NASZ FAWORYT – Miejsca 3-5.

Pora przyśpieszyć, by nie zajmować miejsca w kolejnych notkach, które i tak będą pełne informacji. Sezon eurowizyjny ruszył – Baku zaczyna się zapełniać fanami, dziennikarzami i gwiazdami tegorocznego konkursu. Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego wybrali już swoich tegorocznych faworytów. W ciągu ostatnich paru dni opublikowałem wyniki superfinału dla miejsc 6-10. Dziś odkryjemy aż trzy pozycje. Oto, które kraje zajęły miejsca 3-5.

Miejsce 5. MACEDONIA „Crno i belo”

Dość zaskakująco najlepszą piosenką b. Jugosławii zdaniem czytelników jest „Crno i belo” Kaliopi, które zdobyło w superfinale aż 451 punktów i miejsce piąte. Ten utwór zdecydowanie zyskał i w każdym etapie plebiscytu wypadał lepiej. W II rundzie (II półfinał) zajął 6. miejsce, zdobywając 217 punktów. W IV rundzie (finał) był piąty – uzyskał 137 punktów. Warto dodać, że bardzo długo w głosowaniu superfinału Macedonia utrzymywała się na drugim miejscu. Miejmy nadzieję, że w tym roku ten kraj w końcu zakwalifikuje się do finału.

Miejsce 4. HISZPANIA „Quedate Conmigo – Stay with me”

Ballada hiszpańska osiągnęła w superfinale miejsce 4, a to za sprawą zdobytych 474 punktów. W związku z tym, że Hiszpania to kraj, który na ESC ma zagwarantowany finał, w naszym plebiscycie na Pastorę można było głosować dopiero od IV rundy. I tam też zajęła 4. miejsce, zdobywając 138 punktów – jednym punktem pokonała Macedonię.

Miejsce 3. WŁOCHY „Out of love”

Najwyżej oceniony kraj finałowy to Włochy i propozycja Niny Zilli. „Out of love” zajęło 3. miejsce zdobywając w superfinale 489 punktów. W rundzie finałowej (czwartej) Włochy wypadły znacznie słabiej i dały się pokonać zarówno Hiszpanii, Macedonii jak i Albanii. Zajęły 6. miejsce z dorobkiem 136 punktów.

Tym samym na placu boju zostały już tylko dwa kraje – Islandia i Szwecja. Który okazał się lepszy i zdobył najwięcej punktów. Zobaczmy, jak te kraje radziły sobie w poprzednich rundzach. W pierwszym półfinale Islandia zdobyła 456 punktów i pierwsze miejsce. Szwecja w drugim półfinale uzbierała 490 punktów i też zajęła 1. miejsce. W rundzie finałowej liderem była Szwecja – zdobyła 266 punktów. Islandia zajęła 2. miejsce z dorobkiem 243 punktów. W superfinale jeden z tych państw zdobył pierwsze miejsce i 542 punkty. Drugi kraj uzbierał 494 punkty. Kto wygrał? Dowiecie się jutro.

PRZED EUROWIZJĄ 2012

Eurovision Club Germany (w Niemczech istnieją dwa oficjalne fankluby eurowizyjne) przyznał 12 punktów Szwecji, 10 punktów zdobyły Włochy, a 8 Islandia.

OGAE Andora zagłosowało „typowo” – swoją dwunastkę dali Hiszpanii. 10 punktów zdobyła Szwecja, a 8 Islandia.

Delegacja albańska z Roną Nishliu na czele dotarła do Baku o piątej rano. Humory jednak dopisywały.

Problemy z centrum prasowym nadal trwają. Ponieważ centrum wciąż jest zamknięte dla dziennikarzy zagranicznych, osoby które są już w Baku nie mają dostępu do swoich akredytacji prasowych. ESCkaz uważa, że straci na tym zamieszaniu reprezentant Czarnogóry, którego próbę obserwować będą jedynie lokalni dziennikarze, bowiem zagraniczni (ci bardziej zainteresowani) do godziny 11:00 czasu lokalnego będą „przyblokowani” przy wejściu. Pierwotnie centrum miało być otwarte w niedzielę o 10:00.

