Valentina ponownie na Eurowizji!

Dziś podczas skromnej konferencji prasowej w siedzibie SMRTV poinformowano, że reprezentantką San Marino w 2013 roku została Valentina Monetta, co oznacza, że wokalistka śpiewać będzie dla swojego kraju już drugi raz z rzędu. Wszyscy fani kojarzą ją z Eurowizji w Baku, gdzie wykonała „The Social Network Song”. Zajęła jedynie 14. miejsce w półfinale, ale i tak jest to najwyższy rezultat kraju w historii Eurowizji. Kompozytorem nowego utworu jest Ralph Siegel, który stworzył też ubiegłoroczną piosenkę, jednak tym razem kompozycja ma podkreślać talent wokalny 37-letniej Valentiny, która na co dzień tworzy muzykę jazzową. „Crisalide” to ballada z typową włoską melodią, która pod koniec przechodzi w bardziej taneczny rytm. Piosenka zaśpiewana będzie po angielsku i włosku, bo sama Valentina preferuje śpiewanie w swoim języku (gdy spotkałem ją w kwietniu podczas „London Eurovision Party” przyznała, że bardzo słabo mówi po angielsku). Premiera „Crisalide” ma odbyć się w marcu podczas specjalnego programu telewizji SMRTV.

Czy poza Valentiną ktoś jeszcze ponownie pojawi się na Eurowizji? Możliwy jest udział Birgitty Haukdal (ESC 2003), która uważana jest za faworytkę sobotniego finału islandzkiego, byli reprezentanci walczą też w preselekcjach Węgier, Szwecji i Izraela. Być może Natalia Barbu (ESC 2007) pojawi się w preselekcjach rumuńskich. Istnieje też spore prawdopodobieństwo, że Słowenia wskaże na reprezentanta Nusę Derendę (ESC 2001). We Włoszech Raphael Gualazzi (ESC 2011) znajduje się w stawce Sanremo, czyli stawce kandydatów na Eurowizję, ale małe są szanse, że telewizja RAI właśnie jego wybierze, a i niemal pewne jest, że jeśli taka oferta zostanie mu złożona, on ją odrzuci.

TELEGRAM TELEGRAM

Alyona Lanskaya nagrała specjalne video-pozdrowienia, które będą wyemitowane podczas finału preselekcji niemieckich i austriackich. Wiadomo, że w sobotnim finale maltańskim jednym z jurorów będzie Olga Salamakha z telewizji białoruskiej.

Do 10 lutego telewizja bułgarska zdecyduje, kto będzie reprezentował kraj w Malmo. Wskazany wokalista przygotuje 5 utworów, z czego 3 zakwalifikowane zostaną do finału narodowego (telewizja bułgarska wymaga, by propozycje skomponowali jedynie twórcy z bułgarskich obywatelstwem). Ich premiera odbędzie się 17 lutego, a potem przez 2 tygodnie piosenki nadawane będą w stacjach radiowych i telewizyjnych. Finał narodowy odbędzie się 3 marca, najlepszy utwór wskażą wspólnie widzowie i jurorzy. Podobny format selekcji Bułgaria zastosowała w 2010 roku, kiedy reprezentantem był Miro (foto).

Piosenka macedońska na ESC 2013 nosi aktualnie tytuł „Opsesija”, ale kompozytor, Simeon Atanasov podkreśla, że jest to wersja robocza nazwy. Premiera piosenki odbędzie się 27 lutego podczas specjalnego show w telewizji MKRTV. Wiadomo, że utwór zaśpiewany będzie po macedońsku, ale powstanie też wersja angielska, w celach promocyjnych.

Telewizja mołdawska przesunęła preselekcje narodowe. Półfinały odbędą się w dniach 12 i 14 marca, a finał dopiero 16 marca, czyli będzie to najpóźniej przeprowadzony finał narodowy w tym sezonie. Dwa dni później w Malmo odbędzie się już zebranie delegacji i wszystkie wybrane przez nadawców piosenki zostaną zatwierdzone.

Szwedzi w tym roku zmieniają sposób prezentacji utworów na Melodifestivalen. Już dziś na SVT.se/melodifestivalen pojawiły się nowe informacje o półfinalistach i teksty ich utworów. Wieczorem utwory z pierwszego półfinału zostaną zaprezentowane przedstawicielom prasowym, którzy swoje oceny i komentarze będą mogli opublikować w swoich dziennikach i portalach. W czwartek pojawią się w internecie minutowe fragmenty piosenek i relacje z prób. Z kolei w piątek poznamy wyniki głosowania dziennikarzy po próbie generalnej. Dłuższe wersje utworów (max. 2:30) opublikowane będą w sobotę przed półfinałem (ok. godziny 17). Po półfinale dostępne do pobrania (i obejrzenia na YouTube) będą tylko utwory, które nie zakwalifikują się do dalszych rund.

