Azerbejdżan weźmie udział

Telewizja Ictimai potwierdziła udział Azerbejdżanu w Eurowizji 2013. Najprawdopodobniej zachowany zostanie format wyboru reprezentanta poprzez organizowanie show przypominającego „karaoke narodowe”. Zwycięzca preselekcji jest później przygotowywany do roli reprezentanta, a utwór piszą dla niego Szwedzi (z kolei teledyski najczęściej produkowane są na Ukrainie). Będzie to szósty start Azerbejdżanu w Eurowizji. Azerowie to ostatni naród Zakaukazia, który pojawił się na Eurowizji (wcześniej zadebiutowały Armenia z Gruzją), ale idzie im zdecydowanie najlepiej – od czasu debiutu nie wypadli poza top10 (Armenia i Gruzja już mają po jednej półfinałowej porażce na koncie). Biorąc pod uwagę punktacje finałowe i półfinałowe, Polska zajmuje 4. miejsce na liście krajów, które najczęściej przyznają punkty Azerbejdżanowi. Od 2008 roku przyznaliśmy im łącznie 59 punktów (Turcja zajmuje pierwsze miejsce z wynikiem 72 punktów). Jak Azerowie poradzą sobie na ESC 2013, czyli rok po organizowaniu konkursu u siebie? Przypomnieć warto, że zarówno Serbia jak i Norwegia poniosły porażkę w analogicznej sytuacji. Może teraz pora na półfinałową klapę Azerów?

TELEGRAM, TELEGRAM

Szwajcarzy zaniepokojeni są słabym zainteresowaniem platformą internetową preselekcji narodowych i wydłużają czas na przysłanie utworu. Pierwotnie platforma miała zostać zamknięta wraz z końcem miesiąca, ale ostatecznie zgłaszać się można do 8 października.

Według nieoficjalnych informacji Andrijana Janevska (fot.) prowadziła negocjacje z MKRTV w sprawie reprezentowania Macedonii na ESC 2013. Wokalistka odrzuciła jednak ofertę stacji. Andrijana miała reprezentować Macedonię w 2001 roku z utworem „Nostalgija”, jednak kraj nie mógł wziąć udziału ze względu na przymusową pauzę.

Norweska wokalistka Tone Damli zgłosiła się do Melodifestivalen 2013 – twierdzą lokalne media. Tone niedawno nagrała utwór w duecie z Ericiem Saade, a w 2009 roku walczyła o reprezentowanie Norwegii z utworem „Butterflies”.

Poprawna nazwa zespołu, który reprezentować będzie Gruzję na JESC 2012 to The Funkids.

ABU RADIO SONG CONTEST 2012

Sri Lanka

Reprezentantem Sri Lanki będzie Mihindukulasooriya Porestus Ramal Surendra Perera, w skrócie po prostu Surendra Perera. Urodził się w 1978, a popularność zdobył  wraz z zajęciem drugiego miejsca w lokalnej edycji „Idola”. Szybko zdobył uznanie krytyków i wylansował parę hitów. W 2009 roku wydał debiutancki album, który rozszedł się w nakładzie 20 tys. egzemplarzy, sprzedanych nie tylko w kraju ale i zagranicą. W czerwcu tego roku wokalista wydał drugi album. Jego konkursowym utworem będzie „Wahi Pabalu Saale”.

Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki leży na wyspie Cejlon, oddzielonej od Półwyspu Indyjskiego cieśniną Palk i zatoką Mannar. Językami urzędowymi są syngaleski, tamilski i angielski (język pomocniczy). Mało kto wie, że oficjalną stolicą kraju jest miasto o nazwie Sri Dźajawardanapura Kotte, a nie największe miasto kraju – Kolombo. To właśnie do Sri Dźajawardanapura Kotte przenoszone są wszystkie instytucje państwowe, chociaż tak naprawdę stolica traktowana jest…jako przedmieścia Kolombo.

Nadawcą odpowiedzialnym za udział Sri Lanki w ABU Radio Song Contest 2012 jest MBC Networks, który jest właścicielem najważniejszych stacji radiowych w kraju.

Reklamy

7 komentarzy

 1. Fajnie by było, gdyby Azerowie wysłali w tym roku Emina Agalarova. Facet ma moim zdaniem naprawdę dobry głos, i z dobrą piosenką na pewno wpisałby się doskonale w serię eurowizyjnych sukcesów Azerbejdżanu (miejsce w TOP 10 co roku to także oczywiście sukces).

  Czyżby nikt z Polaków nie chciał się zgłosić w tym roku do Szwajcarii? Może wszyscy liczą na to, że Polska weźmie udział i będą się promować podczas tradycyjnych Krajowych Eliminacji? Nie byłbym tego jeszcze taki pewny…:). Nawet, JEŚLI Telewizja Polska weźmie udział, to mogą być zupełnie inne preselekcje… albo wybór wewnętrzny… I oczywiście powinny być to inne preselekcje. A jeśli już tradycyjne, to z większą rolą widzów w doborze piosenek (np. głosowanie internetowe, albo taka platforma właśnie, jak w Szwajcarii). A Szanownej Komisji już podziękujemy.

  Polubienie

 2. Szkoda, że Andrijana Janevska nie pojedzie do Malmoe, bo śpiewa przepięknie. Jest wokalistką przez wielkie „W”. Właśnie słucham jakiegoś przypadkowego kawałka Andrijany pt. „Prikazna za edno mome” (nie wiem, czy dobrze zapisany tytuł). Rytm tanga to jest to! Czy było już jakieś tango na ESC?

  Polubienie

   1. Aha, to możliwe, zwłaszcza że ja oglądam (tak uważniej) Eurowizję od 2006 r. Przez poprzednie trzy lata oglądałem ten konkurs wybiórczo. Kojarzę zatem głównie zwycięzców.
    Andrijana Janevska mogłaby jednak sporo ugrać. Tak przynajmniej dzisiaj myślę.

    Polubienie

   2. A czy ma może ktoś namiary na całą płytę (12 ścieżek) Andrijany pt. „Prikazna za edno mome”. Ja mam tylko utwór tytułowy. Pytam oczywiście o bezpłatne pobieranie. 😉

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.