Pierwszy dzień spotkania w Baku

Dziś delegacje z 42 krajów Eurowizji 2012 spotkały się w Baku z Grupą Referencyjną. Spotkanie potrwa dwa dni. Dziś zaprezentowane zostaną wszystkie utwory wraz z materiałami promocyjnymi, a jutro odbędzie się ceremonia losowania kolejności startowej. Delegacja brytyjska przywiozła do Baku materiały dot. utworu „Love will set you free”, czyli ballady Engelberta Humperdincka (na zdj), która dopiero dziś została opublikowana w internecie. Skromny teledysk do dobrze ocenianej piosenki zobaczyć można TUTAJ. Prezentacją sceniczną zajmie się Arlene Phillips, która wcześniej pracowała przy występie Jade w Moskwie. Na scenie z głównym reprezentantem wystąpi gitarzysta James Bryan.

Największy problem w Baku ma delegacja z San Marino, która nie może zaprezentować swojego utworu, bowiem łamie on regulamin. EBU dało jednak dodatkowych parę dni na przygotowanie koniecznych modyfikacji. San Marino może zmienić tekst utworu (m.in. usunąć wszystkie odniesienia do Facebooka) albo w ogóle przygotować nowy utwór. Deadline mija w piątek o 12:00. Jeżeli do tej pory Valentina Monetta i jej ekipa nie zdażą spełnić wymogów EBU, San Marino zostanie zdyskwalifikowane. [PREZENT] Na pożegnanie z „Facebookiem” – singiel promocyjny ten utwór (paczka zawiera wersję oryginalną, klubową, karaoke oraz utwór „I’ll follow the sunshine” z preselekcji maltańskich). Do pobrania TUTAJ.

Jutro o 11:00 Eurovision.tv transmitować będzie ceremonię losowania kolejności startowej. Po styczniowym losowaniu znamy podział półfinałowy i wiemy, które kraje wystąpią w pierwszej, a które w drugiej połowie danego półfinału. Kto będzie nową Magdaleną Tul i wylosuje (lub wybierze) pierwszą pozycję startową w pierwszym półfinale? Szanse na to mają Rambo Amadeus (Czarnogóra w ten sposób otwierałaby Eurowizję po raz trzeci w historii), Greta z Jonsim, Mandinga, Rona Nishliu, Iris, Anmary, Sinplus, Pernila Karlsson (na zdj.) i Eleftheria. Jak myślicie, który utwór powinien otwierać stawkę? Niestety z powodu obowiązków zawodowych nie mogę jutro na żywo relacjonować przebiegu losowania. Wyniki pojawią się na blogu po południu.

PRZED EUROWIZJĄ 2012

Opublikowano teledysk do hiszpańskiej ballady „Quedate conmigo” w wykonaniu Pastory Soler.

Greta i Jonsi zaśpiewają w Baku po angielsku. Utwór nosić będzie tytuł „Never forget”, a teledysk do propozycji zobaczycie TUTAJ.

Opublikowano specjalną wersję utworu „Echo (You And I)” w której Anggun śpiewa razem z węgierskim wokalistką Viktorem Varga. Francusko-angielsko-węgierską wersję utworu znajdziecie TUTAJ.

Teledysk do propozycji gospodarzy czyli „When the music dies” Sabiny Babayevej znaleźć można TUTAJ.

Powstał nowy teledysk do utworu „Sound of our heart” węgierskiej formacji Compact Disco. Obejrzeć go można TUTAJ.

Dostępny jest już teledysk do nowej wersji utworu „Zaleilah” rumuńskiej grupy Mandinga (na zdj.). Klip do obejrzenia TUTAJ.

Oficjalne otwarcie Euroclubu w Baku odbędzie się 13 maja. Rolę największej imprezowni eurowizyjnej w Baku spełniać będzie Pałac Sportu. Obiekt jest oddalony 2,5 km od Crystal Hall w której odbędzie się Eurowizja. TUTAJ można zobaczyć, jak wygląda wystawa eurowizyjna w Baku.

W kwietniu opublikowana zostanie rosyjska i białoruska wersja utworu „We are the heroes” grupy Litesound.

Anri Jokhadze będzie miał w chórku swoją siostrę – Magdę.

Razem z Zeljkiem Joksimovićem w Baku wystąpią Ksenija Milosevic (członkini Beauty Queens, chórek Mariji Serifovic w Helsinkach, wcześniej chórek dla Hari Mata Hari w 2006), Olga Vulović, Milos Nikolić (muzyk grający na instrumencie kawal pojawił się już podczas prezentacji do „Lane Moje” w 2004), Dusan Alagić i Dragan Krstić (także znany z ESC 2004).

Przypominam o głosowaniu w pierwszym półfinale Klemovision Song Contest 2012. Głosowanie trwa do środy włącznie. Informacje dot. konkursu znajdziecie TUTAJ, a paczkę z mp3 TUTAJ.

Reklamy

124 komentarze

 1. Biedna Kaliopi ;( Druga ;(

  Jedwardom i tak nic nie da ta ostatnia pozycja… utwór mają beznadziejny, nie ważne z jakim numerem, to nic nie zmieni.

  Azerbejdżan ma złą pozycję ;( Liczyłem, że Niemcy i Francja będą 1 i 2 w finale, żeby ich nikt nie pamietał 😦

  Dania 13 ;(

  Ogółem ja rządam ponownego losowania ! ;(

  Polubienie

 2. Gdyby TVP brała udział, to pewnie znowu wybrałaby pierwszą pozycję:].

  No ale ogólnie losowanie ułożyło te kraje dosyć ciekawie. Czarnogóra znowu otwiera ESC. Drugie miejsce Islandii nie ma żadnego znaczenia, gdyż jest to piosenka tak się wyróżniająca, że zwróciłaby uwagę, na którymkolwiek miejscu by była. Kiepska pozycja Grecji, chociaż, pomiędzy Islandią a Łotwą… nie jest aż tak źle:). Pozycja Rosji – nienajgorsza, ale Rosja to Rosja, i awansowałaby i tak:). Ukraina i Bułgaria – pozycje takie sobie, ale obok tych piosenek jest dużo ballad, więc też nie powinno być problemów, zwłaszcza dla Ukrainy, która przyciąga tematyką piłkarską, doskonałym głosem i świetną piosenką (zresztą Bułgaria też ma świetny utwór, bardzo oryginalny, jak na ESC, i nie tylko jak na ESC). Szwecja w środku stawki, ale w otoczeniu takich utworów, że wyróżni się jeszcze bardziej:). Poza tym, utwór szwedzki, podobnie, jak islandzki, wyróżniłby się bez względu na miejsce w półfinale. Cieszy dobra pozycja Słowacji – szanse tego kraju na awans są teraz bardzo duże. Mało jest rocka na tegorocznej ESC, a już taki ostry, jak ten słowacki, to bardzo rzadko się pojawia. Pozycja Norwegii też bardzo dobra dla tego kraju. Utwór brytyjski, otwierający finał, pokaże widzom, że Eurowizja potrafi być ambitna. Tym bardziej TVP powinna jeszcze rozważyć transmisję.

  Polubienie

   1. No ale jednak przeszła, prawda?:). Nie wiem, co by musiała wysłać Rosja, żeby nie przejść… a poza tym musiałaby też mieć niezłego pecha, żeby nie awansować przy politycznym głosowaniu:). Bo na Eurowizji, obok przede wszystkim muzyki, liczy się też trochę szczęścia. A Babuszki przyciągają, jeśli nie piosenką, to oryginalnością i sympatycznością (mnie osobiście także piosenką), więc Rosja nie powinna mieć w tym roku problemu z awansem.

    Polubienie

  1. Dla jednego „Never forget” wyróżnia się, dla drugiego nie – czy nie o tym tu tyle razy pisaliście? Więc jak możesz być pewnym, że z obojętnie jakiego miejsca wyróżni się?

   Ukraińska piosenka przyciąga tematyką piłkarską? O ile pamiętam w tym (głupim) tekście nie ma ani jednej wzmianki o piłce nożnej itp. Przeciętny Kowalski nie ma pojęcia, że to ukraiński hymn na Euro 2012. I nie będzie miał – musieliby to chyba na pocztówce przed występem napisać. Wielkimi literami.

