The Best of Poland – Przed półfinałem

THE BEST OF POLAND – Ćwierćfinały zakończone

Koniec I etapu naszego plebiscytu na najlepszą polską piosenkę selekcyjną! W ostatnim głosowaniu ćwierćfinałowym udział wzięły 23 osoby, które zdecydowały, że do półfinału zakwalifikowały się trzy utwory (kol.alf.): „I like it loud” (N. Urbańska), „Love is gonna get you” (Man Meadow) i „Sonny” (Varius Manx). Tym samym Natasza Urbańska jako jedyna zdołała umieścić w półfinale dwa swoje utwory preselekcyjne pod tym samym nazwiskiem (w półfinale dwa utwory ma też Ania Rusowicz, ale pod nazwami grup Dezire i Ika). Za drugim razem udało się awansować grupie Man Meadow, która w II rundzie zajęła 4. miejsce za utwór „Viva la musica”. Po raz drugi nie powiodło się Zosi – w I grupie była 7., a teraz zajęła 6. miejsce. Oto ranking miejsc 4-11.:

4. Agata Torzewska 124 punkty

5. Vino 117 punktów

6. Zosia 114 punktów

7. Afromental 109 punktów

8. Offside 107 punktów

9. Maciej Silski 91 punktów

10. Nefer 68 punktów

11. Leszcze 36 punktów

W półfinale wystartuje 28 piosenek – 24 z nich to zwycięzcy ćwierćfinałów (z każdej grupy do półfinału awansowały trzy najwyżej ocenione piosenki. Dwa kolejne utwory zostaną dołączone na podstawie miejsca zajętego w klasyfikacji generalnej, utworzonej zgodnie ze średnią ilością zdobywanych punktów. W ten sposób awans wywalczyły sobie te utwory : „Julia, tak na imię mam” (Łzy, grupa 4., miejsce 4.) i „W nas ciepło wiosen” (Brathanki, grupa 5., miejsce 4.). Oto ranking:

1-20. Półfinaliści

20. Łzy 6,917

22. Brathanki 6,885

23. Marcin Rozynek 6,769

24-27. Półfinaliści

27. Sławek Uniatowski 6,231

29. Bracia 6,167

30. Man Meadow („Viva la musica”) 6,156

30. Alex 6,156

31. Artur Chamski 6,154

32. Ada Fijał 6,125

33. Danzel 5,958

(kolejne lokaty: Renton, Kto to, Kasia Nova, Anna Szarmach, Mollęda, Starnawski, Iza Kopeć, Dziewczyny, Edi Ann, Kasia Moś, Agata Torzewska, Zosia 2011, Sistars, Leonie, Mosqitoo, Vino, Małgorzata Ostrowska, Bikini, Zosia 2010, Tigrita Project, Anna Gogola, Afromental, Dali, Offside, Erlandsson, Planeta, Adieu, Magda Femme, Silski, Ha-Dwa-O 2003, Kowalski, Ha-Dwa-O 2006, Det Betales, Indigo, Alizma, Ira 2003, Button Hackers, Gosia, Kiljański, Roan, Ira 2009, Nefer, Golden Life, Vir)

79. Sonic Lake 2,688

80. The Trash 2,406

81. Zdobywcy Pewnych Oskarów 2,231

82. Stachursky („Tam gdzie ty”) 2,043

83. Ocean Front 1,962

83. Benedek 1,962

85. Formuła RC 1,958

86. Leszcze 1,565

87. Queens („I say my body”) 1,563

88. Stachursky („I nie mów nic”) 1,192

Znamy więc i top10 najgorszych piosenek selekcyjnych. Pora odkryć ostatnią niewiadomą – „dzikie karty”. W półfinale automatycznie znajdzie się utwór „Dangerous Game”, który zakwalifikował się do półfinału preselekcji białoruskich 2006, a wykonywała go Gosia Andrzejewicz. Wokalistka, która reprezentowała Polskę w 2005 roku u boku Ivana i Delfina, w 2006 roku postanowiła sama powalczyć o Eurowizję, ale nie w Polsce, tylko właśnie u naszych wschodnich sąsiadów. Niestety, wiadomo było, że nie ma tam żadnych szans, bowiem jak sama później informowała, preselekcje były w całości ustawione, tak, by do finału – wewnętrznej selekcji – dostali się wskazani wcześniej przez władzę stacji uczestnicy, a koniec końców i tak do Aten miała pojechać Polina Smolova. Gosia Andrzejewicz informowała Dziennik Eurowizyjny (wtedy jeszcze jako ESCtenbit), że na „Dangerous Game” nie można było w pewnym momencie głosować, a linie telefoniczne na konkretnych uczestników były blokowane. Ostatecznie Gosia zdobyła nieco ponad 200 głosów, co pozwoliło jej zająć 14. miejsce, przedostatnie.

Drugą „dziką kartę” otrzyma formacja Troje, która walczyła o reprezentowanie Niemiec w 2003 roku. Zespół składał się z Michała Wiśniewskiego, Jacka Łągwy i Ellie. Co ciekawe, nieco wcześniej Ich Troje wywalczyli już prawo udziału na ESC 2003 jako reprezentanci Polski, ale postanowili spróbować swoich sił także w Niemczech. Ich utwór „Liebe macht Spass” zajął w finale 6. miejsce na 14 wykonawców. Utwór w całości wykonany był po niemiecku, ale w Polsce znany jest w wersji polskojęzycznej „Nanana”.

