TELEGRAM, TELEGRAM

Eric Saade wykona podczas Top of The Top w ramach Sopot Festival 2012 utwór „Hotter then fire”. Grupa Musiqq zaprezentuje kompozycję „Abrakadabra”. Na utwory, które zaprezentowane będą podczas festiwalu głosować można TUTAJ. W opisie ankiety pojawia się wzmianka o Loreen, która miała wystąpić podczas show, jednak ze względu na napięty grafik, musiała anulować przyjazd do Polski.

Retransmisja z finału Baltic Song Contest 2012 pokazana będzie w TVP 30 sierpnia o 23:50. Relacja potrwa godzinę. Przypomnę, że w tym roku rywalizację wygrał duet reprezentujący Polskę – Piotr Kupicha i Marcin Kindla. Mimo sukcesu TVP nie zamierza zmienić „tradycji” i przesunąć retransmisję na bardziej popularną porę.

Kompozytor utworu „Love Unlitimed” Sofi Marinovej opublikował na YouTube wersję a-capella (pomocna przy tworzeniu remixów) oraz demo utworu nagrane w 2009 roku.

HISTORIA SZWECJI NA ESC  – 2006 (cz. 1)

W 2006 roku Szwedzi po raz pierwszy wybierali reprezentanta kraju, który walczyć będzie już w półfinale Eurowizji. Format selekcji pozostał bez zmian – odbyły się cztery półfinały, runda dogrywkowa i wielki finał. Całość ruszyła 18 lutego, a zakończyła się 18 marca spodziewanym zwycięstwem Caroli i hitu „Evighet”. Prowadzącą została Lena Ph (ESC 2004), chociaż wielu spodziewało się w tej roli Heleny Paparizou, która wygrała Eurowizję w Kijowie przenosząc konkurs do Aten. W styczniu opublikowano nazwiska czterech wykonawców, którzy otrzymali od SVT „dzikie karty” uprawniające do udziału w półfinale – zdobyli je grupa Rednex, Andreas Johnsson, Magnus Carlsson i Bodies Without Organs. Spekulowano, że jednym jokerem będzie Charlote Perrelli. Mimo kontrowersji związanych z wynikami finału 2005, SVT nie zdecydowała się na zmiany w formacie głosowania. Wśród artystów, którzy zgłosili swoje utwory, ale nie zakwalifikowali się do półfinałów byli m.in. Anna Book, Shirley Clamp, Sanna Nielsen, Andres Esteche, Pernilla Wahlgren, Elisabeth Andreasson, Lotta Engberg, Tommy Nilsson, Jan Johansen czy the Wallstones.

W pierwszym półfinale zwycięzcą okazał się Andreas Johnson z utworem „Sing for me”. Właściciel „dzikiej karty” uzyskał w drugiej rundzie głosowania ponad 61 tys. głosów. Wraz z nim do finału dostała się Linda Bengtzing z utworem „Jag ljuger sa bra”. Do dogrywki przeszli Magnus Backlund (połowa duetu Fame) i formacja Electric Banana. Wśród wyeliminowanych znalazła sie m.in. Simone Moreno i ciężarna Sahlene (reprezentantka Estonii 2002). W drugim półfinale także wygrał wokalista z „dziką kartą” – Magnus Carlsson (członek formacji Alcazar) i jego utwór „Lev livet”. Drugie miejsce przypadło niezmordowanej Kikki Danielsson, która już dwukrotnie reprezentowała Szwecję. Do dogrywki przedostali się Niclas Wahlgren i popularna także w Polsce Velvet z hitem „Mi amore”. Odpadła Sonja Alden z utworem „Etymon”. Ponoć pierwotnie to ona miała śpiewać „Evighet”, a Carola miała zaprezentować „Etymon”. Wyeliminowano też m.in. formację Osten med Resten i Pablo Cepeldę.

I ponownie „dzika karta” okazała się najlepsza – trzeci półfinał wygrała formacja BWO z przebojem „Temple of Love”. Drugie miejsce zdobyła grupa The Poodles z „Night of Passion”. Do dogrywki przeszli Elysion i Patrik Isaksson. Odpadły m.in. dwie Jessici – Folcker i Andersson. W czwartym półfinale nie wygrał właściciel „dzikiej karty”, ale chyba nikt tego nie oczekiwał – pierwsze miejsce zdobyła bowiem faworytka selekcji – Carola i „Evighet”. Popularna wokalistka otrzymała ponad 151 tys. głosów w drugiej rundzie głosowania i zdecydowanie wyprzedziła wszystkich rywali. 100 tys. głosów mniej i drugie miejsce uzyskał Bjorn Kjellman. Do dogrywki trafił dwukrotny reprezentant Szwecji Roger Pontare oraz formacja Rednex, która w selekcjach startowała dzięki „dzikiej karcie”. Wyeliminowano m.in. Gunthera i The Sunshine Girls oraz Sandrę Dahlberg i Evana.

