LIVE TONIGHT
Finlandia i jej UMK
Dziś rozpoczyna się telewizyjny etap selekcji fińskich. Uuden musiikin kilpailu (UMK) to zupełnie nowy projekt, który ma nie tylko poprawić narodowe rezultaty eurowizyjne, ale też promować nowych artystów. Dziś poznamy 12 uczestników, którzy pomyślnie przeszli głosowanie komisji. Dodatkowo usłyszymy 3 utwory, których komisja do ścisłego dwunastki nie wybrała. Spośród trzech propozycji widzowie wybiorą jeden utwór. W finale selekcji wystąpi 6 uczestników, ale skład finału ustalony zostanie dopiero za pięć tygodni.

Start 20:00 CET Transmisja internetowa TUTAJ

PRESELEKCJE 2012

Oficjalna premiera utworu francuskiego odbędzie się w niedzielę o 16:00, wtedy też utwór będzie dostępny do pobrania ze strony telewizji francuskiej. Fragment utworu znaleźć można TUTAJ. Reprezentantka Francji, Anggun, rozpoczyna promocję przed ESC – wystąpi podczas finałów selekcji na Malcie i Węgrzech, oraz na Ukrainie, Litwie i w Bułgarii.

Rachel Scharnberg i Leonie Burgmer odpadli wczoraj z niemieckiego „Unser Star fur Baku”. Liderem wczorajszego głosowania był Roman Lob.

Działa już azerska strona internetowa o Eurowizji 2012, preselekcjach narodowych i samym Azerbejdżanie. Strona dostępna jest w dwóch językach – TUTAJ. 30 stycznia kończy się pierwszy etap selekcji azerskich i od razu po nim rozpocznie się tydzień półfinałowy. Weźmie w nich udział ośmiu zwycięzców poszczególnych rund. 3 lutego mamy poznać finalistów show.

Tylko 13 utworów zgłoszono do selekcji gruzińskich. To 74% mniej niż rok temu. Teraz komisja przesłucha zgłoszone propozycje i wybierze skład finałowy. Wśród zgłoszonych nie ma żadnego byłego reprezentanta, natomiast jest formacja The Georgians, która brała już udział w selekcjach.

Utwór czarnogórski będzie miał nieco inny tytuł, niż podawano wcześniej. Kompozycja ma się nazywać „Top of the bottom – Euro neuro” i ma być wykonana po angielsku.

Ponoć za wszelką cenę na ESC 2012 chce pojechać Mihai Traistariu (ESC 2006). Wokalista jest gotów opłacić część składki Rumunii, by tylko zostać wybranym na jej reprezentanta. Zapowiedział, że jeśli Rumunia go nie wybierze, on będzie walczył o możliwość śpiewania dla innego kraju, np. Mołdawii. Traistariu ma już przygotowane cztery utwory na preselekcje narodowe.

Grupa Melisses nie będzie reprezentować Grecji w 2012 roku – informuje Oikotimes.

BY THE WAY: Eurowizję dla Dzieci 2012 poprowadzą (ponownie) Kim Lian i (po raz pierwszy) Ewout Genemans. Na razie nie wiadomo, w którym holenderskim mieście konkurs się odbędzie. Udział w JESC 2012 potwierdziły Holandia i Belgia. Raczej na pewno udział w show weźmie też Rosja.


INACTIVE COUNTRIES (odc. 7, ostatni)

Kosowo, Szkocja i Związek Radziecki

W ostatnim odcinku cyklu pora na ciekawostki. Najpierw Kosowo – państwo nieuznawane przez część Europy, wciąż poza ONZ, ale z wielkimi ambicjami i marzeniami dot. debiutu eurowizyjnego. Telewizja RTK zaraz po ogłoszeniu niepodległości Kosowa złożyła wniosek o przyznanie statusu członka aktywnego EBU i chciała zadebiutować na ESC już w 2009 ale jej się nie udało. Dlaczego? Bo Kosowo nie jest członkiem ONZ, a tego wymaga EBU, która statusy nadawcom przyznaje. Poza tym udział Kosowa byłby sporym problemem, bowiem kraje takie jak Rosja, Serbia czy Hiszpania nadal nie uznają tego kraju. W 2011 roku Kosowo otrzymało tzw. „status obserwatora EBU” i możliwość udziału w odświeżonym konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerze. Reprezentująca Kosowo tancerka nie znalazła się jednak w superfinale. Jeśli Kosowo weźmie udział w ESC, reprezentant wybrany zostanie poprzez festiwal „Akordet e Kosoves”. Na razie artyści z Kosowa mogą walczyć o udział w ESC w preselekcjach albańskich. I w tym roku im się udało – Rona Nishliu to pierwsza kosowska wokalistka, która pojedzie na Eurowizję w barwach Albanii. Pierwszym Kosowarem na Eurowizji był jednak Adrian Gaxha – reprezentant Macedonii 2008.

Debiut na Eurowizji marzy się też Szkotom. Jedna z partii politycznych parę lat temu wpadła na pomysł, by Szkocja mogła być samodzielnie reprezentowana na Eurowizji, niestety projekt nie uzyskał zgody EBU. Szkocja (jak na razie) wchodzi w skład Wielkiej Brytanii, a jedynym nadawcą, który obsługuje Eurowizję w tym kraju jest BBC. Nawet jesli szkocka telewizja otrzyma status aktywnego członka EBU nie będzie mogła wziąć samodzielnego udziału w Eurowizji. Walia z kolei miała plan, by przejąć Eurowizję dla Dzieci, po tym, jak z rywalizacji wycofała się stacja ITV. Pomysł upadł

Mało kto wie, że w 1987 roku Minister Edukacji ZSRR Georgij Veselov wpadł na pomysł, by Związek Radziecki wystawił reprezentanta na Eurowizję. Pomysł miał ponoć podłoże polityczne, bo w marzeniach ministra kraj miał od razu wygrać ESC co pomogłoby w naprawieniu relacji między ZSRR a Europą Zachodnią. Pierwszym reprezentantem Związku miał być Valery Leontyev, ale ostatecznie pomysł upadł bo nie zgodziła się na to Partia i sam Gorbaczow. Uznano, że taka ektrawagancja to zbyt radykalny krok.

Reklamy

11 komentarzy

 1. Szkoci nawet nie zadebiutują na Eurowizji. eurowizja to wydatek, a Szkoci przecież słyną z nadmiernej oszczędności, że tak powiem. Co do Kosowa to też czekam z niecierpliwością.

  Polubienie

  1. E tam, z tym skąpstwem Szkotów to przesadzony stereotyp:). Zresztą, jeśli czytałeś dokładnie artykuł, no to masz tam napisane czarno na białym (dosłownie:)), że Szkoci już chcieli uczestniczyć w ESC. No ale wygląda na to, że nastąpi to dopiero wtedy, jeśli oddzielą się od UK. Ciekawe, komu dadzą 12 punktów:).
   Co do Kosowa… no zobaczymy, jak to rozwiążą, bo sytuacja geopolityczna jest tutaj skomplikowana.

   Polubienie

 2. Proszę o pomoc, mam problem… tworze konto na stronce ESCTODAY.COM wyskakuje mi, że zostało utworzone i, że przyjdzie na adres email, który podałem link aktywacyjny, niestety nie przychodzi wgl.. sprawdziłem i nie mam na skrzynce żadnej wiadomości w spamie 😦 i kurde próbowałem już na o2, interii i gmailu i nadal nic nie przychodzi a czekam już 3ci dzień 😦

  Polubienie

  1. Cierpliwości:). Ja wprawdzie nie zakładałem tam jeszcze konta, ale wydaje mi się, że po prostu trzeba poczekać. Jestem czytelnikiem tego serwisu, i wydaje mi się, że były tam jakieś problemy techniczne, właśnie coś z kontami, także z zakładaniem nowych… no ale nie jestem pewien. W razie czego spróbuj napisać do administracji tego portalu (oczywiście po angielsku).
   Różnimy się tylko jedną literką:).

   Polubienie

 3. —————————

  [b]all official singles charts[/b]

  #1s

  week 4, 2012

  country, artist, song, weeks at #1

  australia flo rida feat. sia wild ones 1
  austria michel telo ai se eu te pego 1
  canada rihanna feat. calvin harris we found love 11
  denmark donkeyboy city boy 3
  europe michel telo ai se eu te pego 2
  finland robin frontside ollie 1
  flanders michel telo ai se eu te pego 3
  france michel telo ai se eu te pego 1
  germany gotye feat. kimbra somebody that i used to know 5
  greece michel telo ai se eu te pego 2
  hungary juli fabian & zoohacker girly 1
  ireland jessie j domino 2
  italy michel telo ai se eu te pego 6
  japan bump of chicken good luck 1
  luxembourg michel telo ai se eu te pego 3
  netherlands michel telo ai se eu te pego 3
  new zealand flo rida feat. sia wild ones 3
  norway plumbo mokkamann 1
  poland gotye feat. kimbra somebody that i used to know 2
  portugal pablo alboran feat. carminho perdoname 5
  russia dan balan lish do utra 2
  south korea t-ara lovey-dovey 2
  spain michel telo ai se eu te pego 9
  sweden avicii levels 9
  switzerland michel telo ai se eu te pego 2
  united kingdom jessie j domino 2
  united states adele set fire to the rain 1
  wallonia michel telo ai se eu te pego 1

  —————————

  [b]AOSC: Peak positions for songs from the 2012 Eurovision Song Contest[/b]

  denmark – soluna samay – should’ve known better
  denmark – 2

  switzerland – sinplus – unbreakable
  switzerland – 34

  —————————

  Polubienie

 4. „Wszystkich fanów informujemy, że Anggun w polskim finale nie wystąpi, bo go nie będzie. ”

  Popłakałem się ze śmiechu jak to przeczytałem. xD

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.