Co ciekawego w Szwajcarii?

Do ósmego października zgłaszać można utwory na platformę internetową preselekcji szwajcarskich 2013. Pierwotnie przyjmowanie utworów miało się zakończyć jutro, ale z powodu słabego zainteresowania, przedłużono ten etap o dodatkowy tydzień. Aktualnie dostępnych jest tam 56 utworów, jednak zdecydowanie brakuje znanych nazwisk, a i niewielu jest tym razem artystów zagranicznych. Do preselekcji zgłosili się m.in. Constantinos Christoforou (trzykrotny reprezentant Cypru na ESC), Sanja Mirosavljevic z Serbii, Angel Moreno i Antonio Romero z Hiszpanii, Ben Robertson ze Szwecji, Ufuk Gacipa z Niemiec czy Dimitris Kiklis z Grecji. Po trzy utwory zgłosiły Zoe i Mariella Farre – ta druga znana jest z reprezentowania Szwajcarii na ESC w 1983 i 1985, nie odnosząc jednak specjalnych sukcesów. Niebawem opublikowana zostanie pełna wersja utworu „All in your head” Lys Assi i kwartetu New Jack. Fragment piosenki znaleźć można TUTAJ. Kompozytor utworu, Ralph Siegel zapowiedział, że jeżeli Lys nie wygra preselekcji, on przestanie pisać utwory na Eurowizję. W przyszłym tygodniu premierę będzie miał też utwór Mayi Wirz, 50-letniej zwyciężczyni najnowszej edycji szwajcarskiego „Mam Talent”.

TELEGRAM, TELEGRAM

Finał preselekcji białoruskich do JESC 2012 obejrzeć można ponownie TUTAJ. Przypomnę, że reprezentantem Białorusi został Egor Zeshko z utworem „A more-more”.

Dziś odbędzie się drugi półfinał preselekcji holenderskich do JESC 2012. Start o 19:00 CET. Transmisja internetowa dostępna TUTAJ.

Badenia-Wirtembergia wygrała Bundesvision Song Contest 2012, czyli festiwal piosenki niemieckiej stworzony przez Stefana Raaba w 2005 roku. Zwycięzcami okazał się duet Xavas złożony z Xaviera Naidoo i Kool Savasa. Drugie miejsce zajęła Saksonia (30 punktów straty), a trzecie Dolna Saksonia.

Pojawiają się pierwsze doniesienia o reprezentancie Turcji 2013. Według ESCnorge, do Malmoe jechać ma Aynur Aydin. Informacji nie potwierdziła telewizja TRT.

Regulamin Sanremo 2013 nie zawiera ani jednej wzmianki na temat Eurowizji.

TAJEMNICE EUROWIZJI (4)

Francja 1974

Przed Eurowizją 1974 telewizja francuska zdecydowała, że reprezentantką kraju będzie wokalistka Daniele Graule, występująca pod pseudonimem Dani. Utwór, który miała wykonać w Brighton nosił tytuł „La vie a vingt-cinq ans” i nagrany został w trzech wersjach językowych – po francusku, angielsku („That old familiar feeling”) i niemiecku („Komm’ wir sind nur einmal 25”). Niestety, Dani nigdy na scenie eurowizyjnej nie stanęła, bowiem na tydzień przed finałem ESC zmarł we Francji prezydent Georges Pompidou. Z powodu żałoby narodowej telewizja francuska postanowiła wycofać się z udziału w Eurowizji, chociaż konkurs został przez nadawcę pokazany.

Z tego samego powodu podczas ESC 1974 zabrakło zwyciężczyni z poprzedniego roku – francuskiej wokalistki Anne-Marie David, która reprezentowała w 1973 Luksemburg. Żałoba narodowa nie pozwoliła zwyciężczyni na udział w ESC i przekazanie trofeum szwedzkiej ABBIE. W całej historii Eurowizji Francja jedynie dwukrotnie nie brała udziału w konkursie. Rok 1974 był pierwszą pauzą Francji. Kraj powrócił w 1975 roku zajmując 4. miejsce.


Reklamy

7 komentarzy

 1. „Kompozytor utworu, Ralph Siegel zapowiedział, że jeżeli Lys nie wygra preselekcji, on przestanie pisać utwory na Eurowizję.”

  Ach ten Ralph, wciąć sypie obietnicami bez pokrycia… ;]

  Polubienie

  1. A to groźba czy tylko ostrzeżenie? 😉 Już się boję. Oby nie przestał, bo „Facebook” był szczytem kunsztu kompozytorskiego.

   Polubienie

 2. Odświeżona Lys i tak brzmi jak z lat 50-tych…Ta kobieta postanowiła się ośmieszyć do reszty? Pisząc ten komentarz jestem na pełnym „luzie” ,żeby obywatel Europy (nie Polski!) nie zarzucił mi jego braku. To jest totalny shit, przez duże „s”, idealne do polskich preselekcji.

  Polubienie

 3. Ralph Siegel – utytułowany kompozytor ale jedną piosenką spieprzył sobie reputację i nagle nikt go nie lubi. A fragment piosenki lys jest sympatyczny 🙂

  Polubienie

  1. Ciekawe…EBU takich informacji nie ma, a jakiś belgijski portal ,tak. Chyba w to nie wierzysz?

   Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.