Eurowizja 2023: Premiera piosenki Armenii • Ile Hiszpanie wydadzą na udział w konkursie? • Wild Youth: Co łączy Conora z Bono i dlaczego Callum przesunął datę ślubu?

Eurowizja 2023: Armenia i Gruzja dopełniają stawkę piosenek

Dziś o godzinie 19:00 premiera przedostatniej piosenki Eurowizji 2023 – „Future Lover” Brunette z Armenii 🇦🇲. Wraz z utworem zobaczymy też klip do utworu. Ze względu na strefy czasowe w Armenii piosenka po raz pierwszy pojawi się dopiero o 22:00 czasu lokalnego i zostanie wyemitowana na kanale pierwszym telewizji publicznej. Jednocześnie trafi też na YouTube. „Ostatnie miesiące spędziłam na tworzeniu czegoś, co w pełni oddaje to kim jestem jako artystka i jako człowiek. Mam nadzieję, że utwór poruszy Wasze serca tak jak poruszył moje” – napisała wokalistka na swoim Instagramie. Z kolei jutro (czwartek) o 18:00 czasu polskiego premiera „Echo” Iru z Gruzji 🇬🇪. Utwór napisali Beni Kadagidze, George Kukhianidze i sama wokalistka, która 2 lutego otrzymała prawo do reprezentowania swojego kraju poprzez zwycięstwo w „The Voice”. W czwartek po 18:00 znać już będziemy wszystkie piosenki i zacznie się etap typowań, spekulacji i przewidywań wyników. Dla artystów będzie to bardzo intensywny czas przeznaczony zarówno na przygotowania jak i promocję. Wielu z nich uda się w trasę po eurowizyjnych pre-parties w Hiszpanii, Katalonii, Wielkiej Brytanii, Polsce, Holandii i Izraelu. Oficjalna składanka z wszystkimi utworami i wersjami karaoke wydana będzie w drugiej połowie kwietnia.

Kto wystąpi w Barcelonie? Impreza pod koniec marca 🇪🇸

Pierwszą imprezą promocyjną będzie Barcelona Eurovision Party, które startuje już 23 marca. Rozpocznie się od panelu dyskusyjnego i Opening Party z imprezą kierowaną przez DJ-a z OGAE Spain. Na drugi dzień (24 marca) zaplanowano „Euro Queens Night” z udziałem takich wykonawców jak Barei (Hiszpania 2016), Ronela (Albania 2022), Efendi (Azerbejdżan 2021), WRS (Rumunia 2022) i gwiazd Benidorm Fest (Jose Otero, E’Femme, Megara, Siderland, Famous). Dla odwiedzających Barcelonę przygotowano też specjalny Walking Tour, a portal Wiwibloggs organizuje panel „Wiwibloggs Talk”. Będzie też konkurs dla drag queens – Drag Vision. Sobota 25 marca rozpocznie się od eurowizyjnego brunch’u, a o 15:00 w Eixample Teatre pokazany będzie specjalny musical „Tuelf Points”. W głównym koncercie „BCN Eurovision Party” w Sant Jordi Club wystąpią Beth (Hiszpania 2003), Dami Im (Australia 2016), Destiny (Malta 2021), Rosa Lopez (Hiszpania 2002), Poli Genova (Bułgaria 2011 i 2016), Suzy (Portugalia 2014), Eva Santamaria (Hiszpania 1993), Susanne Georgi (Andora 2009) oraz uczestnicy Eurowizji 2023 z Belgii, Słowenii, Irlandii, Austrii, Gruzji, Mołdawii, Litwy, Łotwy, San Marino, Hiszpanii i Islandii. Podobnie jak rok temu planowana jest transmisja pre-party w Internecie. Warto śledzić, bo reprezentanci Austrii i Gruzji po raz pierwszy wykonają swoje utwory na żywo.

