Trzech nowych reprezentantów

Francja, Armenia i (chyba) Cypr

Wczoraj poznaliśmy nazwiska nowych uczestników Eurowizji 2013. Telewizja francuska zdecydowała, że do Malmo pojedzie Amandine Bourgeois z utworem „L’enfer et moi” („Piekło i ja”) napisanym przez Borisa Bergmana i Davida Salkina. Wokalistka ma 33 lata, wygrała show „Nouvelle Star 6”, a swoim udziałem w Eurowizji na pewno będzie chciała o sobie przypomnieć, ponieważ jej drugi album nie osiągnął sukcesu takiego, jak debiutancki krążek, który sprzedał się w ponad 70 tys. egzemplarzach. Informację o nowym reprezentancie Francji najpierw podał jeden z francuskich dzienników, a parę godzin później wiadomość potwierdził nadawca France 3. Nie podano jednak daty premiery utworu „L’enfer et moi”. Być może, podobnie jak w 2012 roku, utwór po prostu wycieknie do sieci i nie trzeba będzie go oficjalnie prezentować.

Ujawniono też, kto będzie reprezentował Armenię na ESC 2013. Media lokalne podały wczoraj nazwisko Gora Sujyana, a po pewnym czasie doniesienia te zostały potwierdzone przez nadawcę ARMTV, równocześnie grzebiąc wszelkie nadzieje fanów o powrocie Sirusho. Gor to lider formacji Dorians, która miała reprezentować Armenię podczas Eurowizji 2012, ale ze względów politycznych kraj nie wysłał swojego przedstawiciela do Baku. Gor ma 25 lat, a fanom Eurowizji dał się poznać już w 2009 roku, kiedy wraz ze swoim zespołem zajął 3. miejsce w preselekcjach narodowych (utwór „Fly”). Rok później reprezentował Armenię w Oslo jako chórzysta Evy Rivas. Aktualnie jest jednym z najpopularniejszych wokalistów rockowych w kraju. 2 marca odbędzie się finał narodowy, podczas którego wybrany zostanie utwór dla Gora. Do połowy lutego kompozytorzy (bez względu na obywatelstwo) mogą zgłaszać do telewizji swoje utwory. Podczas finału najlepszy utwór wybrany zostanie przez widzów i jury.

Portal Oikotimes.com podaje, że nową reprezentantką Cypru została Despina Olympiou. Wcześniej tę funkcję pełnić miała Valanto Tryfonos, ale wycofała się z projektu. Despina ma wykonać w Malmo utwór Andreasa Georgallisa, który napisał cypryjski utwór eurowizyjny z 1996 roku. Informacja nie została potwierdzona przez telewizję CyBC, a inne media eurowizyjne są ostrożne z podawaniem jej jako sprawdzonej. Niestety, Oikotimes nie jest traktowany jako rzetelny serwis informacyjny.

TELEGRAM TELEGRAM EXTRA

Dziś o 20:15 w programie MGP Direkte ogłoszone zostanie kto wystąpi w drugim półfinale preselekcji norweskich. Transmisja programu dostępna TUTAJ.

Telewizja SMRTV zorganizuje 30 stycznia konferencję prasową podczas której podane zostanie nazwisko reprezentanta San Marino, a także przedstawieni zostaną kompozytorzy i tytuł piosenki. Dziennikarze będą mogli spotkać się zarówno z wokalistą jak i twórcami, natomiast, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, utwór nie zostanie wtedy zaprezentowany. Telewizja chce to zrobić później, podczas specjalnego programu telewizyjnego. Termin premiery podany zostanie 30 stycznia.

Ogłoszono kolejność startową w półfinale selekcji maltańskich. Stawkę otworzy Richard Edwards, a zamknie Davinia. Faworyt fanów, Chris Grech (foto) zaśpiewa jako czwarty, a Claudia Faniello wyjdzie na scenę jako jedenasta. Spis utworów oraz możliwość odsłuchu dostępna  TUTAJ.

Z powodu problemów finansowych telewizja słoweńska zrezygnuje z formatu selekcji EMA i, zgodnie z przypuszczeniami, wybierze reprezentanta wewnętrznie. Swoją decyzję ma podać do 15 lutego. Wśród potencjalnych kandydatów wymienia się Nusę Derendę i wokalistkę Alyę.

Zaprezentowano projekt sceny Melodifestivalen 2013. W tym roku ważną rolę odgrywać będzie specjalny wybieg, na którym prezentowani będą uczestnicy show.

Telewizja węgierska MTV podzieliła już uczestników na trzy grupy ćwierćfinałowe. Tibor Gyurcsik wystąpi w pierwszej grupie, Veca Janicsak zmierzy się w drugiej rundzie z Kallay-Saundersem, a Monika Hoffman o awans powalczy w trzecim półfinale. Pełny skład dostępny TUTAJ, a wszystkie preselekcyjne piosenki znaleźć można TUTAJ.

10 lutego odbędzie się w Wilnie specjalny koncert podczas którego zbierane będą fundusze na udział Litwy w Eurowizji 2013. Główną gwiazdą będzie oczywiście Andrius Pojavis, natomiast wystąpią też Sasha Song, Donny Montell czy Gerai Gerai & Miss Sheep. Widzowie będą mogli wesprzeć litewskiego reprezentanta poprzez wysłanie specjalnego sms-a. Poinformowano również, że Andrius Pojavis zmieni swój kostium sceniczny i nie wystąpi na ESC we fraku i cylindrze, ponieważ ta koncepcja (użyta podczas selekcji) spotkała się ze sporą krytyką. Nie będzie tancerzy, ale spore znaczenie będzie miała gra świateł. Telewizja LRT zapowiedziała, że nie będzie przywiązywać wagi do materiałów promocyjnych, przypominając, że rok temu Donny Montell miał jedynie pocztówki z podaną informacją, gdzie można ściągnąć utwór „Love is blind”.

Według nieoficjalnych informacji, do preselekcji serbskich zgłoszono ok. 80 utworów. Poznaliśmy też kolejnych chętnych do reprezentowania Serbii. Swój utwór zgłosiła 62-letnia Neda Ukraden (foto), nazywana przez media lokalne „kolejną babuszką na Eurowizji”. Wokalistka zgłosiła utwór napisany przez Dusana Bacicia. Wspólny utwór przygotowały gwiazdy wytwórni „Grand” – Vanja Mijatović i Ivana Pavković. Vanja brała już udział w Beoviziji 2009, ale w półfinale nie zdobyła żadnego punktu.

Portal Heat.ru informuje, że Alexey Vorobyov (ESC 2011) miał w Los Angeles poważny wypadek samochodowy i z bardzo ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala. Według doniesień prasowych, jego stan jest bardzo ciężki, wokalista ma wstrząśnienie mózgu i liczne obrażenia wewnętrzne.

Reklamy

2 komentarze

  1. W 2 półfinale norweskim najbardziej podobają mi się utwory Annsofi,Hajiego i Margaret Berger.No i na upartego może być też jeszcze piosenka Fjellfolk.Ale znów w tym półfinale te utwory są nieszczególne.

    Polubienie

  2. Poziom drugiego półfinału norweskiego jest o wiele wyższy niż w pierwszym. Masakryczny jest tylko Hank, reszty da się słuchać bez większego zmuszania. Zdecydowanie najlepsza jest Margaret Berger i nie wyobrażam sobie finału bez niej. Bardzo lubię też kompozycję Annsofi i Fjelfolk. To są moi osobiści finaliści, ale znając Norwegów awansuje ktoś zupełnie inny…

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.