Historia Szwecji na ESC

HISTORIA SZWECJI NA ESC – 1998

W 1998 roku preselekcje szwedzkie obchodziły 40-lecie istnienia. Format jednak pozostał nadal ten sam. Finał odbył się 14 marca w Malmo, a o pięć miejsc w superfinale walczyło 10 kandydatów w tym Nanne Gronvall, która reprezentowała Szwecję w grupie One More Time (1996). Po raz pierwszy wokalistka walczyła o Eurowizję solo. Dostała się do superfinału, ale zajęła w nim 4. miejsce. Zwycięstwo przypadło Jill Johnson i piosence „Karleken ar”. Utwór zdobył 72 punkty i 20 punktów przewagi nad „Ingen annan vag” grupy B.I.G., która zajęła 2. lokatę.

Jill Johnson uważana jest za piosenkarkę pop-country, jedną z najpopularniejszych w kraju. W swój pierwszy album wydała w 1996 roku, a do tej pory jej dyskografia zawiera 10 albumów, w tym większość pokrytych złotem lub platyną. Wokalistka w 2003 roku ponownie startowała w Melodifestivalen, a w 2005 roku współprowadziła jedną z jego części. Utwór „Karleken ar” to ostatnia piosenka reprezentująca Szwecję na ESC, która wykonana została po szwedzku. Od 1999 zniesiono obowiązek śpiewania w języku narodowym, co Szwecja w pełni wykorzystała. Twórczyni tekstu po Eurowizji przyznała, że inspiracją do napisania utworu była tragiczna śmierć księżnej Diany. Angielska wersja utworu nosi tytuł „Eternal Love”.

Eurowizja 1998 była ostatnią, podczas której wykorzystano orkiestrę. Niektóre delegacje już śpiewały z pół-playbacku. Jill Johnson wystąpiła z orkiestrą – jej pozycją startową był numer 19. Zdobyła 53 punkty, co pozwoliło na zajęcie 10. miejsca. Dostała nawet jedną dwunastkę – od widzów z Estonii. 10 punktów przyznali Norwegowie, a 8 jury z Węgier. Polscy widzowie postanowili przyznać Jill 3 punkty. Szwedzki televoting najwyżej ocenił Norwegię, 10 punktów przyznano Finlandii, a 8 Holandii. Zwycięski Izrael dostał 5 punktów, Polska nie dostała żadnego punktu. Jednym z komentatorów SVT był Christer Bjorkman, reprezentant Szwecji 1992. To piąty raz w historii, gdy Szwecja zajmuje 10. miejsce. Wcześniej zdarzyło się to w 1960, 1965 i w latach 1980-81.

PRZYPOMINAM O GŁOSOWANIU W DRUGIM PÓŁFINALE „THE BEST OF POLAND”. Szczegóły TUTAJ.

One comment

  1. Zdecydowanie zasłużyła na wyższe miejsce. Cudowna, nastrojowa piosenka w połączeniu z niesamowitym głosem Jill. Dobrze, że dostała choć te 3 punkty od Polski.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: