Suncane skale 2012, Eurowizja 2012/2013, Historia Szwecji (5)

SUNČANE SKALE 2012 – Przed finałem

Tegoroczna, osiemnasta już edycja festiwalu „Sunčane Skale” po raz kolejny zorganizowana zostanie na rynku w centrum miasta Herceg Novi. Wcześniej konkursu gościła popularna atrakcja turystyczna – twierdza Kanli Kula, ale jak informuje dyrektor festiwalu, z powodów finansowych jest aktualnie niemożliwe wynajęcie obiektu pod organizację festiwalu. Nie ustaje jednak w działaniach, by „Skale” za rok wróciły tam, gdzie ich miejsce. Do tegorocznego konkursu zgłoszono ponad 250 utworów,  a w związku z tym, że organizatorzy chcą zrobić show podobne do Eurowizji, w tym roku w finale usłyszymy 25 utworów z 19 krajów. W tym roku debiutuje m.in. Polska, a naszym reprezentantem będzie Marcin Mroziński, który ze względu na swoje eurowizyjne doświadczenie będzie często wymieniany w gronie najbardziej znanych uczestników. „Mam nadzieję, że kiedyś pojadę na Eurowizję jak Marcin Mroziński” – zdradził w wywiadzie dla SuncaneSkale2012.blogspot.co.uk (część Dziennika Eurowizyjnego) Aleksandar Belov (na zdj.), reprezentant Macedonii. Dodał, że jest wielkim fanem Eurowizji, jednak w Macedonii trzeba być naprawdę „wielką gwiazdą” by mieć szanse w narodowych preselekcjach. O Eurowizji myślą także inni uczestnicy – Armin Muzaferija z Bośni i Hercegowiny oraz Sandi Kojić ze Słowenii. Udział w „Sunčane Skale” ma im pomóc w zdobyciu doświadczenia i nowych kontaktów.

JURY MA GŁOS

Niemcy i Portugalia

Znamy już wyniki głosowania jury z Niemiec i Portugalii. W Niemczech podczas finału jurorzy 12 punktów przyznali Szwecji, 10 Estonii, a 8 Islandii. W wyniku dodania głosów publiczności, Szwecja pozostała na pierwszym miejscu, ale drugie miejsce zajęła Serbia (która od jury dostała tylko 5 punktów). Trzecie miejsce przypadło Turcji, która przez jury w ogóle nie była oceniona. Chociaż były wśród faworytów jury – Estonia i Islandia ostatecznie dostały od Niemiec odpowiednio 4 i 3 punkty. Wysoko w głosowaniu widzów musiała być też Rosja, bo ostatecznie dostała 7 punktów, bez żadnego wsparcia jury. W głosowaniu drugiego półfinału jury ponownie najwyżej oceniło Szwecję, drugie miejsce przyznało Estonii, a trzecie Słowenii. W łącznym głosowaniu Szwecja zachowała pierwsze miejsce, ale druga była Serbia (7 punktów od jury), a trzecia Holandia (6 punktów od jury). 6 punktów od Niemiec dostała Turcja, chociaż nie została w ogóle oceniona przez jury. Co ciekawe, 4 punkty od jury dostała Słowacja.

A jak głosowała Portugalia? W finale jury przyznało 12 punktów Hiszpanii, 10 punktów Niemcom, a 8 Estonii. Po dodaniu głosowania publiczności dwa pierwsze miejsca się nie zmieniły, ale 8 punktów ostatecznie zdobyła Rosja, która od jurorów otrzymała tylko 1 punkt. Dzięki głosom publiczności do ostatecznej punktacji portugalskiej załapały się Mołdawia (6 punktów) i Rumunia (4 punkty) oraz Ukraina (1 punkt). Szwecja nie dostała ani jednego punktu od jury portugalskiego, stąd ostatecznie Loreen przypadły tylko 3 punkty od Portugalii. W drugim półfinale jury najwyżej oceniło Estonię, potem Serbię i Bośnię. Po dodaniu głosowania publiczności, Estonia zachowała pierwszą pozycję, ale na drugim miejscu znalazła się Szwecja (od jury tylko 6 punktów). Dzięki głosowaniu publiki jakiekolwiek punkty od Portugalii dostały Litwa (7 punktów), Bułgaria (6 punktów), Norwegia (3 punkty) i Ukraina (2 punkty). Co ciekawe, jury portugalskie aż 7 punktów dało Słowacji, a 5 Gruzji.