Niedzielne próby rozpocznie Czarnogóra. Start o godzinie 11:00 czasu lokalnego (8:00 czasu polskiego). Jutrzejsze próby zamknie Finlandia. Pierwsza konferencja prasowa rozpocznie się o 12:25 czasu lokalnego. Każda próba trwać będzie 40 minut. Planowane są dwie przerwy – godzinna i 20-minutowa. Rozkład prób (czas lokalny) dostępny TUTAJ. Serdecznie zapraszam do dyskusji na temat prób i konferencji prasowych na grupie facebookowej Dziennika Eurowizyjnego i w komentarzach pod blogiem. Próby nie będą szczegółowo relacjonowane na blogu.

ZASADY ESC 2012: Głosowanie jury

> W skład jury danego państwa wchodzi pięć osób (licząc sekretarza). Ten sam skład głosuje w półfinale i finale Eurowizji.

> W skład komisji powinny wchodzić osoby w różnym wieku, różnej płci i o różnym doświadczeniu.

> Wszyscy członkowie jury musza posiadać obywatelstwo kraju, którego punktację utworzą.

> Jurorzy nie mogą być w żaden sposób powiązani z jakimkolwiek uczestnikiem, bo mogłoby to zaburzyć niezależne ocenianie utworów. Każdy nadawca jest zobowiązany do wysłania EBU listy nazwisk jurorów oraz specjalne deklaracje w których jurorzy gwarantują brak jakichkolwiek konekcji z uczestnikami.

> Nazwiska jurorów muszą być podane przez nadawcę podczas finału ESC. Najczęściej podawane są one w czasie głosowania, a nazwiska prezentuje komentator (tak zrobił rok temu Artur Orzech).

> Każdy członek jury ocenia utwory i tworzy ranking dziesięciu najlepszych – najlepszy utwór otrzymuje 12 punktów, drugi 10, trzeci 8 i tak aż do 1 punktu. Pozostałe kraje nie otrzymują punktów.

> Sekretarz jury zlicza wszystkie punkty i tworzy klasyfikację generalną. Kraj, który zdobył najwięcej punktów otrzymuje 12 punktów, drugie miejsce – 10, trzecie – 8 i tak aż do 1 punktu.

> W przypadku remisu na jakiejkolwiek pozycji odbywa się specjalne głosowanie poprzez podniesienie rąk.

WAŻNE TERMINY / MAJ 2012

12. Otwarcie centrum prasowego

13. Start prób w Baku Crystal Hall

19. Oficjalna impreza otwierająca sezon eurowizyjny w Baku

22. Pierwszy półfinał ESC 2012

23. Konferencja prasowa EBU i Ictimai

24. Drugi półfinał ESC 2012

25. Konferencja prasowa finalistów (Big 5 + gospodarz)

26. Finał ESC 2012

Reklamy

2 komentarze

 1. ESC 2012: Wczoraj zdecydowałem o moich tegorocznych faworytach.

  Oficjalnie ogłoszę ich w przyszłą sobotę, czyli jak zwykle na tydzień przed finałem.

  Wicefaworytem została piosenka, którą polubiłem w zasadzie od pierwszego przesłuchania. Była to też jedna z pierwszych piosenek wybranych do tegorocznego konkursu.

  A z faworyta to jestem naprawdę dumny! I podobają mi się wszystkie wersje językowe!

  Szczegóły za tydzień.

  Polubienie

 2. 3 zwycięzców ESC obchodzi dziś urodziny:

  Alexander Rybak – 26
  Johnny Logan – 58
  Izhar Cohen – 61

  HB 🙂

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.