Dziś nie będzie głosowania półfinałowego – pora nieco odpocząć od punktów i przyjrzeć się statystykom. Zdecydowanie najmocniej obstawionym finałem narodowym w półfinale plebiscytu jest „Piosenka dla Europy 2006” – aż pięć piosenek z tego roku zakwalifikowało się do kolejnej rundy (Brathanki, Dezire, Kasia Cerekwicka, Queens i The Jet Set). Po 4 piosenki w półfinale mają roczniki 2004 (Goya, Janusz Radek, Kasia Klich i Łzy) i 2008 (Margo, Natasza Urbańska, Plastic, Sandra Oxenryd). Najsłabiej wypadły roczniki 2009 (Man Meadow, Marco Bocchino) i 2011 (Ika, Shemoans) – tylko po 2 utwory. Z roku 2003 awansowały wszystkie utwory z czołówki rankingu (Wilki, Blue Cafe i Varius Manx). W 2004 roku wybraliście głównie utwory, które zajęły miejsca w środku stawki rankingowej (5-Janusz Radek, 6-Goya, 8-Kasia Klich). W 2006 roku znowu awansowały piosenki z czołówki (Cerekwicka, The Jet Set, Dezire). Zabrakło miejsca dla Sławka Uniatowskiego, ale jest za to grupa Brathanki, która w finale była na miejscu ósmym. Z rocznika 2007 awansowały dwa utwory z top3 (Hania Stach i Natasza Urbańska) + faworyt fanów – Charizma. Podobnie w 2008 roku – awansowała Natasza Urbańska (2. miejsce w finale) i Plastic (laureaci 3. miejsca, remis z Man Meadow i Edi Ann) + Sandra Oxenryd, ulubienica fanów Eurowizji oraz Margo. Te dwie wokalistki zajęły w finale miejsca 7-8. Z rocznika 2009 mamy Marco i Olę, laureatów 2. miejsca (remis z Renton) oraz Man Meadow, miejsce 6. finału narodowego. Piosenki z 2010 to w całości czołówka finału narodowego (miejsca 2-4., czyli Anna Cyzon, Iwona Węgrowska i Aneta Figiel). Zdecydowanie wyróżnia się rocznik 2011, bowiem awansu nie zdobyła laureatka 2. miejsca – Anna Gogola. Wybraliście natomiast Shemoans, które były piąte i grupę Ika, która była ostatnia.

Zdecydowana większość piosenek w półfinale to utwory zaśpiewane po angielsku (20/28). 7 zawiera polski tekst, a jedna jest po niemiecku. Do półfinału dostało się 16 zespołów (wliczane też duety), 10 solistek (Natasza Urbańska będzie miała dwa utwory) i tylko 1 solista, Janusz Radek. Oczywiście większość grona stanowią wokaliści pochodzenia polskiego, ale są też goście zza granicy:  Ellie (członkini Troje), The Jet Set, Charizma, Sandra Oxenryd, Man Meadow i Marco Bocchino. Już jutro rozlosowane zostaną grupy półfinałowe. W każdej grupie znajdzie się 14 utworów, z czego do finału przejdzie tylko połowa.

Przedstawię jeszcze tylko frekwencję w głosowaniach ćwierćfinałowych. Największą popularnością cieszyły się grupy II (gdzie walczyła m.in. Anna Cyzon) i VII (z Kasią Cerekwicką i Blue Cafe) – w tych rundach głosowały 32 osoby. Najsłabsza frekwencja wystąpiła w ostatniej grupie – 23 osoby. Pozostałe grupy: I i IV – 24 osoby, III i V-VI – 26 osób. Przypominam, że osoby, które głosowały w każdej grupie, a które wyślą swoje punktacje też w dwóch półfinałach i finale wezmą udział w losowaniu nagrody – składanki Suncane Skale 2012 z utworem Marcina Mrozińskiego „Is that a real love”. Po ćwierćfinałach wciąż 12 osób ma szansę na zdobycie tej nagrody.

5 komentarzy

 1. „Diendżerołs giejm” nie miało żadnych szans nie dlatego, że Gosia Andrzejewicz była prześladowana przez białoruski reżim, tylko dlatego, że ta piosenka była po prostu słaba. Może niech jeszcze Loreen odwiedzi Gosię i udzieli jej swojego wsparcia, na pewno te prześladowania zostawiły głęboką ranę w psychice Gosi Andrzejewicz.

  Polubienie

 2. Ja co prawda nie biorę udziału w zabawię ale śledzę wasze poczynania i awansowało kilka moich typów:

  – znajomy, który interesuje się muzyką, a jego kumpel brał udział w Młodym Muzyku stwierdził jak dobrze pamiętam, że najlepsze mieliśmy piosenki Janusza Radka i Kuby Molędy

  – ja stwierdzam, że naszym najlepszym utworem była szwedzka Charizma z Emily wtedy mieliśmy szansę powalczyć z tym utworem o ciekawą lokatę dla Polski później dopiero Jestem Magdaleny Tul do którego byłem na początku jakoś tak sobie nastawiony no i trójkę zamyka Marcin, któremu nie poszło tak jak byśmy tego chcieli

  a co do dzikich kart to chyba jeszcze Anka na Węgrzech próbowała ???

  Polubienie

 3. a no to nie wiedziałem koncepcji autora ale powiem, że pomysł ciekawy na to głosowanie 🙂

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: