Ile to kosztuje?

Władze Azerbejdżanu przeznaczą na organizację Eurowizji 2012 50 mln manatów, czyli prawie 48 mln euro. Kwota nie zawiera wkładu finansowego EBU (składek od uczestników). Jak to wygląda w stosunku do poprzednich edycji konkursu? Grecy na organizację ESC w Atenach przeznaczyli 6 mln euro. Finowie, robiąc Eurowizję w Helsinkach, wydali na nią dwa razy więcej – 12 mln euro (z czego wkład EBU wyniósł 3,3 mln). W związku ze zmianą formatu i wprowadzeniem drugiego półfinału, koszty organizacji konkursu wzrosły. Pierwszy przekonał się o tym Belgrad – Eurowizja w Serbii kosztowała państwo ok. 20 mln euro, z czego RTS opłacił połowę kwoty. Moskwa niezwykle podniosła poprzeczkę. Pierwotnie planowano wydać 40 mln euro, z czego od EBU otrzymano 4 mln, z budżetu państwa 23 mln, 5 mln z budżetu stolicy, a resztę opłacił sam nadawca publiczny. Po ESC 2009 przyznano jednak, że koszty organizacji były mniejsze – wydano 31 mln euro, z czego 1/3 kosztów poniosła telewizja publiczna. Norwegowie od razu poinformowali, że nie będą tak rozrzutni jak Rosjanie. Na ESC przeznaczono 25 mln euro, z czego 16 mln wyłożyło NRK. W Dusseldorfie konkurs kosztował 30 mln – 12 mln dała stacja ARD, 8 mln z budżetu, a reszta od EBU i sponsorów. W przypadku Eurowizji dla Dzieci kwoty są znacznie niższe. Najdroższym konkursem był ten w Kijowie (2009) – 3,2 mln euro (z czego 1,2 mln z budżetu państwa). Ormianie na swoje JESC wydali w ubiegłym roku 1,4 mln (z czego budżet państwa dał tylko 330 tys. euro). Azerbejdżan chce, by jego Eurowizja była „naj” pod każdym względem. Jednak czy tak ogromny budżet sprawi, że ta Eurowizja będzie niezapomniana?

Ważna informacja dla osób planujących jechać do Baku. Prezydent Azerbejdżanu podpisał dokument pozwalający na uproszczenie zasad wydawania wiz dla turystów. By otrzymać wizę należy mieć na lotnisku w Baku jeden z dokumentów: oficjalny list-zaproszenie od organizatorów ESC, dokument potwierdzający akredytację (potwierdzony przez EBU), bilet na Eurowizję 2012. Delegacje narodowe będą mieć wizę ważną od 15 kwietnia do 1 czerwca, natomiast dziennikarze, fani i widzowie zza granicy od 10 maja do 1 czerwca. Wizę będzie można otrzymać na lotnisku, a podanie o nią należy złożyć w ambasadzie Azerbejdżanu. Ambasada Azerbejdżanu znajduje się przy ul. Zwycięzców 32 w Warszawie. Oficjalna strona to azembassy.pl

 


PRESELEKCJE 2012

Niespodzianki nie było. Roman Lob wygrał ćwierćfinał niemieckiego „Unser Star fur Baku” i wraz z Yaną, Ornellą i Shelly trafił do półfinału. Wczoraj z programu odpadła Katja Petri.

Dziś w Finlandii trzeci odcinek UMK. Tym razem druga szóstka kandydatów wystąpi przed komisją. Dwóch najsłabszych uczestników zostanie wyeliminowanych. Wieczorem poznamy też zwycięzcę głosowania na „dziką kartę”. Moim faworytem jest utwór „Checkmate” Martiny. Start o 20:00, a transmisja internetowa dostępna TUTAJ.

Wszystkie nagrania z prób do drugiego półfinału Melodifestivalen 2012 znaleźć można TUTAJ. Po wczorajszej premierze fragmentów utworów faworytami bukmacherów są Ulrik i Timoteij, a w czołowej czwórce znaleźli się też Top Cats i Sonja Alden. Najmniejsze szanse daje się Mimmi Oh.

52 utwory zgłoszono do selekcji słoweńskich. 1/3 zgłoszonych propozycji pochodzi zza granicy (m.in. ze Szwecji, Danii i Chorwacji, która w tym roku nie miała preselekcji narodowych). Utwory, które w finale wykonają Eva Boto i siostry Prusnik poznamy 17 lutego w radiu Val 202. Finał narodowy 26 lutego.

Wybrano już utwór turecki na ESC, a szczęściarze, którzy już mieli okazję go posłuchać, komentują piosenkę bardzo pozytywnie. Jest to pop-rockowy utwór z elementami orientalnymi – ponoć takiej mieszanki z Turcji na ESC jeszcze nie było. Pojawił się też porównania utworu do „We could be the same” i „Everyway that I can”. Tekst utworu napisany został w języku angielskim, a Can Bonomo (na zdj.) na scenie w Baku wystąpi z tancerkami. Wcześniej jednak będzie gościem selekcji azerskich (też w Baku zresztą) – 12 lutego. Premiera utworu tureckiego odbędzie się wraz z premierą teledysku, który jest właśnie kręcony w Turcji.

