Nowy termin Eurowizji?

Telewizja austriacka przygotowała wszystkie wymagania dotyczące obiektu, który miałby gościć Eurowizję 2015. Musi pomieścić min. 10 tys. widzów, mieć min. 15 metrów wysokości i powinien być udostępniony organizatorom na 6 tygodni. Poza tym ustalono, że Green Room ma pomieścić ok. 300 osób, a Centrum Prasowe 1,5 tys. dziennikarzy. Oczywiście musi być to obiekt posiadający zadaszenie. Co ciekawe, ORF poinformowało w tym dokumencie, że ESC odbędzie się w dniach 19-23 maja, chociaż EBU wcześniej podawało termin 12-16 maja. Zarówno telewizja austriacka jak i Europejska Unia Nadawców są otwarte na dyskusję dot. terminu organizacji konkursu. Poza szukaniem idealnego miejsca na Eurowizję Austriacy nadal cieszą się zwycięstwem, a Conchita Wurst staje się coraz popularniejsza. Ostatnio Walt Disney stworzył kreskówkową postać inspirowaną zwyciężczynią ESC – tzw. Conchita Duck to brodata wersja dobrze znanej Daisy. TUTAJ dostępny jest natomiast reportaż dotyczący życia Conchity.

Wiwibloggs przygotował ranking popularności nagrań z finału Eurowizji 2014. Najczęściej oglądana jest Austria (ponad 8,7 mln), a druga jest Polska (1,3 mln), trzecia zaś Szwecja (1,2 mln). W top10 są też Francja, Hiszpania, Holandia, Armenia, Szwajcaria, Niemcy i Rosja. Najsłabszym zainteresowaniem cieszą się występy Czarnogóry, Azerbejdżanu i San Marino. W tym ostatnim kraju na poważnie myślą już o udziale w Eurowizji 2015, a co istotne – prawdopodobnie Valentina Monetta nie będzie reprezentować San Marino! Nadawca myśli ponoć o wysłaniu do Austrii mężczyzny, jednak żadne nazwiska na razie nie padają.

Już jutro finał Eurowizji dla Młodych Muzyków. Polak wystąpi jako siódmy w kolejności. Rosja, Białoruś i Armenia przygotowują się już do Eurowizji dla Dzieci 2014. Pojawiły się plotki, że Rosjanie mogą wskazać reprezentanta wewnętrznie – mówi się o Arinie Danilovej, uczestniczce rosyjskiej wersji „The Voice Kids”. Telewizja rosyjska do tej pory organizowała preselekcje narodowe w Dzień Dziecka, czyli 1 czerwca. Wiadomo, że w tym roku konkurs w takim terminie na pewno się nie odbędzie. 17 czerwca poznamy finalistów preselekcji białoruskich, a finał w Mińsku zaplanowano na 29 sierpnia. Do 15 sierpnia zgloszenia do selekcji przyjmowane będą w Armenii. Poza tym w każdy czwartek telewizja azerska pokazuje kolejny odcinek preselekcji do Turkvizyon 2014. Z kolei Rosja potwierdziła, że preselekcje do Interwizji odbędą się na Krymie – trwają już zgłoszenia.

HISTORIA AUSTRII NA EUROWIZJI

Odc. 4 „Udo wkracza do akcji!”

Porażki nie zraziły Austriaków! W 1963 roku ORF wewnętrznie wskazało Carmelę Corren (Bizman) na reprezentantkę kraju. Tym razem na Eurowizję pojechała wokalistka pochodzenia żydowskiego, urodzona w Tel Awiwie (1938). Na początku była tancerką, później odkryła w sobie talent do śpiewania. Udała się w trasę koncertową po RPA u boku Cliffa Richarda, szybko zdobyła sławę nie tylko w Austrii, ale też Niemczech i Szwajcarii. Jej eurowizyjnym utworem było „Vielleicht geschieht ein Wunder„. Piosenka napisana przez Erwina Halletza i Petera Wahle była niemal w całości zaśpiewana po niemiecku, ale pojawia się w niej jeden fragment po angielsku. Co ciekawe, powstały też dwie inne bilingualne wersje piosenki, oraz wariant w całości po niemiecku. W finale Eurowizji Austria zdobyła 16 punktów, co dało jej 7. miejsce. Najwięcej punktów dały Wielka Brytania i Finlandia (po 4), a łącznie Austria dostała punkty z 6 krajów. Jury austriackie najwyższą notę (5 punktów) dało Szwajcarii, która zajęła 2. miejsce. Zwycięska Dania zdobyła z Wiednia 3 punkty. Carmela po Eurowizji nagrała jeszcze sporo płyt, aktualnie przebywa na emeryturze i mieszka na Florydzie.

W roku 1964 rozpoczęło się trzyletnie eurowizyjne panowanie Udo Jurgensa. Wokalista urodził się w Klagenfurt w 1934 roku, a swoją karierę rozpoczął w 1950 od zwycięstwa w konkursie organizowanym przez nadawcę ORF. Rok później napisał utwór „Reach for the stars” dla Shirley Bassey, który stał się wielkim hitem. W 1964 roku został zaproszony do udziału w Eurowizji z autorską piosenką „Warum nur warum?„. W finale ESC w Kopenhadze Udo zdobył 11 punktów, co dało mu 6. miejsce, czyli drugi najlepszy rezultat kraju. Co ciekawe, Austria zdobyła aż dwie maksymalne noty (5 punktów) – od Włoch i Hiszpanii. Jury austriackie najwyżej oceniło piosenkę włoską, która wygrała konkurs. Po raz kolejny więc podkreślić trzeba, że austriacka komisja co roku bezbłędnie typuje laureatów ESC lub zdobywców drugich miejsc. Piosenka „Warum nur warum?” doczekała się trzech angielskich coverów (w tym jeden nagrany przez Matta Monro, który na tej samej Eurowizji zajął 2. miejsce), a także po jednej przeróbce włoskiej i hiszpańskiej.

Reklamy