Eurowizja Junior 2023: Ceremonia Otwarcia, kolejność startowa, próby, relacje, bilety, głosowanie online. Co nowego?

Ceremonia Otwarcia JESC: Gdzie oglądać?

Finał Eurowizji Junior 2023 zbliża się wielkimi krokami, a do show zostały już tylko 23 dni. Od dziś na platformach streamingowych dostępna jest już składanka wszystkich utworów! Zanim jednak będziemy obserwować zmagania młodych wykonawców w Palais Nikaia, 20 listopada o 19:00 odbędzie się Ceremonia Otwarcia 🇫🇷 na żywo z Hotelu Negresco w centrum Nicei. Transmisja dostępna będzie na kanale YouTube Junior Eurovision, a także na kanale France 4 i Okoo. Komentarz francuski dla widzów z tego kraju przygotują Karim Ternane i Julia Gourand. Sama ceromonia prowadzona będzie w większości po angielsku, a gospodyniami eventu zostali Carla Lazzari oraz Manon Theodet. Carlę doskonale znamy z Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach oraz ze współprowadzenia konkursu w Paryżu dwa lata temu. Nie popisała się wtedy ani charyzmą ani dobrą znajomością języka więc zobaczymy, jak pójdzie jej tym razem. Manon to prezenterka dziecięcego kanału Okoo. Jest też aktorką. Telewizja francuska zapowiada sporo niespodzianek i atrakcji podczas ceremonii, natomiast to, co dla nas najważniejsze to losowanie pierwszej i ostatniej pozycji startowej, a także miejsca, z którego wystąpi tegoroczna reprezentantka Francji. Pozostałe kraje zostaną przydzielone do pozycji startowej według działań producenta show.

Te kraje nigdy nie otwierały/zamykały show

Macedonia, Polska, Hiszpania, Wielka Brytania, Malta, Francja, Armenia, Albania i Włochy (czyli ponad połowa tegorocznej stawki) to kraje, które nigdy jeszcze nie otwierały Eurowizji Junior. Polscy i armeńscy reprezentanci (dwukrotnie) najwcześniej występowali z drugiej pozycji, Malcie i Francji „dwójka” przytrafiła się tylko raz, z kolei Albania najwcześniej rozstawiona była z trzecią pozycją, Macedonia i Włochy z czwartą, a Hiszpania i Wielka Brytania z piątą. Hiszpania, Wielka Brytania, Malta, Armenia, Albania, Irlandia i Niemcy to z kolei kraje, które nigdy jeszcze stawki nie zamykały. Niemcy, to jedyne państwo z tegorocznych uczestników, które otwierało stawkę dwukrotnie (w 2020 i 2021), z kolei najczęściej konkurs zamykała Holandia – zdarzyło się jej to trzy razy. Jakich pozycji startowych oczekiwać? Trudno powiedzieć. Patrząc statystycznie to najwcześniejsze pozycje przypadają Niemcom (dwukrotny udział i zawsze pierwsze miejsce startowe), a następnie … Polsce, która na osiem startów aż sześć razy występowała w pierwszej ósemce krajów. Najpóźniejsze pozycje startowe przypadają (średnio) Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Malcie czy Włochom.

Sezon eurowizyjny w Nicei. Jak wygląda plan ramowy?

Co dziać się będzie w Nicei przed tydzień pomiędzy ceremonią a finałem? Polska delegacja 🇵🇱 przyleci nad Lazurowe Wybrzeże 19 listopada, a następnego dnia Maja Krzyżewska weźmie udział w evencie otwarcia konkursu. Następnie we wtorek i środę (tj. 21-22 listopada) odbędzie się pierwsza seria prób technicznych. Szesnastu uczestników podzielonych będzie na dwie grupy (zapewne alfabetycznie wg nazw krajów) i w dniu, gdy pierwsza grupa będzie mieć próby, druga uda się na specjalnie przygotowaną wycieczkę. Podobny schemat zadziała w czwartek i piątek (23-24 listopada) gdy odbywać się będzie druga tura prób technicznych. Na podstawie nagrań z II serii ćwiczeń portal JuniorEurovision.tv przygotuje platformę do głosowania online. Samo głosowanie ruszy 24 listopada (piątek) wieczorem i będziemy mogli już wtedy obejrzeć fragmenty przygotowanych występów oraz oddać swoje głosy na 3 do 5 wykonawców. Głosowanie online trwać będzie przez całą sobotę, aż do niedzieli do 15:59. II tura głosowania uruchomiona będzie w trakcie transmisji finału, po występach na żywo. W sobotę odbędą się w Nicei dwie próby generalne (prasowa oraz jurorska), a także konferencja prasowa wszystkich uczestników. W niedzielę prób nie będzie.

Dziennik Eurowizyjny zaprasza do śledzenia live streamów

Bilety na Eurowizję Junior wciąż są dostępne w cenie 15-20 euro, a kupić je można TUTAJ. Do 10 listopada dziennikarze mogą wysyłać wnioski akredytacyjne, a samo Centrum Prasowe otwarte będzie dopiero 24 listopada (piątek) o 15:00. Podobnie jak rok temu, dostęp do prób technicznych dla prasy jest niemożliwy, a dodatkowo obowiązuje zakaz jakiegokolwiek streamowania. Nie wiadomo, czy dziennikarze będą mogli oglądać przebieg pierwszej próby generalnej na żywo wprost z areny, czy jedynie na ekranach telewizorów w Centrum Prasowym. Dziennik Eurowizyjny nie będzie relacjonował imprezy bezpośrednio z Nicei, ale zaprosi swoich czytelników do śledzenia relacji pisemnych na stronie, a grupowiczów z Facebooka do udziału w codziennych live-streamach podczas których analizować będziemy dostępne materiały z prób, a także rozmawiać z zaproszonymi gośćmi. 12 listopada odbędzie się wspólne oglądanie całej konkursowej stawki po to, by zagłosować w plebiscycie „Nasz Faworyt”. W tym roku o wynikach decyduje 12 komisji wojewódzkich (złożonych z członków grupy DE na Facebooku) oraz głosowanie publiczne dostępne na stronie oraz na Instagramie. Wyniki podane będą w okolicach 20 listopada.

Nie czekaj – dołącz do grupy Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku już teraz! Jak to zrobić? Sprawdź TUTAJ.

źródło: JuniorEurovision.tv, France Televisions, Eurovoix, inf. własne, fot.: M. Błażewicz 2021