Poznaj Azerbejdżan – Co zwiedzić w Baku?

POZNAJ AZERBEJDŻAN

04. Baku / zabytki i ciekawe miejsca


Wśród najistotniejszych zabytków stolicy Azerbejdżanu wymienić należy Iczeri-Szeher (foto), czyli twierdzę z IX wieku. W jej skład wchodzi meczet Mahammada z 1078 roku (tzw. "Złamana wieża"), baszta Dziewicza z XII wieku i Pałac Szachów Szyrwanu. Na przedmieściach Baku znajduje się Świątynia Czcicieli Ognia. Warto zobaczyć też dworzec kolei elektrycznej z 1928 roku oraz liczne muzea jak np. Muzeum Miniaturowych Książek, Literatury, Historyczne czy Dywanów. Niestety, z powodu wojny z Armenią, zamknięta dla turystów jest cerkiew ormiańska z XVIII wieku.


Ciekawym miejscem jest Skwer Fontann w centrum Baku. Kiedyś to miejsce nazywano "Parapet" i często pod tym mianem funkcjonuje w świadomości mieszkańców. Skwer jest popularnym miejscem spotkań, zarówno młodych ludzi jak i biznesmenów, którzy tutaj umawiają się na rozmowy przy kawie. W okolicy znajduje się mnóstwo sklepów, kawiarni, hoteli i pasaży. Miasto często organizuje w tym miejscu różnego rodzaju imprezy plenerowe. 
Innym istotnym miejscem dla mieszkańców Baku i dla turystów jest Plac Flagi, który być może będzie w centrum "eurowizyjnego" miasta, bowiem niedaleko władze chcą wybudować nowy obiekt. Plac Flagi charakteryzuje się tym, że znajduje się tam najwyżej powieszona i w ogóle największa flaga na świecie. Powiewa dumnie na wysokości 126 metrów, a jej wymiary to 70mx35m. Taki "kolos" miał już swoje przeżycia – pewnego razu bardzo silny wiatr wręcz przeciął flagę na pół i przez pewien czas jej skrawki nędzie powiewały nad miastem. Gdy zmieniono flagę na nową, nieznośny wiatr znowu ją przepołowił.


Ważnym miejscem dla miasta jest Aleja Honoru, cmentarz i miejsce pamięci. Znajdują się tam m.in. urny z prochami prezydentów Azerbejdżanu i innych ważnych dla historii państwa osobowości. Łącznie znajdują się tam mogiły 242 osób. To właśnie tutaj pochowany jest legendarny i wciąż wielbiony prezydent Azerbejdżanu – Heydar Aliyev. 


Największym centrum handlowym w śródmieściu jest Park Bulvar. Składa się z sześciu pięter nadziemnych i dwóch poziomów parkingowych. Posiada ok. 100 sklepów, w tym sporej wielkości supermarket, sale kinowe (również w 3D), planetarium, kręgielnię czy specjalną restaurację dla VIP-ów, z której okien widać wspaniały widok na Baku i Morze Kaspijskie. 


Wieża telewizyjna w Baku zbudowana została w 1996 roku – ma 310 metrów i jest najwyższą budowlą w kraju. Na 62. piętrze wierzy znajduje się obracająca się restauracja. W budowie jest też kompleks Flame Towers. Zespół trzech błękitnych wieżowców ma mieć wysokość ok. 182 metrów. Zakończenie prac ma nastąpić jeszcze w tym roku. W kompleksie znajdą się biura, restauracje i sklepy. 

6 komentarzy

 1. Wszystko pięknie, w Baku będzie bezpiecznie tylko pytanie komu będzie się chciało lecieć tyle drogi na eurowizję i kogo będzie na to stać?

  Polubienie

 2. Baku jest piękne! Ale okropnie drogie – sałatka warzywna w restauracji w centrum miasta to wydatek około 80 zł.

  Polubienie

 3. ja bym pojechał, ale jednak się trochę boję, że wyczają, że mam ormiańskie korzenie

  Polubienie

 4. To kara za to, że Azerowie ukradli projekt Wieży Telewizyjnej Niemcom :P. Identyczna stoi w Berlinie i też ma na tej wysokości obracającą się restaurację ;). Zresztą, była widoczna w pocztówce, bodaj Mołdawii.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: