Eurowizja Junior: Rozpoczynamy sezon! Sprawdź harmonogram. Kiedy próby Mai Krzyżewskiej w Palais Nikaia? Co dziać się będzie w kolejnych dniach przed finałem JESC?

Rozpoczyna się eurowizyjny tydzień!

Finał Eurowizji Junior 2023 już za tydzień, a delegacje dziś odbywają swoje loty do Nicei by jutro wziąć udział w Ceremonii Otwarcia. Wydarzenie transmitowane będzie na kanale JuniorEurovision na YouTube od 17:00! Na social mediach znaleźć już możemy zdjęcia i filmiki z lotnisk i pamiątkowe zdjęcia delegacji przed wylotem do Francji. Polska ekipa 🇵🇱 wyruszy z lotniska im. Chopina w Warszawie dziś po 16:00 bezpośrednim rejsem do Nicei 🇫🇷. Miasto już się stroi, na ulicach pojawiają się plakaty i bannery, trwają też ostatnie przygotowania do Ceremonii Otwarcia, która odbędzie się w centrum miasta – w hotelu Negresco i na Promenadzie Anglików. Od wtorku rozpoczną się próby w Palais Nikaia i bazując na informacjach podanych przez RTVE 🇪🇸, Hiszpania będzie mieć swoją pierwszą próbę w środę 22 listopada, a zazwyczaj kraje podzielone są na dwie grupy alfabetycznie. Wszystko wskazuje więc na to, że w środę swoją próbę będzie mieć też Maja Krzyżewska z Polski.

Kiedy pierwsza próba Mai Krzyżewskiej?

Telewizja hiszpańska ujawniła, jak wyglądać będzie agenda Sandry Valero w Nicei. 21 listopada (wtorek) rozpoczną się pierwsze próby techniczne w Palais Nikaia, a na scenie pojawi się osiem pierwszym krajów (alfabetycznie). Pozostałe ekipy (w tym hiszpańska czy polska) będą wtedy nagrywać fragment pocztówki, a poza tym mają czas wolny do wieczora, bo o 19:00 organizatorzy zapewniają dzieciom zabawę w specjalnie przygotowanym Euroclubie. W środę Hiszpania (i Polska) będzie mieć swoją pierwszą próbę, a dodatkowo ekipy, które będą ćwiczyć w Palais Nikaia wezmą też udział w nagrywaniu partii wokalnych do wspólnej piosenki, którą w finale zaśpiewają wszyscy reprezentanci. Czwartek i piątek to II tura prób technicznych. 23 listopada reprezentantki Hiszpanii czy Polski będą miały „wolne”, ale to nie znaczy, że nie mają nic w agendzie. Po tym, jak pierwsza grupa reprezentantów zakończy ćwiczenia, wszyscy uczestnicy pojawią się w Palais Nikaia by przećwiczyć sekwencję otwarcia konkursu i Paradę Flag oraz występ do wspólnej piosenki. Trenować będą też tancerze i prowadzący konkurs.

O której próby generalne i konferencje?

Piątek 24 listopada będzie dla Sandry i Mai ważnym dniem. Na podstawie nagrania z II próby technicznej udostępnione będzie nagranie z fragmentem występu, które internauci będą mogli obejrzeć przed zagłosowaniem! Ważne jest, by ta druga próba techniczna przebiegła już bez żadnego problemu, bo będzie miała wpływ na wyniki w I turze głosowania online. Próby techniczne w piątek zakończą się już po 13:00, a wtedy ruszą próby osób, które podadzą punkty jurorskie (w tej roli m.in. Mariam Bigvava z Gruzji, Gaia Gambuzza z Malty czy Luna Sabella z Holandii). W sobotę dwie próby generalne – to już ostatnie ćwiczenia przed finałem. Pierwsza próba od 10:30 do 13:00, druga (ta jurorska!) od 17:00 do 19:30 i będzie to próba z udziałem zaproszonej publiczności. Pomiędzy próbami dwie konferencje prasowe – o 14:00 spotkanie z wszystkimi delegacjami (w tym Mają Krzyżewską z Polski), a o 15:00 konferencja telewizji francuskiej i organizatorów JESC. W niedzielę żadnych prób już nie ma, a sam finał rusza o 16:00 i potrwa do 18:30. Na 19:00 zapowiedziano konferencję prasową zwycięzcy Eurowizji Junior.

