TELEGRAM, TELEGRAM

Loreen nie weźmie udziału w Sopot Festival 2012, jednak organizatorzy zapewniają, że szwedzka wokalistka na pewno wkrótce do Polski zawita. Na festiwal nie przyjedzie ze względu na brak czasu i zobowiązania w Szwecji.

Stacja TROS zdecydowała zamknąć kanał Sterren24, który nadawać będzie tylko do końca sierpnia. Telewizja pokazywała m.in. różne edycje Eurowizji, a także specjalne materiały dotyczące konkursu. To właśnie tam fani mogli również oglądać transmisję konferencji prasowej Joan Franki po jej zwycięstwie w preselekcjach narodowych.

Wg Christera Bjorkmana najlepszych utworem w historii Eurowizji jest „Euphoria”, ale wśród swoich ulubionych piosenek Melodifestivalen Szwed wymienia m.in. „Keep on walking” Salem al Fakira.

Laura Omloop, reprezentanta Belgii na JESC 2009 wyraziła chęć reprezentowania swojego kraju także na „dorosłej” Eurowizji. Niestety, na razie nie jest to możliwe, bo wokalistka w 2013 roku będzie miała dopiero 14 lat.

Jednym z pewniaków do udziału w selekcjach albańskich do JESC 2012 jest Donika Nuhiu, wokalistka, która nagrała m.in. cover utworu „Romeo & Juliet”, który podczas JESC 2011 reprezentował Rosję.

Brytyjski „The Guardian” uznał, że ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie będzie równie interesującym show co Eurowizja, tyle, że bez głosowania.

Przypominam o głosowaniu w finale „The Best of Poland”! Szczegóły TUTAJ.

HISTORIA SZWECJI NA ESC – 2000

Preselekcje Melodifestivalen 2000 nie tylko wybierały 40. szwedzką piosenkę eurowizyjną, ale też wybierały reprezentanta gospodarzy Eurowizji, pierwszej w nowym milenium. Do konkursu zgłoszono prawie 1400 utworów, finał odbył się 10 marca w Goteborgu, a prowadziły go same gwiazdy – m.in. Carola, Lena Philipsson, Lotta Engberg, Tommy Korberg, Elisabeth Andreassen czy Bjorn Skifs. Prowadzący (łącznie było ich 10) wykonali też specjalny medley hitów selekcyjnych. W stawce finałowej ponownie znalazł się Roger Pontare (ESC 1994), a o ESC walczyła też formacja Friends. Głosowanie jurorów wygrał Roger Pontare, zdobywając aż 95 punktów. Drugie miejsce zajęła Javiera Munoz. Friends wywalczyli u jurorów tylko 7. miejsce, ale zdecydowanie wyżej ocenili ich widzowie, przyznając drugą najwyższą notę – 110 punktów, co ostatecznie pozwoliło grupie zająć 2. miejsce, zaraz za zwycięzcą głosowania widzów i jurorów – Rogerem. Na specyficznego wokalistę zagłosowało ponad 173 tys. widzów. Łącznie oddano ponad 525 tys. głosów, a oglądalność finału wyniosła ponad 4 mln. Utwór Rogera Pontare nosił tytuł „Nar vindarna viskar mitt namen„.

Oczywiście Szwedzi postanowili utwór na Eurowizję przygotować w języku angielskim. Tym samym Roger reprezentował Szwecję w Szwecji z piosenką „When spirits are calling my name„. Utwór wydany został w kraju na singlu, który szybko pokrył się platyną. Roger Pontare reprezentował już Szwecję w 1994 roku, wtedy występował w duecie z Marie Bergman. Zajął 13. miejsce.

