Eurowizja 2024 Ukraina: To one wygrają preselekcje? Alyona Alyona i Jerry Heil faworytkami Vidbiru. Kto jest kim w finale u naszych sąsiadów? 🇺🇦

Ukraina wybierze swojego reprezentanta już 3 lutego i chociaż po roku przerwy kraj wraca do rywalizacji eurowizyjnej już na etapie półfinałów, jest pewniakiem do awansu. Nie tylko z uwagi na świetne (i jedyne takie w Europie) statystyki – nasi sąsiedzi nigdy w półfinale nie odpadli, ale też sytuację geopolityczną, liczną diasporę w wielu krajach, a także wysoki poziom preselekcji. Kim są finaliści „Vidbiru” i na kogo zwrócić uwagę? Sprawdzamy ich w kolejności od tych, którzy mają (według bukmacherów) najmniejsze szanse.

Drevo i Ingret (1% szans)

Drevo to 21-letni Maksym Derevyanchuk, który pochodzi z miasta Warasz w obwodzie rówieńskim na zachodzie kraju. W muzycznym świecie funkcjonuje dopiero od 2022 roku, a popularność zdobył dzięki przebojowi „Samolitom„. Nie ma wykształcenia muzycznego, sam nauczył się gry na gitarze i komponowania utworów. Pseudonim Drevo przyjął z uwagi na nazwisko. Swój utwór „Endless Chain” napisał samodzielnie i uważa, że to więcej niż piosenka. To opowieść o niezłomnym duchu i sile woli, a sam wokalista chce, by piosenka była hymnem wszystkich tych, którzy walczą i wierzą w powodzenie tej walki. Ingret Kostenko to wokalistka znana z udziału w „X Factor” i „The Voice”, a także z preselekcji do Eurowizji 2018. Zaśpiewała wtedy piosenkę „Save My Planet” jednak nie wypadła najlepiej i nie otrzymała awansu do finału. Muzycznie dotykała już różnych gatunków – od folku, po awangardę, przez muzykę klastyczną czy młodzieżową. Niedawno pokazała klip do preselekcyjnego „Keeper”. Teledysk dedykowany jest kobietom, które dzielnie wspierają ukraińskich żołnierzy i pomagają im przetrwać okropności wojny.

Skylerr i Ziferblat (1% szans)

Skylerr to stosunkowo nowa postać na ukraińskim rynku muzycznym. Debiutancki utwór „Vechornyci” dał jej spory rozgłos, dzięki czemu 23-letnia Valeria Kudryavets z Białogrodu nad Dniestrem (obwód odeski) zaczęła stawiać coraz pewniejsze kroki w show-biznesie. Przed wydaniem przeboju próbowała swoich sił w talent-shows, w tym m.in. aż sześciokrotnie w „The Voice” i nigdy nie udało jej się tam zaistnieć. Inspirują ją reprezentantki Ukrainy na Eurowizji – Tina Karol i Svetlana Loboda, a także współprowadząca konkursu z 2023 – Yulia Sanina. Rok temu nie udało jej się dostać do shortlisty selekcji, ale tym razem znalazła się w finale. Ostatni rok to pasmo sukcesów, sporo dobrze przyjętych utworów i rosnące zasięgi na TikToku. Z kolei Ziferblat to trio złożone z solisty Daniila Leshchynskyi’ego, jego brata-bliźniaka Valentina (gitara) i Fyodora Khodakova (perkusja). Panowie zaczęli działalność w 2015 roku w Kijowie, do tej pory wydali jedną EP-kę i jeden album oraz kilka singli. W 2022 zgłosili się do preselekcji, jednak nie trafili na shortlistę. Rok później wygrali nagrodę Muzvar w kategorii „Najlepszy nowy wykonawca muzyki alternatywnej”. Ziferblat nie lubią się szufladkować muzycznie, stawiają też na doznania wizualne, co widać po klipach czy oprawie graficznej albumu. W tekstach często mieszają osobiste historie z tymi, o których przeczytają w książkach.

Nazva (2%) i Nahaba (3%)

Duet Nazva pochodzi ze Lwowa i składa się z Pavla Gotsa i Yaroslava Yarovenko, którzy poznali się poprzez wspólne działanie w zespole folkowym Joryj Kloc. W 2019 powstała ich pierwsza wspólna piosenka „Drakon„, którą wydali…cztery lata później. Debiutancki album pojawił się w 2022 roku, a pochodząca z płyty piosenka „Sigele-migele” stała się hitem na Shazamie i YouTube. Zeszły rok pozwolił im na wydanie drugiego albumu „Gurma” oraz mini-albumu „Fenomen Ivasyuka”. Byli też nominowani do nagród Muzvar i Megogo. Tworzą, jak sami twierdzą, alternatywny etno-art folk. Na Eurowizję przygotowali piosenkę pt. „Slavic English”. Kolejny duet w stawce to Nahaba, który tworzą Vakyolia (Olga) i Andrii Naumenko. Przyciągnęli uwagę połączeniem delikatnego kobiecego wokalu z porywającym męskim ukraińskim neo-folkiem. Ostatnio jednak stali się bohaterami nagłówków, gdy oskarżono ich eurowizyjny utwór o plagiat. „Glasss” przyrównane zostało do jednej z piosenek rosyjskiego duetu Tatu (ESC 2003). „To smutne, że jeden rosyjski zespół w tym stylu wciąż może przyćmić setki innych projektów reprezentujących ten gatunek muzyczny” – przyznali. Podali, że inspirowali się zupełnie czymś innym, a na pewno nic nie kopiowali. Jak twierdzą, piosenką „Glasss” chcą przywołać Europejczykom te emocje i uczucia, które Ukraińcom towarzyszą codziennie. Jeden z członków ich grupy muzycznej aktualnie znajduje się na froncie.

YAKTAK (5%) i Yagody (6%)

YAKTAK to tak naprawdę Yaroslav Karpuk, który urodził się w 2005 roku w Wyżwie Starej na Wołyniu. Studiował w Kijowie, gdzie wystartował w piątej edycji programu „The Voice Kids” – dotarł do superfinału i zajął 2. miejsce. Od 2021 pisze własne utwory, a rok później zapoczątkował projekt o nazwie YAKTAK, w ramach którego nagrał duety m.in. z Jerry Heil, MamaRika, Golubenko. Brał udział w wielu festiwalach i przeglądach piosenki w Ukrainie i za granicą. W ciągu dwóch lat osiągnął sporą karierę w kraju, jego utwory są wysoko notowane na listach przebojów. Poza tym aktywnie uczestniczy w wydarzeniach charytatywnych i koncertach na rzecz wsparcia Sił Zbrojnych. W lipcu ubiegłego roku koncertował w Warszawie i Gdańsku. Zespół Yagody założony został we Lwowie przez Zoryanę Dybovską. W kobiecej grupie folkowej są też Sofia Leshishak, Valeria Mocharska-Lyulchyk, Tatiana Voitov, a wspierają ich muzycy Timur i Vadym. Panie rozpoczęły działalność od podróży po całej Ukrainie by spisywać od staruszek melodie i piosenki zapamiętane z młodości. W ten sposób powstał repertuar zespołu. Dziewczyny mają mocny background teatralny, stąd ich koncerty to prawdziwe widowisko. Co ciekawe, nazwa „Yagody” wzięła się z przypadku – wymyślił ją na poczekaniu jeden konferansjer, gdy miał zapowiedzieć zespół, który wtedy jeszcze żadnej nazwy nie miał.

Anka (8%) i Melovin (17%)

Anka Korchenova pochodzi z Kijowa i od trzeciego roku życia gra na flecie oraz śpiewa w zespołach folklorystycznych. W swojej obecnej muzyce łączy motywy folkowe z brzmieniem fletu oraz typowym dance. Także ona została medialnie oskarżona o plagiat, jednak po licznych artykułach na ten temat sprawa przycichła. Ankę znamy zresztą najdłużej, bo to ona wygrała głosowanie internautów w rundzie „dzikiej karty” pokonując wielu innych kandydatów z shortlisty. Wsparcie, jakie zdobyła z pewnością zwróciło uwagę bukmacherów. Melovina też nikomu przedstawiać nie trzeba, bo dobrze znamy go z dwóch finałów narodowych, udziału w Eurowizji 2018 i dwóch edycji Polish Eurovision Party. Naprawdę nazywa się Kostyantyn Bocharov, ma 26 lat i pochodzi z Odessy. Wygrał „X Factora”, na Eurowizji w Lizbonie był 17. z „Under the ladder, a w 2021 wygrał program „The Masked Singer”. Po eurowizyjnej piosence, która na ukraińskim Airplay dotarła do 54. miejsca, wydał hity „Ty” i „Vitryla„, które znalazły się w top10 zestawienia radiowego. W lipcu 2021 wyoutował się jako osoba biseksualna, co zupełnie nie przeszkodziło mu w karierze. Znany z tego, że ma ogromną armię oddanych mu fanek, które potrafią nieźle nabić mu głosów w televotingu.

Alyona Alyona & Jerry Heil (54% szans)

Głównymi faworytkami do wygranej są jednak dwa silne nazwiska ukraińskiej sceny muzycznej – Alyona Alyona oraz Jerry Heil, które razem nagrały piosenkę „Teresa & Maria”. Aliona Savranenko z Kapitaniwki w obwodzie kirowohradzkim uznawana jest za „nową gwiazdę ukraińskiego rapu”. Do tej pory wydała trzy albumy, współpracowała m.in. ze zwycięzcami Eurowizji – grupą Kalush Orchestra i Jamalą, śpiewała na festiwalu „Sziget”, a w 2020 podpisała polski kontrakt płytowy, dzięki któremu w jej utworach usłyszeć można raperów Żabsona i Kukona. W 2021 zasiadła w ukraińskim jury Eurowizji, a w naszym kraju często pojawiała się na koncertach. Jerry Heil, a tak naprawdę Yana Shemayeva to weteranka ukraińskich selekcji. Ma 28 lat i pochodzi z Wasylkowa w obwodzie kijowskim. Karierę zaczęła w 2012 roku jako YouTuberka, a w 2017 wydała swoją debiutancką EP-kę. Dwa lata później zyskała uznanie przebojem „Okhrana_Otmyena„. W selekcjach zadebiutowała z dość memicznymVegan” za który zajęła 6. miejsce w finale. Wróciła do konkursu dwa lata później z poważnym „When God Shut the Door” i była jedną z faworytek. Zajęła ostatecznie trzecie miejsce. W 2022 śpiewała w Lublinie, Krakowie, Łodzi, ma też na koncie duet z Krystianem Ochmanem (ESC 2022).

Jedność receptą na zwycięstwo

„Teresa & Maria” to utwór symbolizujący jedność wśród kobiet. Piosenka mówi o potrzebie wspólnoty by razem dokonywać dobrych czynów i zwyciężać. „Szczerze wierzymy w zwycięstwo prawdy, ale w świecie pełnym hałasu zostaniemy usłyszeni tylko wtedy, gdy będziemy zjednoczeni i będziemy mówić jednym głosem” – czytamy na Instagramie Jerry. Wokalistka dodała, że jej kraj stał się wzorem jedności dla całego świata bo wszyscy razem odważnie spojrzeli wrogowi w twarz i działali wspólnie jak jeden mechanizm co zrobiło tak wielkie wrażenie, że świat postanowił przyjść naszym sąsiadom z pomocą. „Teresa & Maria” to niekwestionowany faworyt nie tylko do wygrania selekcji, ale też do zajęcia wysokiego miejsca w finale Eurowizji – twierdzi wielu fanów. Piosenka już pierwszego dnia trafiła na trending YouTube w Ukrainie, zajmuje pierwsze miejsce w aplikacji „My Eurovision Scoreboard” i zbiera mnóstwo pozytywnych reakcji o czym świadczy sporo nagrań YouTuberów. To, na co wyraźnie zwracają uwagę, to emocje w utworze i piękno ukraińskiego języka. Jeśli Alyona i Jerry wygrają, będą pierwszym żeńskim duetem reprezentującym Ukrainę na Eurowizji.

Artykuł na podstawie Eurovision.ua, Eurovision Odds, Fakty.com.ua, Wikipedia, X.com, Shaleniy.com.ua, Instagram, GoingApp.pl, Insider, Suspilne.media, Facebook, Otzyvua.net, Pannonica.pl, Tomato-Production.com, Yagody Official, Festivaly.eu, GoOut.net, fot.: Ukrainskiy Novini