Jedward i Donna McCaul to faworyci bukmacherów przed finałem selekcji irlandzkich. Pierwotnie utwór „Mercy” miała wykonać Nikki Kavanagh, ale zrezygnowała z powodu udziału Jedwardów w selekcjach (wokalistka przegrała z nimi rok temu). Zastąpiła ją Donna. Co ciekawe, Donna nie tylko reprezentowała Irlandię w 2005 roku, ale też była chórzystką podczas występu J. Anvila podczas finału preselekcji maltańskich 2011.

Rona Nishliu opublikowała na Facebooku fragment nagrania ze studia. Słychać na nim fragment nowej wersji instrumentalnej „Suus”. Nagranie dostępne TUTAJ.

Już jutro Super Saturday z trzema finałami narodowymi (Islandia, Węgry, Norwegia) i dwoma półfinałami (Szwecja i Litwa). By się w tym połapać i niczego nie przegapić, ESCxtra przygotował specjalną grafikę – TUTAJ.

Reklamy

10 komentarzy

 1. ———————-

  all official singles charts

  #1s

  week 6, 2012

  country, artist, song, weeks at #1

  australia flo rida feat. sia wild ones 3
  austria michel telo ai se eu te pego 3
  canada carly rae jepsen call me maybe 2
  denmark gotye feat. kimbra somebody that i used to know 1
  europe michel telo ai se eu te pego 4
  finland madonna feat. nicki minaj & m.i.a. give me all your luvin’ 1
  flanders michel telo ai se eu te pego 5
  france michel telo ai se eu te pego 2
  germany michel telo ai se eu te pego 2
  greece michel telo ai se eu te pego 4
  hungary akos utazo 43
  ireland gotye feat. kimbra somebody that i used to know 2
  italy michel telo ai se eu te pego 8
  japan cnblue where you are 1
  luxembourg michel telo ai se eu te pego 5
  netherlands michel telo ai se eu te pego 5
  new zealand flo rida feat. sia wild ones 5
  norway vinni sommerfuggel i vinterland 1
  poland gotye feat. kimbra somebody that i used to know 4
  portugal pablo alboran feat. carminho perdoname 7
  russia selena gomez & the scene love you like a love song 18
  south korea se7en when i can’t sing 1
  spain michel telo ai se eu te pego 11
  sweden ansiktet ackligt 2
  switzerland michel telo ai se eu te pego 4
  united kingdom david guetta feat. sia titanium 1
  united states kelly clarkson stronger (what doesn’t kill you) 1
  wallonia michel telo ai se eu te pego 3

  ———————-

  Polubienie

 2. pamiątam, że kiedy rozmawiałem z szefami delagacji ze zwycieskich krajow to tak naprawde organizacja Eurowizji w ostatnich kilku latach, ale przed 2011 rokiem przyniosla zysk tylko… Grekom.

  Polubienie

 3. Zgadzam się z bukmacherami w kwestii piosenek irlandzkich:). Szczególnie dobre są właśnie te dwie piosenki. Teraz po paru przesłuchaniach już nie mogę się zdecydować, czy wolę utwór Jedwardów, czy Donny:). Natomiast sądzę, że każda z tych 5-ciu piosenek może jechać na Eurowizję, bo jest bardzo dobra. Każda z tych piosenek ma moim zdaniem szansę na TOP 10 w tym roku:). Takie jest moje zdanie i mój gust. Te piosenki trafiają do mnie bardzo mocno. Oczywiście nie jest to mistrzostwo świata, są to po prostu bardzo przyjemne piosenki, takie do radia. Ale na Eurowizji też mogą dużo osiągnąć. Sukces Ell & Nikki (i wielu innych też) pokazuje, że takie radiowe klimaty też osiągają często wysokie miejsca. Sława może pomóc bliźniakom… sława przede wszystkim eurowizyjna, oraz sława, którą mają w UK i Irlandii (w Irlandii oczywiście na preselekcjach).

  Polubienie

 4. Mi podobała się negatuwna wypowiedź Johnny’ego Logana na temat Jedwardów.Zgadzam się z nim w 100 proc.Irlandia,wygrywając czy też zajmując wysokie miejsca w ESC,miała zawsze dobre utwory,ale też te piosenki wykonywały osoby,które umieją śpiewać.A o tym w przypadku Jedwardów nie można mówić.Choć Linda Martin jako mentorka bliźniaków może nauczyła ich śpiewać.Ale prawda jest taka – zaśpiewają to,co są w stanie.Dobrych wokali na pewno nie mają.Poza tym,powinni coś zrobić z włosami,bo ja osobiście mam dość robienia z siebie idiotów.To,co napisałem,to tylko moja opinia.

  Polubienie

 5. Pomimo mojej niechęci do Jedwardów,uważam,że mają dobrą piosenkę,ale bez rewelacji to jest.Ogólnie Irlandia ma dobre piosenki,na pewno bez porównania z 2 semi MF 2012.

  Polubienie

 6. W Irlandii poziom dość wyrównany, raczej dobry.
  Najbardziej podobają mi się dwie piosenki „Mercy” i „Mistaken”.
  Jedward najsłabiej w tej piątce, dużo gorzej niż rok temu.

  Polubienie

 7. Pytanie…

  Ma ktoś może już linka czy coś do ściągnięcia piosenek z melodifestivalen – semi 2 ? Bardzo by mi zależało. 😀

  Polubienie

 8. Piosenki z MF znacznie lepsze niż można by się spodziewać po fragmentach 🙂 Sonja i Timoteij!!!

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.