MALMO 2013

Telewizja SVT zdecydowała już w którym mieście zorganizowana zostanie Eurowizja 2013. Przyszłoroczny konkurs odbędzie się w Malmo, a nie w Sztokholmie, czego spodziewała się większość fanów. ESC odbędzie się w Malmo Arena, która (w przypadku ESC) pomieści ok. 13 tys widzów, niemal dwukrotnie mniej niż proponowana przez Sztokholm Friends Arena. Fani Eurowizji nie kryją zaskoczenia taką decyzją SVT, jednak starają się znaleźć racjonalne powody. Pojedynek o ESC wygrało miasto z mniejszą halą, ale jak podaje Martin Osterdahl z SVT, plusem oferty Malmo była m.in. infrastruktura oraz dobre wrażenie, jakie na organizatorach SVT wywarło to miasto w trakcie Melodifestivalen. Podkreśla się też, że Malmo zebrało więcej zwolenników dzięki położeniu geograficznemu (bliskość Kopenhagi). Sztokholm przegrał m.in. z powodu imprezy sportowej zaplanowanej na ten sam okres co Eurowizja. Dodatkowo pojawiły się głosy, że Friends Arena byłaby za duża na Eurowizję, jednak to właśnie tam odbędzie się finał Melodifestivalen 2013. Należy jednak pamiętać, że preselekcje do Eurowizji zbierają w Szwecji lepsze wyniki oglądalności niż sama Eurowizja.

Malmo to trzecie największe miasto Szwecji. Nazywane jest „brzuchem” Szwecji (gdzie Sztokholm to głowa, a Goteborg to serce). Most nad Sundem (najdłuższy na świecie most łączący dwa kraje) łączy miasto ze stolicą Danii – Kopenhagą. W Malmo znajduje się słynne Turning Torso, wieżowiec będący jednocześnie atrakcją architektoniczną – ma 190 m wysokości i jest drugim najwyższym budynkiem mieszkalnym w Europie, a najwyższym wieżowcem w Szwecji. Miastem partnerskim nowego gospodarza Eurowizji jest polski Szczecin. W Malmo mieszkają m.in. Arash (ESC 2009) i Zlatan Ibrahimović.

Malmo Arena to wielofunkcyjna arena widowiskowa, której budowę zakończono w 2008 roku. W październiku 2011 roku wystąpiła tam Britney Spears, a w latach 2009-2012 organizowano w Arenie półfinały Melodifestivalen. Malmo Arena budowana była jednak głównie na potrzeby rozgrywania meczy hokejowych. Na jej terenie znajduje się 370 toalet. Do obiektu łatwo trafić z centrum Malmo przy pomocy autobusu, samochodu, roweru czy pociągu. Co ciekawe, z kopenhaskiego lotniska do Malmo Arena dojechać można pociągiem w 12 minut.

TELEGRAM, TELEGRAM

Fani ESC przeprowadzili zmasowany atak na Hotel Ibis w Malmo, który już nie ma wolnych pokoi w okresie sezonu eurowizyjnego, czyli od 12.05 do 20.05.

Nusa Derenda zdementowała plotki, jakoby miała zostać wewnętrznie wybrana przez RTV SLO na reprezentantkę Słowenii 2013. Wokalistka nie wyklucza jednak powrotu na eurowizyjną scenę, musi mieć jednak bardzo dobry utwór.

Finał preselekcji ukraińskich do JESC 2012 odbędzie się dzisiaj o 21:20 czasu lokalnego. Transmisja dostępna TUTAJ.

HISTORIA SZWECJI NA ESC – 1987

Zanim zaczniemy, słów kilka o eurowizyjności Malmo. Miasto będzie po raz drugi organizować ESC. Pierwszy raz gościło konkurs w 1992 roku, o czym już wkrótce napiszę w cyklu historycznym. Z kolei Melodifestivalen po raz pierwszy trafiło tam w 1983 roku. Później finał MF organizowano tam też w 1985, 1988, 1991, 1995, 1998 i 2001. Jeden z półfinałów MF trafił do Malmo w 2004, a później od 2009 roku jeden półfinał organizowany był zawsze na terenie Malmo Arena. Co ciekawe, w Malmo dwukrotnie preselekcje wygrała Carola.

Wracamy do lat osiemdziesiątych. Do MF 1987 zgłoszono ponad 1500 propozycji, a jury tym razem do finału dopuściło nie 10, a aż 12 propozycji. Powróciły zarówno wspomniane wczoraj wokalistki Anna Book i Lena Ph, jak i orkiestra SVT. Sam finał preselekcji powrócił do Goteborga, odbył się tam 21 lutego. W związku z tym, że w finale startowało 12 kandydatów, do superfinału zakwalifikowało się sześć piosenek. Zabrakło tym razem Anny Book, a ostatecznie zwyciężczynią okazała się Lotta Engberg z utworem „Fyra Bugg & en Coca Cola” – piosenka zdobyła 59 punktów. Drugie miejsce przypadło Arji Saijonmaa, a Lena Ph wylądowała na piątym miejscu.

Z tego samego powodu, dla którego Valentina Monetta musiała zastąpić słowo „Facebook” wyrażeniem „The Social Network” EBU nie dopuściło utworu „Fyra Bugg & en Coca Cola” do Eurowizji. Szwedzi musieli więc zmienić tytuł, by usunąć z niego reklamy gumy do żucia i Coca-Coli. Nowa wersja nazwy to „Boogaloo„, a w refrenie wyrażenie „Fyra Bugg & en Coca Cola” zastąpiono „Boogaloo, dansa rock’n rolla„. Lotta Engberg urodziła się w 1963 roku, jest popularną wokalistką i prezenterką, ma na koncie 4 solowe albumy, a utwór eurowizyjny jest jej najbardziej znaną piosenką. Na Eurowizji w Brukseli wystąpiła z szóstym numerem startowym i zajęła 12. miejsce na 22 państwa. Utwór dostał jednak jedną dwunastkę – od Izraela. Łącznie uzbierał 59 punktów (8 od Islandii, po 7 od Portugalii, Cypru i Danii).  Szwedzkie jury 12 puntów przyznało zwycięskiej Irlandii, natomiast 10 punktów trafiło do Norwegii,  a 8 do Danii. Co ciekawe, 12. miejsce to siódmy najsłabszy wynik Szwecji do 1987 roku.

Reklamy

2 komentarze

  1. 24 i 25 sierpnia odbędzie się reaktywowany Sopot Festival, który pokaże Polsat. Pierwszego dnia zobaczymy koncert TOP Of The TOP. Na scenie pojawią się artyści z dwudziestu państw Europy, którzy w ubiegłym roku w swoich krajach sprzedali najwięcej płyt. Ciekawe czy zobaczymy jakiś eurowizyjnych artystów. Fresh się zajmujesz się listami przebojów i sprzedaży płyt w Europie, może wiesz jaki eurowizyjny artysta sprzedał w swoim kraju najwięcej płyt w 2011 roku?

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.