Dogrywka pozwoliła na udział w finale grupie Rednex – „Mama take me home” zdobyło w drugiej rundzie głosowania ponad 68 tys. głosów. Jako drugi do finału wszedł Magnus Backlund. W finale wszyscy oczekiwali zwycięstwa Caroli, nawet gdy wokalistka zrezygnowała z występu podczas próby (miała problemy z gardłem). W trakcie finału zaprezentowała się jako siódma w kolejności i zajęła…drugie miejsce w głosowaniu jurorów. Zdobyła 102 punkty, a przegonił ją Andreas Johnson – 112 punktów. Trzecie miejsce u jury przypadło grupie BWO – 92 punkty. Jury najniżej ocenili Kikki Danielsson – 2 punkty, chociaż miała ona utwór autorstwa Thomasa G:sona. Widzowie ponownie nie zgodzili się z werdyktem jurorów masowo głosując na Carolę. Wokalistka zdobyła prawie 438 tys. głosów i pierwsze miejsce w głosowaniu publiczności – 132 punkty. Drugi był zespół BWO – 110 punktów, a trzeci Andreas Johnson. Po zsumowaniu punktów, Carola wysunęła się na prowadzenie – łącznie uzbierała 234 punkty. 32 punkty mniej miała grupa BWO, która zajęła 2. miejsce. Trzecia lokata trafiła do Andreasa Johnsona. Gościem specjalnym finału była Helena Paparizou.

Reklamy

9 komentarzy

 1. ————-

  all official singles charts

  #1s

  week 32, 2012

  country, artist, song, weeks at #1

  australia justice crew boom boom 1
  austria triggerfinger i follow rivers 2
  canada katy perry wide awake 2
  denmark alina devecerski flytta pa dej! 1
  europe wiley feat. ms d heatwave 1
  finland jvg feat. raappana kran turismo 9
  flanders will.i.am feat. eva simons this is love 1
  france carly rae jepsen call me maybe 7
  germany lykke li i follow rivers 5
  greece demy poses xiliades kalokairia 7
  hungary akos elokelo idegen 17
  ireland rita ora how we do (party) 1
  italy gusttavo lima balada (tche tcherere tche tche) 9
  japan smap moment 1
  luxembourg carly rae jepsen call me maybe 4
  netherlands nick & simon alles overwinnen 1
  new zealand maroon 5 one more night 1
  norway alina devecerski flytta pa dej! 5
  poland brodka varsovie 1
  portugal pablo alboran feat. carminho perdoname 15
  russia loreen euphoria 2
  south korea psy gangnam style 3
  spain tacabro tacata 4
  sweden stiftelsen vart jag an gar 1
  switzerland pegasus skyline 1
  united kingdom wiley feat. ms d heatwave 1
  united states carly rae jepsen call me maybe 9
  wallonia sam sparro happiness 8

  ————

  Polubienie

 2. Gunther w Melodifestivalen – nie miałam pojęcia! Pora nadrobić braki 🙂 Moimi faworytami w finale Melodi 2006 byli Andreas Johnson i BWO.

  Polubienie

 3. Ciekawe czy Carola wygrałaby z „Etymon” na pewno nie! Choć Sonja Alden z „Evighet” pewnie również nie 🙂

  Polubienie

  1. Gdyby Carola miała zaśpiewać „Etymon” to ta piosenka miałaby na pewno w 70% zmienione brzmienie, w końcu to CAROLA, zresztą dla mnie ona w MF brzmiała jak wersja demo :/ a szkoda, bo miała potencjał.

   Polubienie

 4. Z góry przepraszam, że nie piszę na temat, ale na eurowizja.org pojawił się artykuł o zespole Giflof, który chciałby reprezentować Polskę na Eurowizji (o ile do tego dojdzie). Na początku byłem trochę sceptyczny, bo kto by już się zapowiadał w walce o ESC, ale przesłuchałem 3 piosenki, które są umieszczone w artykule i muszę przyznać, że bardzo mi się spodobał ten zespół!!! Bardzo oryginalne brzmienie, wokalista z bardzo fajna barwą. Ja chętnie zobaczyłbym ich w barwach Polski. Zespół w ogóle się nie wpisuje w ten stereotyp eurowizyjny piosenek lekkich i przyjemnych. Jeżeli myślimy o tym, żeby ESC miała większą rangę to potrzebujemy właśnie takich zespołów. Gorąco polecam!

  Polubienie

 5. Dodam tylko, że najbardziej mi się podobała piosenka „Duchy i Ludzie” – coś takiego, nietypowego chciałbym zobaczyć na scenie eurowizyjnej – genialne jak dla mnie. Szkoda tylko, że ta piosenka jest juz opublikowana…

  Polubienie

 6. Pierwsze skojarzenie po przesłuchaniu tych trzech piosenek – na myśl przyszedł mi zespół Izabo z Izraela, utwór Duchy i Ludzie i Na ziemię padł cień nie powiem są ciekawymi propozycjami tylko pytanie, jak te piosenki poradziłyby sobie np gdyby w zestawieniu utworów walczących były znane polskie zespoły na które publiczność pewnie by głosowała, ale jak chcą niech spróbują zobaczymy czy wogóle TVP ma zamiar wrócić.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.