San Marino bije rekordy

Telewizja SMRTV poinformowała wczoraj o podpisaniu wstępnej umowy pomiędzy stacją a Ralphem Siegelem i Valentiną Monettą, tym samym wokalistka po raz trzeci z rzędu reprezentować będzie swój kraj z utworem znanego, niemieckiego kompozytora. Oczywiście niewiele jeszcze wiadomo na temat proponowanego utworu, ale mówi się, że ma być jeszcze bliższy sercu Valentiny, więc spodziewać się można kompozycji jazzowej. Celem udziału San Marino w ESC 2014 będzie oczywiście wejście do finału, co w tym roku niemal się udało.

Co ciekawe, Valentina Monetta będzie czwartą w historii uczestniczką ESC, która swój kraj reprezentowała trzy razy z rzędu. Pierwsza była legendarna Lys Assia, która wystąpiła dla Szwajcarii na trzech pierwszych Eurowizjach (łącznie wykonując 4 utwory) – zdobyła pozycje 1., 8. i 2. Również Corry Brokken z Holandii występowała na ESC 1956-1958 i wywalczyła miejsca 2., 1. i 9. Jedynym mężczyzną, który trzy razy pod rząd śpiewał dla tego samego kraju był Udo Jurgens z Austrii. W latach 1964-1966 zajmował miejsca 6., 4. i 1., więc zapewne to drogę Austriaka będzie chciała powtórzyć Valentina. Wokalistka w 2012 wywalczyła 14. miejsce w półfinale, w tym roku była już 11., więc za rok na pewno oczekuje się od niej awansu. ESCtoday podaje też, że Valentina jest pierwszą wokalistką we współczesnej Eurowizji, która została nominowana na reprezentanta kraju na 11 miesięcy przed konkursem.

TELEGRAM TELEGRAM

 Znany holenderski DJ, Armin van Buuren (foto) chce pomów telewizji publicznej z wyborem piosenki i reprezentanta na Eurowizję 2014. Muzyk zgłosił już swoją ofertę do stacji. Zdradził jedynie, że sam chciałby decydować o tym, kto zaśpiewa jego piosenkę. Tymczasem Anouk podczas jednego z występów poparła kandydaturę swojej chórzystki, Shirmy Rouse na reprezentantkę Holandii 2014.

 Telewizja brytyjska BBC opublikowała wyniki głosowania jury. W pierwszym półfinale wygrała Rosja, przed Austrią i Danią. Po dodaniu głosów telewidzów Austria spadła jednak na 10. miejsce i otrzymała tylko 1 punkt, Duńczycy zabrali dwunastkę, a Rosjanom przypadła dziesiątka. Co istotne, jury niemal bezbłędnie przewidziało skład finału – jedyna pomyłka to Austria zamiast Litwy. Najniżej oceniono oczywiście kraje b. Jugosławii. W finale u jury też wygrała Rosja, druga była Belgia, a trzecia Dania i podobnie jak w półfinale, po dodaniu wyników televotingu to Dania zdobyła najwyższą notę, Rosja była druga. Belgom przypadły 3 punkty, natomiast do top3 dostała się Grecja, która u jury była 13., ale musiała mieć spore poparcie widzów. Irlandia u jury znalazła się blisko dna, ale dzięki televotingowi udało się Ryanowi przyznać 1 punkt, co i tak pewnie było poniżej oczekiwań Dublina. Również Rumunia zdobyła punkty dzięki widzom – była bowiem 16. u jury.

 Miasto Odense będzie gospodarzem preselekcji duńskich 2014.

 Telewizja białoruska wyłoniła już dziesięciu finalistów preselekcji do JESC 2013. Zgłoszono 53 utwory, z czego 5 zostało od razu odrzuconych (dla 4 powodem było pochodzenie kandydatów – zgłosili się bowiem wokaliści z Rosji). Finał selekcji we wrześniu. Tymczasem dochodzą do nas słuchy, że telewizja białoruska jest bardzo niezadowolona wynikiem Alyony w Malmo oraz faktem, że Rosja nie dała Białorusi zbyt wielu punktów. Twierdzi się, że konkurs jest ustawiony, głosowanie manipulowane, więc nie ma sensu tam uczestniczyć. Czy groźby wycofania się Białorusi można traktować poważnie?

 Margaret będzie reprezentować Polskę na Konkursie Piosenki Nadbałtyckiej w Karlshamn. Konkurs odbędzie się w lipcu, a wokalistka zaśpiewa tam m.in. „Thank you very much”. Jej konkurencją będą np. Andrea Demirović z Czarnogóry czy Lauris Reiniks z Łotwy. Więcej informacji wkrótce!

 TVP Kultura poinformowała, że na życzenie widzów ponownie pokazana zostanie Eurowizja dla Młodych Tancerzy 2013. Show pokazane będzie w weekend dwukrotnie – 22 czerwca o 14:55 i 23 czerwca o 8:20.

Reklamy

One comment

Możliwość komentowania jest wyłączona.