Eurowizja tym razem trafiła do Sztokholmu, do popularnego Globen Arena, które wtedy było największą areną eurowizyjną (rekord rok później odebrała Szwecji Dania). Finał rozegrano 13 maja, a prowadzącymi byli Kattis Ahlstrom i Anders Lundin. Wystąpiły reprezentacje 24 krajów, zadebiutowała Łotwa, powróciły Finlandia, Macedonia, Rumunia, Rosja i Szwajcaria. W Interval Act wystąpiła grupa taneczno-muzyczna, natomiast w ciągu finału ani razu na scenie nie pojawiła się Charlotte Nilsson, zwyciężczyni ESC 1999. Wokalistka była w tym czasie skonfliktowana z SVT. Co ciekawe, logo ESC 2000 było uważane za jedno z najlepszych w historii konkursu i brane było pod uwagę, przy ustalaniu jednego symbolu Eurowizji, które miało funkcjonować od 2004 roku. Ostatecznie jednak usta przegrały z serduszkiem. Ważnym faktem jest też pierwsza w historii Eurowizji składanka ze wszystkimi konkursowymi utworami. Co prawda już rok temu takie wydawnictwo się ukazało, ale nie było uważane za oficjalne, bo m.in. brakowało tam czterech piosenek (w tym „Przytul mnie mocno” Mietka Szcześniaka).

Eurowizji 2000 nie ominęły skandale. Ekipa rosyjska domagała się zdyskwalifikowania zwycięskiej Danii, ponieważ jeden z braci Olsen śpiewał głosem wzmocnionym vocoderem i nie brzmiało to naturalnie. Skarga nie została jednak przez EBU zatwierdzona. (Rok wcześniej manipulacje wokalne Doris Dragović z Chorwacji zakończyły się anulowaniem części punktów). ESC 2000 otwierała formacja z Izraela, która zaśpiewała utwór „Be Happy”, a na scenie machała flagami Izraela i Syrii. Dodatkowo dwaj członkowie zespołu dali sobie na scenie buziaka. Rumunia, Rosja, Macedonia i Turcja nie organizowały głosowania telewidzów. W ostatniej chwili dołączyła też do nich Holandia, ponieważ stacja NOS w trakcie trwania finału zaprzestała transmisji ze względu na tragedię w mieście Enschede, gdzie doszło do wybuchu w fabryce fajerwerków, w wyniku czego śmierć poniosły 23 osoby. W związku z brakiem transmisji, televoting nie został wprowadzony, a głosy utworzono na podstawie opinii jurorów. Finał był później retransmitowany.

Szwecja na scenie pojawiła się jako osiemnasta, a ku wielkiemu zadowoleniu widowni, Roger wywalczył 7. miejsce. Ognisty występ Szweda najbardziej przypadł do gustu jury tureckiemu, które przyznało gospodarzom 12 punktów. 10 punktów dała Dania, 8 Niemcy. Łącznie Roger uzyskał 88 punktów. Szwedzcy widzowie najwyżej ocenili zwycięską Danię, 10 punktów przyznając debiutującej Łotwie, a 8 Islandii. W swojej historii Szwecja trzykrotnie zajęła 7. miejsce. Wcześniej taką pozycję wywalczono w 1962 i 1993 roku. Eurowizję 2000 organizowaną w Sztokholmie obejrzeć można na kanale YT Archiwum Eurowizji – TUTAJ (polski komentarz).


Reklamy

One comment

 1. —————

  all official singles charts

  #1s

  week 30, 2012

  country, artist, song, weeks at #1

  australia fun. some nights 1
  austria tacabro tacata 5
  canada flo rida whistle 1
  denmark muri & mario hun tog min guitar 1
  europe maroon 5 feat. wiz khalifa payphone 5
  finland jvg feat. raappana kran turismo 8
  flanders gusttavo lima balada (tche tcherere tche tche) 6
  france carly rae jepsen call me maybe 5
  germany lykke li i follow rivers 3
  greece demy poses xiliades kalokairia 5
  hungary akos elokelo idegen 15
  ireland florence + the machine spectrum (say my name) 2
  italy gusttavo lima balada (tche tcherere tche tche) 7
  japan news chankapana 1
  luxembourg tacabro tacata 1
  netherlands gusttavo lima balada (tche tcherere tche tche) 7
  new zealand fun. some nights 1
  norway alina devecerski flytta pa dej! 3
  poland pitbull back in time 1
  portugal os azeitonas anda comigo ver os avioes 11
  russia loreen euphoria 2
  south korea psy gangnam style 1
  spain tacabro tacata 2
  sweden flo rida whistle 7
  switzerland gusttavo lima balada (tche tcherere tche tche) 3
  united kingdom florence + the machine spectrum (say my name) 2
  united states carly rae jepsen call me maybe 7
  wallonia sam sparro happiness 6

  —————

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.