Izrael jak Gruzja

Telewizja IBA podjęła decyzję w sprawie reprezentanta Izraela na Eurowizję dla Dzieci. Nadawca postanowił skorzystać z tegorocznego pomysłu Gruzinów i stworzyć zespół uzdolnionych wokalnie dzieci, które pojadą do Amsterdamu walczyć o jak najlepszą pozycję dla debiutującego kraju. Co prawda wiadomości te nie są jeszcze potwierdzone, ale wszystko wskazuje na to, że IBA zorganizowała serię castingów, z których wyłoniła 30 kandydatów. Do kolejnego etapu przeszła tylko najlepsza dwunastka, a ostateczny skład zespołu poznaliśmy w piątek, kiedy to wyselekcjonowano sześciu zwycięzców. Cały proces castingowy został sfilmowany i wkrótce ma być zaprezentowany publiczności. Aktualnie zespół pracuje nad utworem konkursowym – w przeciwieństwie do Gruzji, w Izraelu nie będzie preselekcji publicznych i widzowie nie będą mieli wpływu na utwór na JESC. Oficjalnie skład grupy nie jest jeszcze znany, ale media podają już nazwiska niektórych członków: Libby Penker, Adel Korsov i Adi Beatty (bohaterowie popularnego programu rozrywkowego „School for music”) oraz Tali Sorokin („Słowiański Bazar”). Pozostała dwójka również ma spore doświadczenie – jedno dziecko śpiewa w języku jidysz, a drugie wygrało festiwal „Rising Sun” organizowany przez Ministerstwo Edukacji. Czekamy na oficjalne potwierdzenie tych informacji.

TELEGRAM, TELEGRAM

Szwedzkie SVT uzbierało ponad 2,5 tys. utworów na preselekcje „Melodifestivalen 2013”. Wśród zgłoszonych jest Jenny Silver – tego dowiedział się jeden z czytelników DE, Mariusz. Teraz specjalna komisja wyłoni 15 utworów półfinałowych, a pozostałe kompozycje zostaną wskazane przez produkcję telewizji szwedzkiej.

Do tej pory 17 utworów zgłoszono na platformę internetową selekcji szwajcarskich. Brakuje znanych nazwisk, przeważają wokaliści lokalni, czyli jest zupełnie inaczej niż rok temu, gdzie z dnia na dzień pojawiało się coraz więcej zagranicznych nazwisk, często byli to wokaliści kojarzeni z preselekcjami w innych krajach. O ESC 2013 walczyć będzie natomiast Lys Assia, legendarna, pierwsza zwyciężczyni ESC. Jej utwór ponownie stworzy Ralph Siegel, który wcześniej zapowiadał, że utwór „The Social Network Song” będzie ostatnim utworem w jego eurowizyjnej karierze. Nowy utwór ma być piosenką popową z elementami rapu, bowiem z Lys wystąpi czterech szwajcarskich raperów.

Walonia potwierdza udział w Eurowizji 2013, tym samym reprezentant Belgii będzie obecny w Malmoe. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób wybrana zostanie piosenka na konkurs. Flandria z kolei potwierdziła udział Belgii na ESC 2014.

Coraz lepiej idą rozmowy TROS-Anouk odnośnie reprezentowania Holandii przez tę niezwykle popularną wokalistkę. Prawdopodobnie zapowiadane wcześniej preselekcje nie odbędą się, a Anouk pojedzie do Szwecji. Jak twierdzi, ma utwór z którym osiągnie sukces.

Telewizja mołdawska potwierdziła udział w Eurowizji 2013.

Gruzja potwierdziła udział w Eurowizji 2013. Nie wiadomo na razie, w jaki sposób wybrana zostanie reprezentacja kraju.

Eurowizyjno-selekcyjni nominowani do nagród MTV EMA 2012: Melisses, Nikki Ponte (MTV Grecja), Madcon (MTV Norwegia), Dima Bilan, Serebro (MTV Rosja), Loreen (MTV Szwecja). Ceremonia rozdania nagród odbędzie się 11 listopada we Frankfurcie.

Reklamy

22 komentarze

 1. Jenny jak najbardziej TAK! Oczywiście w wersji shlagierowej, a nie „alternatywnej”. Jeśli chodzi o Anouk ,to uwierzę jak zobaczę.

  Polubienie

 2. Mam nadzieję,że jeśli faktycznie to będzie Anouk,że jej piosenka będzie taka,że faktycznie Holandia wreszcie będzie w finale.Tylko,żeby nie było tak jak w przypadku Anggun,czyli „z dużej chmury mały deszcz”.
  A pani Lys Assia niech już lepiej zasiądzie jak zwykle na widowni podczas Eurowizji,niż jak ma znów startować w preselekcjach.Kolejne nieporozumienie.

