Eurowizja dla Dzieci 2012

Litwa i Łotwa poza JESC

Kryzys Eurowizji dla Dzieci się powiększa, a jubileuszowa edycja, którą organizuje Amsterdam nadal stoi pod znakiem zapytania. Do tej pory jedynie 8 państw potwierdziło udział w konkursie – Rosja i Szwecja wybrały już reprezentantów, Białoruś, Ukraina, Gruzja, Armenia, Holandia i Belgia są w trakcie selekcji. Parę dni temu z konkursu wycofała się Bułgaria, a dziś poinformowano, że na JESC 2012 reprezentantów nie wyślą Litwa i Łotwa. Nadawca łotewski nie podał żadnego powodu rezygnacji, ale zapewne ma to związek z trudną sytuacją finansową stacji. Z kolei nadawca litewski nie weźmie udziału w JESC, bo…środki finansowe które mógł przeznaczyć na udział w konkursie przeznaczył na transmisję Euro 2012, czyli powód wycofania podobny jak ten, który pierwotnie wskazała TVP po ogłoszeniu wycofania się z ESC 2012.

Zarówno Litwa jak i Łotwa nie miały specjalnych osiągnięć na JESC. Litwa startowała 4 razy, zadebiutowała w 2007 roku. Najwyższy rezultat to 4. miejsce w 2008 roku. Rok temu w stolicy Armenii zajęła 10. miejsce, ale wielu fanów twierdzi, że „Debesys” to jedna z najnudniejszych piosenek w historii JESC (Paulina na zdj.). Na wycofaniu się Litwy na pewno straci Gruzja – kraje te wymieniały się dwunastkami. Łotwa zadebiutowała podczas pierwszego JESC i wtedy też osiągnęła najwyższy rezultat – 9. miejsce dla Dzintarsa (na zdj.). Na pięć startów aż dwa razy była ostatnia – w 2004 (remis z Polską) i rok temu.

Wciąż niepewne udziału są Mołdawia i Macedonia, ale nawet jeśli te kraje wezmą udział w JESC, to i tak ilość uczestników będzie zbyt niska, by przeprowadzić normalne głosowanie w skali 1-12. Aby głosowanie miało jakikolwiek sens, musi być dodany jedenasty uczestnik. EBU ma nadzieję, że będzie to San Marino. Telewizja SMRTV potwierdziła, że prowadzi negocjacje ws. debiutu na JESC, jednak po ubiegłorocznym zamieszaniu, które to małe państwo wywołało w kwestii JESC, nie należy się spodziewać żadnych sensacji. Pierwotnie nadawcy mają czas do 29 czerwca by zgłosić chęć udziału w JESC. 2 lipca odbędzie się zebranie Grupy Referencyjnej i ustalone zostaną wysokości składek, a jeżeli któremuś nadawcy suma się nie spodoba, będzie mógł się wycofać do 6 lipca. Jeżeli ilość uczestników nie przekroczy 10 krajów, prawdopodobnie EBU wydłuży czas na zgłaszanie się do konkursu. Nowy „nabór” potrwa aż do połowy października.

HISTORIA SZWECJI NA ESC – 1985

Z powodu organizacji przez Szwecję ESC, Melodifestivalen były w 1985 uboższe o…orkiestrę. Ponoć SVT nie chciało angażować orkiestry w dwa widowiska muzyczne, więc podczas selekcji finaliści śpiewali do nagrania z taśmy. Po wstępnej selekcji do jury trafiło ok. 90 utworów, z czego 10 dostało się do finału. Finał odbył się 2 marca w Malmo, a prowadzącą była Miss Szwecji z 1980. Za faworytkę uważano 17-letnią wtedy Pernillę Wahlgren i jej „Piccadilly Circus„. Wokalistka zakwalifikowała się do superfinału, ale zajęła w nim tylko 4. miejsce. Zwyciężyła Kikki Danielsson, wokalistka, która do tej pory pięciokrotnie pojawiała się  w preselekcjach, a raz je nawet wygrała (duet Chips w 1982). Tym razem wykonała „Bra vibrationer” i zdobyła w superfinale 56 punktów. Drugie miejsce przypadło Danowi Tillbergowi. Wyniki wywołały spore kontrowersje, a 85% osób wypowiadających się w specjalnym programie audiotele uznało, że wygrała zła piosenka.

Kikki to postać doskonale znana fanom Eurowizji. Poza częstym udziałem w MF (po 1985 startowała jeszcze 3 razy), występowała też w selekcjach norweskich. Ma na koncie 13 albumów studyjnych. „Bra vibrationer” to typowy dla twórczości Kikki utwór o charakterze szlagierowym, w którym wokalista czuje się najlepiej i za który jest przez fanów ESC uwielbiana. Kikki to trzecia w historii uczestniczka Eurowizji ze Szwecji, która dwukrotnie reprezentowała swój kraj. Co ciekawe, w tej samej ESC udział wzięła Elisabeth Andreasson, która wspólnie z Kikki reprezentowała Szwecję w 1982 roku. Elisabeth weszła w skład duetu Bobbysocks, który reprezentował Norwegię.

Eurowizja 1985 odbyła się tym razem w Goteborgu (co oznacza, że Sztokholm został zupełnie odizolowany – nie dość, że nie organizował ESC, to nawet nie był gospodarzem selekcji) na terenie hali Scandinavium, która miała być zgłoszona w związku z organizacją ESC 2013, ale ostatecznie miasto wycofało się z wyścigu. Prowadzącą została Lill Lindfors, która reprezentowała Szwecję wraz ze Svante Thuressonem w 1966 roku zajmując 2. miejsce. To jej wielkie „wejście” na scenę ESC 1985 jest sensacją do dziś. Wokalistka zaczepiła bowiem o element scenografii i…straciła sukienkę, szybko jednak znadując wyjście z trudnej sytuacji. Żart zaplanowany, ale nadal bawi. Finał ESC odbył się 4 maja, a wzięło w nim udział 19 państw – powróciły Grecja z Izraelem, wycofały się Holandia i Jugosławia. Powracające do konkursu Kikki i Elisabeth przyczyniły się do pobicia rekordu, bowiem nigdy wcześniej na ESC nie było tylu eurowizyjnych powrotów. Na „doświadczonych eurowizyjnie” artystów postawiono nie tylko w Szwecji i Norwegii, ale też w Austrii, Włoszech, Izraelu, Danii, na Cyprze, w Luksemburgu i Szwajcarii.

Za faworyta uważana była Hiszpania, a zwycięstwo Norwegii dość długo nie było pewne, bowiem przez ponad połowę głosowania liderem były Niemcy, później nawet i Szwecja. Ostatecznie Kikki zdobyła 3. miejsce i 103 punkty – 12 punktów przyznały Finlandia i Norwegia, 10 Irlandia, a 8 Dania, Niemcy i Szwajcaria. Jury szwedzkie 12 punktów przekazało oczywiście Norwegii, 10 punktów dostała Finlandia, a 8 Niemcy. Norwegia po raz pierwszy zwyciężyła ESC, a Lill Lindfors stwierdziła, że Norwegowie tak często byli ostatni, że zasłużyli na sukces. Co ciekawe, na ESC do Szwecji nie pojechał Terry Wogan. Słynny brytyjski komentator był poważnie chory.

%d blogerów lubi to: