Czy Wiedeń straci Eurowizję?

Media austriackie martwią się, że ich faworyt – Wiedeń – będzie musiał prawdopodobnie wycofać swoją kandydaturę z walki o tytuł gospodarza Eurowizji 2015. Ze względu na wymogi ORF, proponowana na konkurs hala musi być do dyspozycji EBU i nadawcy przez 6 tygodni (na przełomie kwietnia i maja). Dwa obiekty wystawione przez Wiedeń nie spełniają tego kryterium, ponieważ mają być tam organizowane różne eventy i koncerty. W przypadku Stadthalle w planach jest 6 różnych wydarzeń, a anulowanie każdego z nich byłoby zapewne bardzo problematyczne. Z kolei Vienna Messe ma być pod koniec kwietnia zajęte z powodu ogromnego zjazdu naukowców i doktorów (ponad 10 tys. osob). Jeśli faktycznie okaże się, że zaplanowanych wydarzeń nie da się przesunąć, Wiedeń będzie musiał się wycofać, z czego na pewno ucieszą się miasta Graz i Insbruck. Ale czy fani będą zadowoleni z takiego obrotu spraw?

Plotki głoszą, że Krym nie wystartuje w drugiej edycji Turkowizji. Nadawca oficjalnie tego jeszcze nie potwierdził, ale ponoć wycofanie się ma jeszcze mocniej zasygnalizować silne związki z Rosją. Turkvizyon 2014 odbędzie się pod koniec roku w Kazaniu, stolicy Tatarstanu (Rosja). Póki co cztery kraje/regiony potwierdziły udział: Ałtaj, Kazachstan, Azerbejdżan i Tatarstan. Turecka Wikipedia dodaje, że w tym roku zadebiutować ma Czuwaszja. Wskazuje też na format konkursu – w tym roku Tatarstan (jako gospodarz) bedzie miał zapewnione miejsce w finale, chociaż np. zwycięzca ubiegłorocznego edycji – Azerbejdżan – musi startować w półfinale. Zapewne format konkursu jeszcze wielokrotnie się zmieni przed transmisją na żywo.

Tymczasem w Polsce nadal głośno o Donatanie i Cleo. Wczoraj duet odebrał kolejne wyróżnienie za hit „My Slowianie” – tym razem była to SuperJedynka w kategorii „SuperGwiazda w sieci”. Przy okazji prowadzący festiwalu podziękowali Donatanowi i Cleo za godne reprezentowanie Polski na Eurowizji. Wielu fanów ma nadzieję, że skoro TVP jest zadowolona z wyniku osiągniętego w konkursie (i z wyników oglądalności), to potwierdzenie udziału w 2015 jest już tylko formalnością, a co ważne, sukces „My Słowianie” może przyciągnąć do ESC inne znane w Polsce gwiazdy muzyki. Portale plotkarskie nadal krytykują Donatana za władczą postawę wobec Cleo. Po tym jak producent nie pozwolił wokalistce wystartować w „Tańcu z Gwiazdami”, teraz mówi się o tym, że Joanna nawet sama nie może stać na „ściance” – zawsze towarzyszyć musi jej Donatan. Relacja między nimi zdaje się być podobnie dziwna jak między utalentowaną Nataszą Urbańską i skutecznie (choć nieświadomie) psującym jej wizerunek Januszem Józefowiczem.

HISTORIA AUSTRII NA EUROWIZJI

Preselekcje w pełnym blasku

Chociaż utwór wybrany przez pierwsze w historii preselekcje narodowe nie przyniósł wysokiego rezultatu, telewizja ORF postanowiła ponownie wybrać reprezentanta poprzez konkurs. Tym razem zorganizowano bardziej tradycyjne selekcje – wystartowało w nich 12 utworów, a głosowanie odbywało się poprzez linie telefoniczne, jednak głosowało jedynie 290 wcześniej wyznaczonych osób. Finał odbył się 25 marca w Centrum ORF w Wiedniu. Aż cztery utwory w finale miał zespół Mainstreet, jednak wygrał duet Mess, złożony z Lizzy Engstler i Michaela Scheickla. Co ciekawe wokaliści mieli też po jednym solowym utworze w preselekcjach – Lizzy zajęła 4. miejsce, a Michael (albo Fritz) szóste. Ich wspólny utwór „Sonntag” zdobył 1655 głosów, aż 857 niż laureat 2. miejsca.

Warto wspomnieć, że Lizzy i Michael przez pewien czas byli małżeństwem, jednak później się rozwiedli. Nie udało im się kontynuować kariery muzycznej. Lizzy pracuje aktualnie jako prezenterka ORF. Utwór „Sonntag” napisany został przez Michaela Mella i Rudolfa Leve. Traktuje o tym, że niedziela to najlepsze, co może człowieka spotkać. Dość „zwyczajny” utwór zdobył jednak sporo punktów, bo aż 57, co dało mu 9. miejsce. Najwyższą notę, 10 punktów, Austria otrzymała od Wielkiej Brytanii. Podczas głosowania Austriacy byi bohaterami małej konsternacji, gdy przyznali tylko 1 punkt zwycięskim Niemcom. Po przekazaniu tej noty widzowie Eurowizji wybuchli śmiechem, a kamera pokazała zawiedzioną minę wokalistki Nicole. To chyba najniższa nota, jaką austriackie jury dało zwycięzcy. 12 punktów z Wiednia trafiło do Wielkiej Brytanii (7. miejsce).

Preselekcje do ESC 1983 odbyły się 17 marca w studiu ORF w Wiedniu. Format był podobny – startowało 12 utworów, a głosowano poprzez linie telefoniczne. Tym razem o wynikach decydowało 328 osób w przedziale wiekowym 16-60 lat. Wygrała formacja Westend z utworem „Hurricane„, zdobywając 1238 głosów, jedynie o 22 więcej niż Waterloo (reprezentant Austrii 1976). O zespole Westend wiadomo niewiele – składał się z Gary’ego, Hansa, Bernharda, Petera i Patricii. Utwór „Hurricane” przygotowali Peter Wieveger, Heli Deinboek i Heinz Nessizius. Singiel zawierał również angielską wersję. Drugi raz z rzędu Austria zajęła na ESC 9. miejsce – zdobyła tym razem 53 punkty, w tym 10 punktów z Turcji. Jury austriackie przyznało zwycięskiemu Luksemburgowi 5 punktów, 12 dając Izraelowi, który zajął 2. miejsce.

Reklamy

One comment

  1. „przyciągnąć do ESC inne znane w Polsce gwiazdy muzyki…”, mam nadzieję ,że za gwiazdami,pójdą też PIOSENKI i zaangażowanie.

    W Opolu wyrażnie było słychać i widać,że problemów ze śpiewaniem nie mają Igor Herbut,Ewa Farna czy Sylwia Grzeszczak, Halina Młynkova-jednak to co można było usłyszeć w ich wykonaniu to za mało na ESC{może LemON}.

    Brawa za prowadzenie. Bez krzyku,bez tych zróbcie hałas,bez wyginania się przy mikrofonie itd.
    Zdecydowanie tak dla Opola.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.