  Polubienie

 3. Dlaczego ma nie próbować? Mogłaby próbować 20-30 lat temu,a teraz przydałoby się dać szansę innym,młodszym.Nie chcę kolejnego joke-entry.Bo to raczej może wyglądać komicznie w połączeniu z raperami.

  Polubienie

   1. No właśnie.

    A czemu niby pani Lys Assia nie miałaby dostać szansy? W czym ona gorsza od młodszych ludzi? Na szczęście w Europie mamy demokrację i starsi ludzie mają takie same prawa, jak młodsi, i mogą próbować, co tylko chcą:). Czy to się komuś podoba, czy też nie. Szacunek dla pani Lys Assi, że w tym wieku jeszcze jej się chce:).

    Poza tym, to wcale nie musi być joke-entry. Wielu wykonawców tworzy piosenki razem z raperami. No a jeżeli ktoś jest nienowoczesny i ma uprzedzenia do starszych ludzi i są oni dla niego śmieszni (gdy robią coś innego poza np. dzierganiem swetrów na drutach albo słuchaniem pewnego Radia:)), no to już inna sprawa… Zresztą, wszystko mi jedno, czy to będzie joke-entry, czy też nie, ważne, żeby piosenka mi się podobała. Ja należę do ludzi, którzy mają poczucie humoru, w przeciwieństwie do chyba sporej części tego nienowoczesnego narodu (słynącego także z różnych uprzedzeń). Ale ja nie mam tu zamiaru nikogo wychowywać, wyraziłem tylko swoje zdanie. I emerytem nie jestem, do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje mi jeszcze sporo, bo aż 39 lat:).

    Polubienie

 4. Lys ,tak samo jak Lena burzy swoją legendę. Jedna i druga wygrywały ESC i wystarczy. Skoro wiadomo ,że nie wygra preselekcji ,ani tym bardziej ESC to po co sobie śmiecić w życiorysie? Dziś już nikt nie pamięta jej piosenki z 2012 roku, za to pamięta się to ,że przegrała i się obraziła. Gdyby jeszcze to był materiał z górnej półki…no cóż.

  Błagam nie porównujcie Anouk do Anggun 😀 Francuzka „skończyła się” 10 lat temu, a wszyscy podniecają się jakby była wielką gwiazdą sceny francuskiej.

  Polubienie

  1. Ja jeszcze nie słyszałem piosenki Lys Assi, więc nie będę przesądzał, czy ona wygra te szwajcarskie preselekcje, czy też nie:). To samo dotyczy samej ESC – gdyby Lys znowu tam pojechała:). Nigdy nie wiadomo. Nie znamy jeszcze ani jednej piosenki z Eurowizji 2013:). A jakieś tam burzenie legendy… ja tam wolę, gdy artysta się rozwija, tworzy coś nowego, działa dalej, a nie bazuje na swojej legendzie i robi (np. śpiewa) ciągle i ciągle to samo, jak zacinająca się płyta gramofonowa:). Oczywiście to nie jest jakaś reguła, ale generalnie wolę, gdy się coś dzieje, zamiast gdy nie dzieje się nic.

   Przecież porównujemy Anggun do Anouk tylko pod tym względem, że piosenka Anouk może osiągnąć podobny rezultat na Eurowizji. Bo wszyscy podniecać się będą Anouk tak, jak Anggun, a na Eurowizji różnie to bywa przecież:). Niżej napisałem, o co mi chodzi.

   Polubienie

   1. Czyli podchodzenie w kółko do tego samego konkursu to wh Ciebie rozwijanie się? Lys nie ma żadnych szans i tylko się ośmiesza, to nie jest tylko moje zdanie, wystarczy poczytać co piszą na ludzie na forach.

    Polubienie

   2. Chciałbym,żeby takie problemy mieli polscy fani Eurowizji.
    Ja osobiście zazdroszczę wszystkim państwom ,które już wyraziły chęć uczestnictwa i potencjalnym gwiazdom ,uczestnikom ewentualnych preselekcji.
    Dlatego,nie zamierzam krytykować kogokolwiek za chęc udziału w ESC.Ludzie posłuchają i ocenią—–ale to w Europie ocenią,ocenią Szwajcarzy,Holendrzy czy Niemcy. Oni wybiorą to co im się spodoba.

    Naprawdę,chciałbym,aby takie problemy mieli polscy fani ESC.