   Polubienie

   1. Gaitana przegrała z jakimś debiutantem i oficjalnie lub też i nie ,to on śpiewa Hymn Euro 2012.

    Nie wiemy też,czy komentujący nie będą przy utworze ukraińskim mówić o Euro,pewnie sama wokalistka na scenie pokarze ,że Ukraina to współgospodarz.

    Jaka by ta piosenka nie była ,to i tak brawa dla Ukrainy,która w porównaniu z nami umie się bawić.
    Co nie zmienia,że chcę innego państwa w TOP 10.

    Polubienie

   2. Na scenie, w wizualizacjach i w występie na pewno jakoś nawiążą do piłki nożnej, a komentatorzy Eurowizji w różnych krajach też zrobią swoje:). Tekst ukraińskiej piosenki też bardzo mi się podoba.

    Polubienie

   3. A czy ja napisałem, że jestem czegoś pewnym?:) To tylko moje zdanie, bo jak dla mnie, to ta islandzka piosenka wyróżnia się właśnie aż w takim stopniu. Może publiczność europejska pomyśli tak, jak ja, a może inaczej, okaże się w maju, proste.

    Polubienie

   4. „Drugie miejsce Islandii nie ma żadnego znaczenia, gdyż jest to piosenka tak się wyróżniająca, że zwróciłaby uwagę, na którymkolwiek miejscu by była.”
    „Poza tym, utwór szwedzki, podobnie, jak islandzki, wyróżniłby się bez względu na miejsce w półfinale.”

    Nie musisz bezpośrednio pisać, że jesteś pewnym.

    Polubienie

   5. No dobra, masz rację, dla większej przejrzystości mogłem dodać wyrażenia typu „według mnie” itd. No ale mniejsza już o to, poza tym wyjaśniłem, o co mi chodziło, i zakończmy już ten wątek.

    Polubienie

 3. rok temu jury z masakrowało ” Get you” . Kiedyś się doczekamy braku awansu Rosji. 😀

  Ja mam ogromną nadzieję,że w tym roku noga powinie sie i Bośni i Rumunii.

  Polubienie

  1. Nie no, zdarzył się brak awansu Turcji, to i Rosja może tego kiedyś doświadczyć… ale to naprawdę musiałaby mieć pecha:).

   Polubienie

 4. Ja się boję tylko tego,że ponownie w TOP 10 finału,miejsce dla siebie znajdą państwa jak:Ukraina,Azerbejdzan,Grecja,Gruzja,Turcja,Rosja.

  Już nie oceniam tegorocznych propozycji wyżej wymienionych państw,ale pewną powtarzalną od lat tendencję.

  Trudno jest mi uwierzyć,że co roku Grecja,czy Ukraina są tak wysoko.
  Przecież inni też mają utwory godne 10.Dlatego tym razem mam nadzieję na podmiankę w finałowej 10.

  Polubienie

  1. Oj tam, zawsze w TOP 10 finału są jakieś niespodzianki, a z kolei taka Turcja potrafi np. w ogóle do tego finału nie wejść:). No ale może i coś jest w tym, co napisałeś… ja mam nadzieję na miejsce w TOP 10 finału dla np. Słowacji, która w tym roku według mnie zasługuje na to, jak nigdy wcześniej.

   Polubienie

  1. Ale ten Max Jason Mai wcale nie jest faworytem w tym roku:). Przynajmniej nie słyszałem, żeby był. Zresztą, czasami faworyci przepadają, a czasami nie. Poza tym nie ma sensu porównywać tej piosenki do utworu Kristiny, bo to przecież zupełnie coś innego:).

   Polubienie

  2. ksywa,coś też tak czuję.Ale byłoby fajnie,gdyby Słowacja była w finale.To pewnie będzie coś w tym stylu :”piosenka słowacka ok,ale kto na nich zagłosuje?”

   Polubienie

 5. Piosenka słowacka bardzo się wyróżnia, i może nas zaskoczyć. Już nie przesadzajmy, kraje bez dużej liczby politycznych głosów też bywają doceniane.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.