Cztery kraje wybiorą w tym roku

Do grona państw, które finały preselekcji do ESC 2013 przeprowadzą jeszcze w tym roku dołączyła Litwa. Preselekcje u naszych sąsiadów ruszą już w drugiej połowie października – będą to zapewne rundy ćwierćfinałowe. Półfinały zapowiedziano na początek grudnia, a finał w okolicach Świąt Bożego Narodzenia. Dokładny terminarz i format mają być podane wkrótce. Poza tym, że zwycięzca preselekcji pojedzie do Malmoe reprezentować Litwę, będzie miał też możliwość zorganizowania swojego własnego koncertu w Wilnie. Wczoraj zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do selekcji narodowych.

TELEGRAM, TELEGRAM

Finał selekcji austriackich ma się odbyć 15 lutego 2013 roku, a udział w nim weźmie tylko pięciu kandydatów. Tym razem zgłaszać się mogą zarówno wokaliści bez utworu, jak i kompozytorzy z utworem ale bez wokalisty. Za selekcję kandydatów odpowiedzialny będzie Thomas Rabitsch, autor sukcesu Nadine podczas preselekcji 2011. Etap zgłoszeniowy potrwa do listopada.

Telewizja irlandzka zachowuje tradycyjny format preselekcji organizowanych w ramach programu Late Late Show. Wyboru reprezentanta Irlandczycy dokonają w lutym, a dokładne zasady preselekcji zostaną wkrótce opublikowane.

Trwają preselekcje azerskie do JESC 2012. Po wstępnej selekcji wybrano 12 kandydatów, a teraz lista obejmuje już tylko pięciu finalistów. Są to Narmin Hasanova, Qamartac Maqsudova, Togrul Karimov, Suada Alekperova i Omar Sultanov. Format selekcji nie został jeszcze ustalony, ale wiadomo, że nazwisko reprezentanta Azerbejdżanu (i jego utwór) poznamy na samym końcu procesu selekcji utworów na JESC 2012 – 15 października, podczas spotkania delegacji w Amsterdamie.

Do jutra trwać będą półfinały-duele selekcji belgijskich do JESC 2012.

Nowe informacje dotyczące Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy w Gdańsku znaleźć można TUTAJ.

TAJEMNICE EUROWIZJI (6)

Turcja 1979

Finał preselekcji tureckich do ESC 1979 odbył się 24 lutego w Ataturk Kultur Merkezi w Stambule. Poprzedził go półfinał przeprowadzony 22 grudnia 1978 roku z udziałem aż czternastu wykonawców. Do finału weszło sześciu, jednak po drodze jeden z nich został zdyskwalifikowany za złamanie regulaminu i nie został zastąpiony. Finał selekcji wygrał utwór „SeviyorumMarii Rity Epik & 21 Peron. Podczas ESC 1979 Turcja miała wystąpić jako jedenasta, pomiędzy Izraelem a Francją.

Do występu jednak nie doszło z powodów politycznych. Po zwycięstwie Izraela konkurs odbywał się w Jerozolimie – po raz pierwszy Eurowizja trafiła właśnie tam. Nadawca turecki pierwotnie nie miał problemów, by właśnie do Izraela wysłać swojego kolejnego reprezentanta. Problem miały jednak inne państwa arabskie, która uważały to za hańbę i stanowczo sprzeciwiły się udziałowi muzułmańskiej Turcji w Eurowizji organizowanej przez Izrael, którego te kraje w większości nie uznają. Pod wpływem tej krytyki i negatywnych komentarzy, nadawca turecki postanowił wycofać się z rywalizacji.

W 1979 roku Izrael znów wygrał Eurowizję, jednak nie organizował konkursu w 1980 roku, a w dodatku wycofał się z udziału ponieważ termin finału zbiegł się ze świętem narodowym (Dzień Pamięci). Fakt, że Eurowizja opuściła Jerozolimę pozwolił powrócić Turcji do rywalizacji, a ponieważ Izrael na chwilę zniknął ze stawki uczestników, w konkursie mogło zadebiutować Maroko.

Reklamy

4 komentarze

 1. TVP czyli Polska w konkursie Eurowizji raczej nie weżmie , wszystkie kraje europejskie już wstępnie wyraziły chęć wspólnej zabawy.Tylko nasz kraj taki obrażony,nie zdecydowany ,a może lepszy od innych państw europejskich nie potrafi powiedzieć :tak lub nie. Mamy już pażdziernik i co dalej,za czym mamy czekać.Żałosne.Każda ze stron milczy i nic z tego nie będzie. Fani w polsce zapomnijcie o Eurowizji na następne lata.

  Ostatnio przypomniałem sobie eurowizyjne hity takie jak : Grecja 1995,Islandia 1995 czy Yugoslavia 1989 ,słuchając ich utwierdziłem się w przekonaniu,iż ESC to fantastyczne muzyczne święto Europy z tradycjami—-które niestety TVP podważa.

  Co do piosenek:Rock me baby zespołu Riva {Yugoslavia 1989}to przyjemny kawałek końca lat 80. Wtedy jeszcze 1 państwo dziś to zagłębie obdarowujące się punktami i to jest minus Eurowizji,ale można z tym walczyć i kombinować przy półfinałach,można zwiększyć wpływ jury itd.

  Jedno jest pewne:
  Eurowizja to historia Europy zapisana w nutach-Polska niestety odcina się od Europy.

  Polubienie

  1. Czy tvp w latach ,w których brała udział w ESC potwierdzała uczestnictwo już w czerwcu? Nie przypominam sobie.Października ma 31 dni ,a dziś jest 2(!), szanse są zerowe, to oczywiste, ale nie róbmy dramatu już 2.10.

   Polubienie

   1. W latach 90 i na początku tego wieku udział Polski był oczywisty{nie licząc „kary” za słaby wynik}.
    Czy w ostatnich 5 latach TVP potwierdzała udział pewnie NIE!!!Dramat eurowizyjny w Polsce trwa od roku. Mamy 2 pażdziernika i mamy czekać 29 dni,jak pojawi się informacja. Od czego to zależy??? Tylko od podpisu prezesa Brauna. Dadzą papierek,bierzemy-podpisze,nie brać -też podpisze. Nie chodzi o kasę,tylko o zapał i chęci.

    Polubienie

   2. Oczywiście ,że o kasę chodzi! Gdyby ESC był w Polsce tak popularny jak w Szwecji, Danii ,czy Serbii to tvp nie wycofałaby się, ponieważ to by im się opłacało. Zrobili z Eurowizji święto kiczu i tandety ,a teraz się dziwią ,że to zysku nie przynosi. Myślę, że nie musimy czekać 29 dni na info ,wszyscy wiemy co będzie 😉 (bardzo chcę się mylić)

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.