ABU: Posłuchaj utworów

Długo czekaliśmy na start pierwszego międzynarodowego festiwalu piosenki, który swoim zasięgiem objąłby kraje Azji. Ostatecznie się udało i już w tym roku Seul gościć będzie pierwszą edycję ABU Radio Song Festival. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, show będzie jednak związane z rywalizacją, bowiem reprezentanci walczyć będą o Grand Prix – uhonorowane zostaną trzy pierwsze miejsca. O tym, kto okaże się najlepszy i wygra pierwszą „Azjowizję” zadecydują jurorzy. Znamy już reprezentantów i ich utwory, które zostały opublikowane na oficjalnej stronie festiwalu – TUTAJ. Australię reprezentować będzie Danielle Blakey z utworem „Fearless”. Przedstawicielem Iranu został Mohsen Manouchehri, który wykona utwór pt. „Iran”. Ten kraj reprezentować będą też Mohsen Nafar z „Dast Afshan” i trio Shayan Bohluli, Amin Alizadeh i Hamed Khodadahi z „The First Day of Spring”. Iran zdominował stawę pierwszej edycji festiwalu, bowiem łącznie będzie miał aż czterech reprezentantów – ostatnimi są Heidar & Shokrollah Sepahvand i Nabi Rezazadeh z „Tone of Joyful Music of Lorestan”. Wszystkie cztery utwory są mocno nacechowane brzmieniem muzyki tradycyjnej, a pewnie i teksty utworów mają jakieś patriotyczne odwołania.

Brunei wystawia dwóch wokalistów – pierwszy to Jazz Hayat z „I stalk your profile”, a druga to Maria Aires z „The sweetest memory”. Reprezentantami Fidżi zostali Luisa Seravi z „Help me to conserve” i Sevanaia Yacalevu z „Time for a change”. Korea Południowa wystawia dwie grupy – Bily Acoustie z „For a rest” i Afrodino z „Pepperoni”. Podwójne szanse na Grand Prix mają też Indie, które wysyłają do Seulu dwa utwory – „Vayam atra sanjataha asmakam punyam” grupy Mathur Lakshmi Keshava i „I’m Girl” Niliyi Venugopal i Gopiki J. W konkursie obecny będzie także Kirgistan, który postawił na Askata Musabekova i dość specyficzne „Sagynam”. Co na to Malezja? Ten kraj reprezentowany będzie przez Sabhi’ego Sadhi z utworem „Waktu” i K-Town Clan z „Party Animal”. Singapur postawił natomiast na Jae Ang i „Promise Me”.   Jest jeszcze Indonezja – to państwo zaprezentuje dwa utwory – „Aku Rindhu” Dorkas Lei Waroy i „Menunggu” Randa Sembiringa. Tradycyjną muzykę przygotowała reprezentacja Sudanu – będzie to utwór „Bessama” Adbela Gadir Salima.

Ostatecznie więc w stawce pierwszej edycji są Australia, Iran, Sudan, Kirgistan, Brunei, Malezja, Indonezja, Korea Południowa, Fidżi, Singapur i Indie. Jurorzy usłyszą i ocenią 20 utworów. Strona internetowa festiwalu nie podaje dokładnego terminu show ani informacji, które stacje telewizyjne będą „Azjowizję” transmitować.

THE BEST OF POLAND – WYNIKI (cz. 3)

