Cypr powróci na ESC [i inne wieści]

Austria zdołała w tym samym miesiącu wygrać zarówno Konkurs Piosenki Eurowizji jak i Eurowizję dla Młodych Muzyków. Chociaż konkursy są zupełnie różne, to jednak łączy je jedno – zarówno występy Conchity jak i Ziyu He uznano za kontrowersyjne. W przypadku skrzypka nie chodzi wcale o to, że jest Chińczykiem, ale o sposób, w jaki gra na instrumencie. Robert Kamyk, komentator konkursu informował, że Ziyu zdobywał bardzo rozbieżne opinie, niektórzy są nim zachwyceni, a inni uznają to za popisywanie się. Ostatecznie jednak przeważyli zwolennicy reprezentanta Austrii, co dało temu państwo kolejne już zwycięstwo w EYM. Niestety Polska znów nie znalazła się w top3.

Na razie nie wiadomo, gdzie odbędzie się Eurowizja dla Młodych Muzyków 2016, ale wiemy, że Austria intensywnie przygotowuje się do Konkursu Piosenki Eurowizji, który prawdopodobnie odbędzie się w Wiedniu (to najczęściej typowane do wygranej miasto, zresztą wzrosły tam już ceny hoteli na maj). Z okazji 60-lecia konkursu spodziewano się co najmniej pobicia rekordu uczestników, ale szanse na to są niewielkie. Czechy, Turcja, Słowacja i Andora zapowiedziały, że nie wezmą w zabawie udziału. Powrócić ma natomiast Cypr, który wycofał się z ESC 2014 z powodów finansowych, chociaż później znalazł się sponsor, który mógłby pokryć koszty uczestnictwa wyspy. Poza powrotem CyBC planuje też rozbudowane preselekcje, w którym udział będą mogli brać tylko wokaliści z obywatelstwem cypryjskim (uwzględniając oczywiście „cypryjskich Brytyjczyków”). Szczegóły i oficjalne potwierdzenie tych planów spodziewane jest niebawem.

Andras Kallay Saunders i Suzy to nie jedyni uczestnicy tegorocznej Eurowizji, którzy zapowiadają swój powrót do konkursu. Ponownie reprezentować Hiszpanię chce Ruth Lorenzo, która w jednym wywiadzie powiedziała, że jej marzeniem jest powrót na ESC najpóźniej w 2017 roku. Nie będzie już jednak śpiewała ballady, tylko coś szybszego i bardziej przebojowego. Do konkursu nie planują powracać Grecy, czyli Freaky Fortune i Riskykid, ale mamy nadzieję, że pomimo słabej pozycji w finale, pozytywnie zapamiętają Eurowizję 2014. W plebiscycie Wiwibloggs na Mistera konkursu zdobyli miejsca w top3. Najprzystojniejszy okazał się Riskykid, drugie miejsce zajął wokalista Nikolas, a trzecie producent Theo. Pełne wyniki dostępne TUTAJ.

HISTORIA AUSTRII NA EUROWIZJI

Odcinek 6. Od organizacji po podwójny bojkot

Po zwycięstwie Udo przed Wiedniem i ORF stanęło zadanie organizacji Eurowizji 1967. Konkurs odbył się w Hofburg Palace, pałacu władców kraju. Finał zorganizowano 8 kwietnia, a prowadziła go Erica Vaal, prezenterka radiowa. Ponoć wybrano ją, bo miała talent aktorski i mówiła w siedmiu językach. W Interval Act wystąpił Wiedeński Chór Chłopięcy, a ESC 1967 zostanie zapamiętana m.in. z powodu nietypowej (ruchomej) sceny, popisów lingwistycznych prowadzącej czy przytłaczającego inne kraje zwycięstwa Wielkiej Brytanii, która zdobyła ponad dwa razy więcej punktów niż laureat drugiego miejsca. W konkursie wystartowało 17 krajów, nie było debiutów czy powrotów, a z udziału zrezygnowała Dania.

Reprezentantem gospodarzy został Peter Horton, wokalista, który nie ma nawet strony na angielskiej Wikipedii, więc niewiele o nim wiadomo. Wykonał utwór „Warum es hunderttausend Sterne gibt” (albo w skrócie „Warum es 1000 Sterne gibt”) autorstwa Kurta Peche i Karin Bognar. Chanson po niemiecku nie spodobał się Europie, zdobył tylko 2 punkty (po 1 od Portugalii i Jugosławii) co dało 14. miejsce. Austriackie jury najwyższe noty (po 3 punkty) dało zwycięskiej Wielkiej Brytanii i Irlandii, która zajęła 2. miejsce.

W 1968 roku wewnętrznie wybrano na reprezentanta Karela Gotta, czeskiego wokalistę urodzonego w Pilźnie. Na Eurowizję trafił dzięki podpisaniu kontraktu z niemiecką wytwórnią, co sprawiło, że piosenkarz stał się w Niemczech czy Austrii bardzo popularny. W Polsce znamy go m.in. z czeskiej wersji utworu do „Pszczółki Maji”, ma na koncie ponad 50 platynowych, złotych i srebrnych płyt. Na ESC zaśpiewał utwór „Tausend Fenster” autorstwa zwycięzcy konkursu, Udo Jurgensa oraz Waltera Brandina. Udo nagrał też swoją wersję tego utworu, a Karel przygotował wersję w języku czeskim. Niestety, nawet znane nazwisko kompozytora nie pomogło – Austria znowu uzbierała 2 punkty (tym razem w całości od niemiec) i zajęła 13. miejsce na 17 krajów. Jury z Wiednia najwięcej punktów dało Irlandii (4), która zajęła 4. miejsce. Zwycięska Hiszpania dostała 2 głosy.

Dość zaskakujące wyniki głosowania podczas Eurowizji 1968 i zwycięstwo Hiszpanii rządzonej przez gen. Franco sprawiły, że telewizja ORF postanowiła zbojkotować konkurs organizowany w Madrycie. Transmitowała jednak show i miała swojego komentatora. Co ciekawe, bojkot był trochę na wyrost, bo przecież austriackie jury dało Massiel 2 punkty, a utwór „La La La” pokonał „Congratulations” jednym punktem….Do triumfu Hiszpanii Austria się więc poniekąd przyczyniła. ORF planowało powrócić na ESC w 1970, ale tym razem nadawca dołączył się do innego bojkotu – związanego z luką w regulaminie, która doprowadziła do zwycięstwa 4 państw w 1969. Austria wraz z Finlandią, Norwegią, Portugalią i Szwecją nie wysłały swoich piosenek na konkurs. Pomimo braku udziału w piętnastej Eurowizji Austria transmitowała konkurs.

Reklamy