TELEGRAM, TELEGRAM

Eurowizja dla Dzieci 2010 w formie zabawek? Czemu nie! Pomysł pewnego Szweda bardzo spodobał się Europejskiej Unii Nadawców, a co Wy o tym sądzicie? Zobaczcie TUTAJ.

Telewizja fińska YLE opublikowała już regulamin preselekcji Uuden Musiiken Kilpailu 2013. Uczestnicy i kompozytorzy muszą mieć fińskie obywatelstwo, aplikacje zbierane będą we wrześniu i co ważne, uczestnicy UMK nie mogą brać udziału w żadnych innych preselekcjach przed Eurowizją 2013. Finał narodowy zapowiedziano na luty.

Wciąż pojawiają się nowe plotki na temat tego, kto prowadzić będzie Eurowizję 2013 w Szwecji. Zaczęło się od Mansa Zelmerlowa i Sarah Dawn Finer (wcześniej zarówno startowali w selekcjach jak i je prowadzili). Teraz Oikotimes.com twierdzi, że SVT stara się zaangażować w projekt Helenę Paparizou, zwyciężczynię ESC 2005 dla Grecji. Mówi się też o Ericu Saade, bo jego udział w ESC 2013 przyciągnąłby przed ekrany mnóstwo fanek młodego piosenkarza.

Najkrótszy skrót Eurowizji 2012 – trwający niecałe pół minuty – zobaczyć można TUTAJ.

W ramach komiksowego portalu „Skandynawia i świat” znaleźć można nowy komiks dotyczący Eurowizji. Do przeczytania TUTAJ.

HISTORIA SZWECJI NA ESC (5)

1962

Fatalny rezultat w 1961 roku sprawił, że zainteresowanie wokalistów preselekcjami szwedzkimi całkowicie wygasło. Do selekcji 1962 zgłoszono…7 utworów, z czego jeden został później zdyskwalifikowany. Tym samym doszło do sytuacji znanej nam w tym roku z Gruzji, gdzie wszystkie zgłoszone piosenki brały udział w finale narodowym. Finał odbył się 13 lutego a prowadzącym został Bengt Feldreich. Po raz pierwszy wprowadzono możliwość głosowania za pomocą kart pocztowych, co pokazało, że Szwedzi dość aktywnie uczestniczyli w wyborze reprezentanta. Najwięcej głosów (ponad 102 tys.) zdobyła kompozycja „Sol och var” wykonywana przez Inger Berggren oraz przez Lily Berglund (podobnie jak poprzednio każdy utwór wykonywano dwa razy). Drugie miejsce (ponad 74 tys. głosów) zdobyła kompozycja „Nar min van”. Łącznie oddano ponad 212,5 tys. głosów, z czego dwa utwory, które zajęły miejsca 1-2 łącznie uzbierały ok. 82% wszystkich głosów.

Po ubiegłorocznych problemach, w tym roku już bez przeszkód udało się zwyciężczynię preselekcji faktycznie wysłać na Eurowizję. Inger Berggren urodziła się w 1934 roku, poza śpiewaniem zajmowała się także aktorstwem. Utwór „Sol och var” napisali Ake Gerhard i Ulf Kalqvist. Tytuł to „Słońce i Wiosna„, ale w przenośnym znaczeniu oznacza to wyznawanie komuś miłości w nikczemnych celach finansowych i właśnie o tym opowiada tekst utworu. Podczas Eurowizji w Luksemburgu utwór zdobył tylko 4 punkty i zdawałoby się, że skończy tak jak poprzednie propozycje szwedzkie, ale taka niewielka ilość punktów wystarczyła, by Inger zajęła 7. miejsce (na 16 uczestników) – zremisowała z Marion Rung reprezentującą Finlandię. Szwecja dostała 3 punkty od Danii i 1 od Holandii, a jury szwedzkie najwięcej punktów (3) przyznało zwycięskiej Francji.

3 komentarze

 1. Według moich wyliczeń tak przedstawiają się wyniki głosowania widzów z Portugalii w finale ESC:
  12 Rosja 10 Mołdawia 8 Hiszpania 7 Rumunia 6 Szwecja 5 Ukraina 4 Niemcy 3 Estonia
  A tak przedstawiają się wyniki głosowania niemieckich widzów w finale ESC 2012:
  12 Turcja 10 Rosja 8 Serbia 7 Szwecja 6 Grecja 5 Włochy 4 Albania 3 Dania
  Ps. Widzowie w Finlandii dali w finale 7 pkt Irlandii.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: