Eurowizja 2024 Podsumowanie: Znamy uczestników selekcji Niemiec i Portugalii. Zwyciężczyni z Malmo wróci do konkursu? • Co dalej z Rumunią?

Max Mutzke chce wrócić po 20 latach 🇩🇪

Telewizja niemiecka już rano ogłosiła ośmiu finalistów selekcji „Das Deutsche Finale”, które odbędą się 16 lutego po 22:00 w Berlinie. Dziewiąty finalista wyłoniony zostanie w ramach programu „Ich will zum ESC”, którego finał zapowiedziano na 8 lutego. Wśród ogłoszonych już uczestników jest Max Mutzke, który chce powrócić na Eurowizję po 20 latach przerwy. Wokalista sensacyjnie wygrał selekcje 2004 z utworem „Can’t Wait Until Tonight” pokonując wtedy popularny zespół Scooter. Dzięki zwycięstwu w talent-show Stefana Raaba SSDSGPS Max zdobył ogromną popularność, która w pierwszej rundzie selekcji pozwoliła mu uzyskać aż 67% głosów w televotingu (Scooter miał raptem 7%), a w superfinale na debiutanta oddano aż 853,7 tysięcy głosów, gdy techno hit „Jigga Jigga” miał ich jedynie 73,7 tysięcy. Max świetnie poradził sobie też na Eurowizji w Stambule – śpiewając po angielsku i turecku zajął 8. miejsce i dostał m.in. 6 punktów z Polski. W 2020 roku wystąpił jako Der Astronaut z utworem „Back to the Moon” reprezentując … Księżyc podczas niemieckiego show będącego alternatywą dla odwołanej wtedy Eurowizji – European Song Contest. Zajął 3. miejsce. Teraz chce wrócić na Eurowizję z „Forever Strong” do czego zmotywował go gościnny udział w programie stacji ARD odliczającym do ESC 2023 w Liverpoolu.

Córka reprezentantki Niemiec i nowy faworyt fanów

O ESC w 2018 walczył już też Ryk (fot.), czyli Rick Jurthe. Przed Lizboną zaproponował Niemcom piosenkę „You and I” zajmując 3. miejsce, chociaż w samym televotingu był ostatni. Ryk wraca teraz z balladą „Oh boy”, która już zbiera pozytywne opinie. Jak mówi, fascynuje go rywalizacja, a scena eurowizyjna jest jego pasją i dzięki temu zdołał napisać utwór, który chwycili miliony widzów za serca. W stawce selekcji jest też Marie Reim, której matka Michelle reprezentowała Niemcy w 2001 roku z „Wer Liebe lebt”. Zdobyła wtedy ósme miejsce. W „Das Deutsche Finale” wystąpią też Bodine Monet, duet Galant, Isaak Guderian, Leona (jej utwór współtworzyła Norweżka Elsie Bay) i NinetyNine. W stawce mamy sześć utworów po angielsku i dwa po niemiecku (Galant i Marie Reim). Selekcje poprowadzi Barbara Schoneberger, a finał odbędzie się w Studio Berlin w berlińskiej dzielnicy Adlershof. Dziś o 18:00 rusza sprzedaż biletów na finał, a ze względu na limit miejsc organizatorzy spodziewają się, że wejściówki rozejdą się w parę sekund, tak jak rok temu. Dodatkowo fani z Niemiec organizują wspólne oglądanie finału oraz wielkie afterparty w berlińskim Hobby Bar. Wszystkie utwory znaleźć można TUTAJ.

Kto w preselekcjach Portugalii? 🇵🇹

Uczestników selekcji Festival da Cancao podano już w Portugalii. W pierwszym półfinale wystąpią m.in. raper Bispo, Iolanda Costa, João Borsch, Neba Marques czy Rita Rocha. Z kolei w drugim powalczy znana wokalistka jazzowa Maria Joao, a także Cristina Clara, Filipa Carmo da Silva, Leo Middea, Rita Onofre czy Silk Nobre. W całej stawce dominują utwory po portugalsku, ale Filipa, Noble oraz Silk Nobre zdecydowali się na piosenki angielskojęzyczne, co od paru lat jest dozwolone w preselekcjach. Maria Joao będzie mieć utwór „Dia” głównie po portugalsku, ale pojawią się tam też frazy po angielsku i w języku tsonga, który używany jest w Mozambiku, RPA, Zimbabwe i Eswatini. W każdym półfinale wystartuje 10 kandydatów, a sześciu z nich otrzyma awans – decydować będą jurorzy i widzowie, podobnie jak w finale. W każdym półfinale najpierw wskazanych będzie pięciu finalistów, których rezultat wynikać będzie z głosowania widzów i komisji, a szóstego finalistę dobiorą już tylko widzowie. Finał selekcji odbędzie się 9 marca, a poprowadzą go Filomena Cautela (ESC 2018) oraz Vasco Palmeirim. Utwory udostępnione są na kanale YouTube festiwalu TUTAJ.

Co nowego w Serbii, Finlandii i Danii?

Co jeszcze nowego w świecie preselekcji? Telewizja serbska 🇷🇸 ogłosiła w trakcie podcastu „Eurowizyjne opowieści”, że po raz pierwszy wyniki televotingu i jurorów w finale PzE będą przeliczone tak jak na Eurowizji, gdzie głos publiki rozłożony będzie procentowo, bez zamiany małych punktów na duże. Gdyby taki system zastosowany był rok temu wyniki…praktycznie nie uległyby zmianie, a cała czołowa siódemka nadal zajmowałaby takie same miejsca. Luke Black zdobyłby 101 punktów, a na drugim miejscu byłby Princ (84). Hurricane, zamiast dwunastego miejsca byłyby … przedostatnie. Premiera piosenek na tegoroczne PzE już 25 stycznia. W Finlandii 🇫🇮 opublikowano już wszystkie utwory, a według aplikacji My Eurovision Scoreboard faworytem fanów jest zespół Cyan Kicks, ale goni ich Sara Siipola. Pojawiły się już spekulacje co do uczestników Dansk Melodi Grand Prix 🇩🇰. Oficjalnie poznamy ich 25 stycznia, a media duńskie twierdzą, że o Eurowizję powalczyć mogą w tym roku m.in. Basim (ESC 2014), Aura Dione, a także … Emmelie de Forest (zwyciężczyni Eurowizji 2013 w Malmo), Jonas Rasmussen (Dania 2018), Tim Schou (Dania 2011) czy Soren Bregendahl (Dania 2016).

Zaglądamy do Ukrainy, Słowenii, Estonii i Mołdawii

W Ukrainie 🇺🇦 prowadzącymi finału narodowego będą Timur Miroshnychenko, Vasyl Baidak oraz Julia Sanina, która była jedną z gospodyń Eurowizji 2023. Z kolei słoweński program „Misija Malmo”, w ramach którego w sobotę odbędzie się premiera utworu „Veronika” Raiven 🇸🇮 poprowadzi Tiln Artac. Sama Raiven zaśpiewa tam różne utwory wraz z zaproszonymi gośćmi. Współautorem jej eurowizyjnej piosenki będzie lider formacji Joker Out (ESC 2023) – Bojan. Ujawniono też już gości sobotniego półfinału Eesti Laul 🇪🇪. Zobaczymy grupę taneczną Põmaki!, a także Anett Kulbin razem z grupą Angus. Uczestniczka selekcji 2023 ma wykonać swoją wersję utworu „Tattoo” Loreen. Poznaliśmy już kolejność startową finału selekcji w Mołdawii 🇲🇩. Była ona transparentnie losowana. Stawkę otworzy Nicoleta Sava, a zamknie Iulia Teleuca. Faworytka – Natalia Barbu – zaśpiewa jako siódma, z kolei jej główna konkurentka czyli Valeria Pasha wylosowała sobie drugą pozycję. Poznaliśmy też pełen ranking jurorski etapu castingowego. Pierwszy „pod kreską” był Max Cara, któremu do awansu zabrakło trzech punktów. Denis Midone (JESC 2012) zajął piętnaste miejsce, jedna z faworytek Valleria, za oba swoje utwory dostała po 36 punktów (miejsca 18-19.), a ulubieniec fanów – Tudor Bumbac był przedostatni.

Rumunia wyrówna stawki półfinałów Eurowizji? 🇷🇴

W czwartek mamy w końcu dowiedzieć się jaka będzie decyzja zarządu telewizji rumuńskiej TVR w kwestii udziału tego kraju w Eurowizji. Prezes stacji ogłosił, że zarząd dyrektorów będzie głosować nad budżetem, w tym także tym eurowizyjnym, 25 stycznia i najpewniej wtedy od razu wynik przekazany będzie do wiadomości publicznej. To kolejne „wydłużenie” terminu przyznanego przez EBU. Rumunia nie znalazła się na liście uczestników, którą poznaliśmy w tamtym roku. Wstępnie Unia zdecydowała, że TVR powinien podjąć decyzję do 22 stycznia, jednak głosowanie w Bukareszcie odbędzie się ostatecznie trzy dni później. Co ciekawe, sam nadawca twierdzi, że EBU ustawiło nowy deadline na koniec miesiąca. Problemem jest jednak fakt, że 30 stycznia (przedostatni dzień miesiąca) odbędzie się losowanie półfinałów Eurowizji 2024 w którym Rumunia powinna wziąć udział. W tym momencie 37 nadawców szykuje się do konkursu, z czego sześć telewizji ma zagwarantowany finał. 31 telewizji zostanie podzielonych na dwa półfinały – w jednym będzie 15 krajów, a w drugim 16. Jeśli Rumunia jednak dołączy, stawki półfinałów się wyrównają.

Aktualizowany kalendarz preselekcyjny TUTAJ

Aktualizowana lista chętnych do udziału w polskich preselekcjach TUTAJ

Źródło: ESCkompakt.de, Wikipedia, Eurovoix, Suspilne.media, ETV, RTS, EurovisionFun, inf. własne, fot.: @rykmusik