Transparentni jak Hiszpanie

Telewizja hiszpańska nie tylko zdradziła nam harmonogram eurowizyjnego tygodnia, ale też udowodniła transparentne działania poprzez publikację kwot, które wydano na JESC w latach 2019-2022. Raport przygotowano na wniosek portalu ESCplus. Działania nadawcy powinny być traktowane jako przykład dla Telewizji Polskiej, której działania wobec Eurowizji i Eurowizji Junior od lat nie są transparentne, a apogeum braku jawności mieliśmy w lutym tego roku podczas podawania wyników „Tu bije serce Europy”. Hiszpanie przekazują wszystko na tacy. Na swój pierwszy po powrocie udział w Eurowizji Junior 2019 wydali prawie 131 tysięcy euro, następnie ta kwota wzrosła do ponad 169 euro bo chociaż odpadły koszty przylotu i noclegu w Warszawie, to jednak pojawiła się potrzeba zbudowania własnej sceny z uwagi na pandemię. Paryska Eurowizja Junior znów kosztowała Hiszpanów nieco mniej – 139 tysięcy euro. Znaczny wzrost nastąpił w Erywaniu gdzie RTVE wydała na to aż 263,5 tysiąca euro! Telewizja hiszpańska tłumaczy ten wzrost przede wszystkim intensywniejszą kampanią promocyjną. Nie ma jednak co ukrywać, że po prostu wzrosły też ceny za przeloty, noclegi i nie tylko.

Promocja z nadzieją na wysoką oglądalność

Kwestie finansowe często blokują nadawcy możliwość udziału w Eurowizji Junior lub powodują, że występy reprezentantów nie wyglądają tak, jak powinny. Chociaż, według słów Marty Piekarskiej w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym, nie ma się co obawiać o przyszłość konkursu, to jednak istotnym celem każdego startującego nadawcy jest wysoka oglądalność, by koszty poniesione za udział w jakimś procencie się zwróciły. Stąd wiele krajów decyduje się na szersze działania promocyjne – widoczne są one nie tylko w Hiszpanii, Polsce czy Francji, ale też w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Telewizja CBBC 🇬🇧 dwoi się i troi by zapewnić widzom i internautom mnóstwo atrakcji związanych z JESC. Stand Uniqu3 wystąpiły z „Back to life” w wielu programach stacji, a na stronie internetowej znajdziemy sporo materiałów video, a także specjalne karty do głosowania czy nawet eurowizyjne bingo, które przyda się przy oglądaniu transmisji z rodziną czy przyjaciółmi. TVP, podobnie jak rok temu, zorganizowała konferencję prasową zapraszając media, m.in. te eurowizyjne – Dziennik Eurowizyjny, Eurowizja.org czy Misja Eurowizja, a także redaktorów TVP Info, Radia Zet czy portalu JastrząbPost oraz fotoreporterów z popularnych agencji. Dzięki temu o Mai powstało w ostatnim czasie sporo nowych artykułów. Dodatkowo wczoraj wyemitowano jej występ podczas półfinału „The Voice of Poland”. Regularnie emitowane są również spoty promujące transmisję na TVP1. W zwiastunach wspominane są te najlepsze polskie wyniki – Roksany Węgiel, Viki Gabor i Sary James.

Śledź Eurowizję Junior razem z Dziennikiem Eurowizyjnym!

Dziennik Eurowizyjny także wchodzi już w tydzień związany z Eurowizją Junior! Dziś o 16:00 na kanale JuniorEurovision na YouTube RewatchParty Eurowizji dla Dzieci 2022 z Erywania, z kolei jutro członkowie grupy DE na Facebooku z pewnością będą oglądać i komentować przebieg Ceremonii Otwarcia, a później analizować ułożoną kolejność startową. Pomogą w tym statystyki, które przeczytacie na łamach Dziennika Eurowizyjnego w poniedziałek. We wtorek i środę na grupie Facebook live stream w którym oglądać będziemy materiały udostępnione przez JuniorEurovision.tv i social media z prób reprezentantów. Dodatkowo 22 listopada wieczorem poznamy wyniki plebiscytu „Nasz Faworyt JESC”. Specjalny live na FB z pierwszą reakcją na opublikowane fragmenty występów odbędzie się 24 listopada po 19:00, a następnie czytelnicy będą mogli wspólnie obejrzeć specjalną playlistę złożoną z zapomnianych już nieco piosenek JESC od początku istnienia konkursu. Dodatkowo na stronie internetowej pojawią się artykuły związane z próbami i ciekawostkami z Nicei – śledźcie nie tylko stronę, ale też grupę na Facebooku i Instagrama, gdzie także pojawią się dodatkowe informacje i materiały. Od piątku w Centrum Prasowym Dziennik Eurowizyjny będzie mieć swojego reprezentanta – Mikołaja, który zdradzi nam przede wszystkim spojlery dotyczące przebiegu prób generalnych, które będzie mógł obejrzeć na ekranach w Press Centre!

Źródło: Instagram, Eurovoix, JuniorEurovision.tv, YouTube, RTVE, ESCplus, CBBC, TVP, inf. własne, fot.: M. Błażewicz 2023

1 komentarz

Możliwość komentowania jest wyłączona.