Zanim dowiemy się, kto zajął 3. miejsce w naszym plebiscycie na najlepszy polski utwór selekcyjny, cofnijmy się na chwilę do piątej lokaty. Konrad Szczęsny, redaktor Dziennika Eurowizyjnego ds. Polski rozmawiał o „The Best of Poland” z Hanią Stach, której „Regroup” (dzięki waszym głosom) trafiło do top5 finału plebiscytu. „Świetne wiedzieć , że ludzie po tylu latach pamiętają piosenkę „Regroup”! Bardzo dziękuję tym, którzy na mnie głosowali :-). Swój występ wspominam z uśmiechem. Pamiętam cudowną publiczność w studiu, która dodawała wykonawcom energii. O niczym innym wtedy nie myślałam, tylko o tym, żeby dla nich i dla tych przed telewizorami jak najlepiej wystąpić.” Wokalistka znana nie tylko z preselekcji, ale też z udziału w programie „Idol 2”, wakacje spędza pracowicie. „Gram co jakiś czas koncerty. Powstaje właśnie moja nowa strona internetowa. Mam nadzieję, że pojawi się już niedługo. Póki co, jestem na My Space i Facebooku. Teraz skupiam się na wyjątkowym koncercie, który odbędzie się 01.09 w Poznaniu. Jest to koncert pt. „W Hołdzie Whitney Houston”, w którym oprócz mnie biorą udział Kasia Wilk, Kuba Badach oraz Mietek Szcześniak. To dla mnie wyjątkowe wydarzenie, z uwagi na artystkę, na której cześć jest organizowany, ale też z uwagi na trudny repertuar. Koncert będzie zagrany przez sekcję rytmiczna oraz orkiestrę symfoniczną, więc na scenie będzie znajdowało się wiele osób. Jest to dla nas ogromne wyzwanie. Zapraszam w imieniu Szmytkowskich!„. Wokalistka niedawno wydała drugi album pt. „Moda”, który w stacjach radiowych promują trzy utwory: „Moda”, „Bez Ciebie” i „I want to love you”. A czy planuje ponowny udział w Eurowizji? „To zależy np. od tego, czy pojawi się odpowiednia piosenka. Czas pokaże;-)” – twierdzi, dodając, że nie wie, czy decyzja TVP o wycofaniu się z ESC była słuszna, bo konkurs wciąż ma w kraju sporo fanów.

Wracamy do naszego finałowego rankingu. Trzecie miejsce wywalczyła Sandra Oxenryd, wokalistka ze Szwecji, która w 2006 roku reprezentowała w Atenach Estonię. Polskę chciała reprezentować w 2008 roku ze szlagierem „Superhero”. Utwór w finale selekcji nie zajął czołowego miejsca, ale w naszym plebiscycie został doceniony – zdobył w finale aż 243 punkty i brązowy medal. Sandra w ćwierćfinale trafiła m.in. na Queens i „Blow over” Nataszy – zdobyła pierwsze miejsce, uzyskując aż 244 punkty i sporą przewagę nad pozostałymi. Średnia punktów stawiała Sandrę na drugim (po Hani Stach) miejscu w klasyfikacji generalnej. Półfinał potwierdził silną pozycję „Superhero”, bowiem Sandra swoją rundę półfinałową też wygrała – pokonała m.in. Blue Cafe, które jednak w finale okazało się od niej lepsze. W półfinale Sandra uzbierała 213 punktów. Tak wysoka pozycja „Superhero” pokazuje, że fani Eurowizji z Polski chętnie widzieliby szlagier w barwach biało-czerwonych. A kto wygrał finał plebiscytu? Pozostały już tylko dwa utwory – „Na kolana” i „You may be in love”. Która kompozycja zdobyła więcej punktów? Dowiecie się niebawem!

Reklamy

7 komentarzy

 1. Fajnie, że im się udało jutro siądę i sobie przesłucham co nam mają do zaprezentowania Australia fajna.

  Nie wiem czy dobrze widzę, ale Iran dwa razy ?? Tam jak jest ta stronka to jest podane, że w październiku ma być tylko pytanie, którego i widać trochę inny format coś jak oscary w filmie są trzy kategorie.

  Polubienie

 2. Bardzo mi się podobają 4 piosenki:australijska,singapurska i dwie indonezyjskie.Reszty nie byłem w stanie wysłuchać.

  Polubienie

 3. Przyznaje czytam nieraz tylko fragmenty notek, stąd czasami ten koment o Iranie, faktycznie pisze, że będzie miał najwięcej – poprostu myślałem, że tam tak samo jak u nas można po jednym wykonawcy wystawić.

  Polubienie

 4. A co tu robi Sudan????? Kazachstan nie może występować na Eurowizji (chociaż po części leży w Europie), a SUDAN występuje na konkursie obejmującym Azję i Australię z Oceanią…

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.