    Polubienie

   3. No właśnie. Dokładnie. Jak widać, polscy fani ESC mają inne problemy – szukają dziury w całym, co wynika z frustracji związanej z sytuacją Polski na ESC i tą całą sprawą z TVP, więc trzeba się na czymś i na kimś wyżyć:). Typowo polskie, niestety…

    Polubienie

   4. Lepiej już poczekać te 10 lat czy więcej, bo obecnie nie ma to sensu, z tymi ludźmi, z tym podejściem, i przy tym klimacie, jaki w Polsce panuje wokół Eurowizji. A przecież Eurowizją i tak możemy się interesować, w czym problem? Możemy słuchać, wymieniać opinie, itd. tak, jak do tej pory, a jak ktoś zechce zagłosować, to z zagranicy:). I kiedyś wrócimy na Eurowizję z wielkim hukiem, jak np. Włochy:).

    W każdym razie, większość tu piszących, nawet ci, co są (jak ja) na krótko przed 30-tką, mają szansę dożyć stulecia Eurowizji (jeśli nie będzie chorób i wypadków, no i jeśli oczywiście sam konkurs tyle lat przetrwa… no ale jeśli nie będzie jakichś wielkich wojen i rewolucji, to raczej przetrwa:)), także jeszcze wiele Eurowizji i emocji przed nami:).

    Polubienie

   5. Tak, podchodzenie nawet w kółko do tego samego konkursu, ale z inną piosenką, to wg mnie rozwijanie się (w końcu pojawia się coś nowego, nowy utwór, pomysł, aranżacja). A co mnie obchodzi, co piszą na forach ludzie? Ja mam na ten temat swoje zdanie i właśnie je wyraziłem. Nie mam w zwyczaju powielać czyjegoś zdania tylko dlatego, że ktoś coś pisze na forach:). Poza tym, pisanie takich rzeczy bez usłyszenia nawet piosenki (!) to trochę dziwne podejście, no ale to już nie moja sprawa, w sumie co mnie to obchodzi:).

    Oczywiście jeśli piosenka Lys i tych raperów po prostu mi się nie spodoba, to to przyznam. Ja po prostu nie mam w zwyczaju mieć uprzedzeń i oceniać czegoś bez zapoznania się z tym.

    Polubienie

   6. Frustracja? 😀 Ty musisz tutaj każdego oceniać i pokazywać jaki jesteś, wyluzowany i masz rewelacyjne poczucie humoru i Bóg wie co jeszcze? Polska na chwilę obecną mało mnie obchodzi, nawet jeśli weźmiemy udział. Szkoda ,że Twoja tolerancja kończy się na Lys Assii, po co szanować zdanie „polskich frustratów”.

    Ocenianie po pozorach, jakie to POLSKIE.

    Polubienie

 5. Anouk to dobra piosenkarka. Jeśli faktycznie pojedzie na Eurowizję 2013, to na pewno podniesie poziom konkursu. Oczywiście zależy to też od piosenki. Jednak równie dobrze może się powtórzyć to, co z Anggun – nawet, jeśli będzie dobra piosenka (tak na marginesie – utwór Anggun uważam za bardzo dobry, jedynie finałowe show wyszło dziwnie). Dobre piosenki też często przepadają, i nie ma się co o to obrażać, bo jest to przecież konkurs i zabawa. Gdy jest dużo dobrych piosenek, dużo różnych gustów, dużo widzów, dużo głosujących – to wtedy zawsze się zdarza, że coś dobrego, coś bardzo dobrego, coś nawet wybitnego kończy na ostatnich miejscach w finale. Nie zapominajmy, że na ESC liczy się także po prostu SZCZĘŚCIE.

  A o TVP i polskim uczestnictwie to mi się nawet nie chce nic pisać…:].

  Polubienie

 6. Anggun i tak zajęła za wysokie miejsce.Zwłaszcza z tak dennym utworem.Jedno z ostatnich miejsc powinna dzielić razem z Rosją.A Anggun,gdyby następnym razem chciała jechać na ESC,to niech lepiej przygotuje ciekawy utwór,bo ten był okropny.No i teledysk też fatalny,który nijak się miał do tak kiepskiej piosenki.
  Co do Anouk – to mam tylko nadzieję,że jeśli to faktycznie ona pojedzie do Malmoe,wyciągnie wnioski z porażki Anggun i przygotuje bardzo dobrą piosenkę.
  Co do Lys Assii – era tej piosenkarki już bezpowrotnie minęła,pora zasiąść na widowni jak widz ESC i delektować się konkursem,niż się ośmieszać.I szczerze mówiąc,nie za bardzo mnie interesuje,czy ktoś to postrzega jako uprzedzenie do starszych osób,czy nie.Wyrażamy na tym blogu tylko swoje zdanie na różne tematy.A sądzę,że nikt uprzedzeń do rożnych grup wiekowych nie ma.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.