytor i wykonawca utworu, który wygrał preselekcje nadal będą zaangażowani w Eurowizję i proces tworzenia nowej kompozycji.

UWAGA! Z uwagi na prośby czytelników, zgłoszenia do konkursu Karaoke DE przyjmowane będą do końca miesiąca! Szczegóły TUTAJ

Reklamy