Dziś wieczorem prezentacja uczestników trzeciego półfinału norweskiego. Mówi się, że wśród kandydatów znaleźli się m.in. Gaute Ormasen (foto), Lucky Lips czy Pale Kids.

W skład jury preselekcji niemieckich wejdą Roman Lob (ESC 2012), Mary Roos (ESC 1972, 1984), Anna Loos, Tim Bendzko i komentator eurowizyjny Petar Urban.

„Ekscytującym” newsem Lys Assi okazała się wiadomość, że zwyciężczyni ESC 1956 pojawi się w Malmo podczas Eurowizji. I tyle…Niestety, nie można powiedzieć, by była to ogromna niespodzianka, bowiem piosenkarka od lat jest stałym gościem konkursu. W 2003 roku łączono się z nią satelitarnie (przebywała wtedy na Cyprze), w 2008 roku pojawiła się na scenie i w rozmowie z prowadzącymi stwierdziła, że jest w Bułgarii, a nie w Belgradzie. Rok temu obserwowała konkurs jako widz, uczestniczyła też w konferencjach prasowych.

Piosenkarz Bajaga zrezygnował z udziału w komisji wybierającej piosenki do selekcji serbskich. Gwiazdor zgodził się na udział w głosowaniu tylko wtedy, gdy skład komisji pozostanie tajemnicą. Niestety, infromacja o Bajadze dotarła do mediów i ponoć mnóstwo serbskich kandydatów starało się z nim skontaktować, by „załatwić” sobie miejsce w półfinale. Z tego powodu Bajaga postanowił wycofać z komisji. Media dowiedziały się też, że do preselekcji miał zgłosić się niewidomy wokalista Sasa Matić, jednak zbyt późno wysłał swoją balladę do RTS i jego aplikacja nie została przyjęta.

Reklamy

11 komentarzy

 1. Czyli to prawda z tym włoskim językiem w piosence sanmaryńskiej… Ciekawie brzmią te zapowiedzi… ballada, chyba w jazzowym stylu, pod koniec troszkę taneczna. No zobaczymy. Szkoda, że trzeba czekać aż do marca.

  Polubienie

 2. Oby piosenka Valentiny była naprawdę dobra.Za dużo tego Siegela.Stacza się ten pan po równi pochyłej.Ostatnia chyba jego najlepsza kompozycja to ta,którą wykonywała Andrea Demirović.Jeśli ulubionym gatunkiem muzycznym Valentiny jest jazz i w takim klimacie miałby być utrzymany utwór San Marino,to ok,byle by był do strawienia.Trochę jednak wolę być teraz sceptyczny,by ewentualnie później się miło rozczarować,bo,jak wszyscy wiemy,Siegel jest ostatnio specjalistą od komponowania kich.

  Polubienie

  1. No nie wszyscy wiemy, bo piosenka Lys Assi mi się akurat podobała. Więc mogłeś sobie darować słowo „wszyscy”.

   Polubienie

   1. Tobie się wszystko podoba ,więc się nie liczysz :/ jeżeli uważasz ,że ostatnie „dzieła” Siegela są wybitne to świadczy tylko o Twoim jakże rozległym guście muzycznym 🙂

    Polubienie

   2. Ale zrozum, mi chodziło tylko o to jedno słówko „WSZYSCY”… bo ja tak jednak nie uważam, mi się podobała np. piosenka Lys Assi, i nie życzę sobie, abyś pisał WSZYSCY, bo to tak, jakbyś pisał za mnie. Tylko o to mi chodziło, reszty wypowiedzi się nie czepiam przecież (już nieważne, czy się zgadzam z tym, czy nie… częściowo się zgadzam).

    Polubienie

   3. Dokładnie przeczytałem twój post.I właśnie pisząc to,miałem na myśli to słowo „wszyscy”. Sądzę,że nie ma się co czepiać szczegółów.Czy jak bym napisał „prawie wszyscy” to byłoby dobrze? Ale wybacz,to,że nie życzysz sobie,to nie oznacza,że nie napiszę,jak uważam.Każdy tu ma prawo do wypowiadania swojego zdania na różny temat.

    Polubienie

   4. Sądzę, że wystarczyło napisać „bo jak wiemy”, a nie „bo jak WSZYSCY wiemy”. No ale dziękuję Ci za Twoją wypowiedź, a zwłaszcza za ostatnie zdanie. Może faktycznie za bardzo się czepiłem, ale sam pomyśl, jak to zabrzmiało… jakbyś chciał pisać za innych, a przecież każdy może mieć inne zdanie na temat każdej piosenki, także utworów Ralpha Siegela. Pozdrawiam i przepraszam, że się czepiłem.

    Polubienie

 3. W 3 półfinale norweskim najbardziej podoba mi się piosenka Aniny „The Young”. Nie mogę na norweskim iTunes znaleźć tej piosenki Adelen „Bombo”.Może jej jeszcze nie umieścili? Ale ogólnie słabizna w Norwegii.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.