#Transparentność: RTVE prezentuje budżet na Eurowizję 2023 🇪🇸

Przy okazji Hiszpanii warto wspomnieć, że RTVE na Eurowizję 2023 wyda łącznie ok. 733 tys. euro. To drugi najwyższy budżet tego kraju przeznaczony na Eurowizję. Drożej Hiszpanom wyszła tylko Eurowizja 2019. W porównaniu do 2021 roku RTVE wyda na konkurs o ponad 11% więcej. Ma to związek ze wzrostem składki RTVE na Eurowizję. Hiszpania jako kraj Big5 jest jednym z największych płatników konkursu, a w 2023 zapłaci za udział prawie 350 tys. euro, o 45 tys. więcej niż rok temu. To efekt wycofania Rosji oraz Macedonii, Bułgarii i Czarnogóry. To najwyższa składka jaką Hiszpania musiała kiedykolwiek zapłacić. Do tej pory rekordem było 316 tys. euro z 2012 roku. Teledysk do „Eaea” Blanci Palomy kosztował ponad 52 tys. euro i w tym roku koszt poniósł nadawca. Rok temu za klip do „SloMo” płaciła wytwórnia Chanel – BMG. Ponad 330 tys. euro Hiszpanie wydadzą na zakwaterowanie i podróż do Liverpoolu, a także na występ sceniczny Blanci. Spodziewać się należy, że kwota wydana na Eurowizję 2023 będzie jeszcze wyższa, a finalną sumę RTVE poda po zakończeniu konkursu. To kolejny przykład transparentności nadawcy publicznego. W Polsce TVP nie dość, że nie przekazała do wiadomości publicznej pełnych wyników preselekcji 2023 to nie podaje też ile pieniędzy (otrzymanych m.in. z naszych podatków) wydaje na Eurowizję wysyłając tam Blankę z piosenką „Solo”, z której internauci się po prostu śmieją. Według reportażu propagandowego programu informacyjnego „Wiadomości” na Blankę spada hejt, który jest efektem działania opozycji krytykującej wszystko, co realizuje Telewizja Polska. Nadawca po raz kolejny podkreślił, że nad przebiegiem głosowania w preselekcjach czuwał notariusz. Według władz stacji, taki komunikat ma zakończyć podejrzenia o oszustwa i manipulację głosami czy „ustawkę” o której mówi się od ponad dwóch tygodni. Jak to już nie raz bywało, TVP nie przekonała takim oświadczeniem praktycznie nikogo.

#UnitedByMusic: Wild Youth 🇮🇪

W ramach cyklu #UnitedByMusic Dziennik Eurowizyjny prezentować będzie zespoły, które w tym roku licznie startują w Eurowizji 2023. Dziś pora na irlandzki band Wild Youth z Dublina. Grupa tworząca indie rock powstała w 2016 roku, a swój debiutancki singiel „All Or Nothing” wydała w maju 2017 roku. W styczniu 2019 pojawił się pierwszy album „The Last Goodbye”, a piosenki grupy stawały się hitami w kraju. Wild Youth mieli okazję koncertować u boku Lewisa Capaldi czy grupy Westlife, czym zyskali kolejnych fanów. Wokalistą zespołu jest Conor O’Donohoe, który nie tylko pełni rolę lidera, ale jest też uznanym autorem piosenek. Współtworzył m.in. eurowizyjny utwór „Dying to try” Brendana Murray’a z 2017 roku, a był też zaangażowany w prace nad piosenkami takich gwiazd jak Agnetha Faltskog, The Script, Westlife czy Britney Spears. W 2013 roku otrzymał nagrodę Grammy za piosenkę „Stronger” Kelly Clarkson. 29-latek w wywiadzie dla „The Sun” powiedział, że pisanie piosenek traktuje jak terapię. Twierdzi, że pozwala mu się to wyciszyć, ale jednocześnie przelać na nuty wszystko to, co kłębi się w jego wnętrzu. „Irish Mirror” podaje, że Conor ma wiele wspólnego z liderem legendarnej formacji U2. Smutnym powiązaniem jest fakt, że zarówno on jak i Bono bardzo szybko stracili swoje matki. Wokalistka U2 miał jedynie 14 lat, z kolei matka Conora zmarła na guza mózgu, gdy Irlandczyk miał 17 lat. „I podobnie jak w przypadku Bono, Conor najbardziej żałuje, że nigdy nie była świadkiem podróży zespołu od grania w szopie do bycia u progu stania się światowymi supergwiazdami” – czytamy na portalu.

Ślub perkusisty przesunięty z powodu Eurowizji

Drugim wokalistą i liderem grupy jest David Whelan, który już w czerwcu 2022 zapowiedział w prasie, że Wild Youth zrobią wszystko, by reprezentować Irlandię na Eurowizji. Muzyka otaczała go od zawsze, a on sam nigdy nie bał się występów publicznych, czy to przed rodziną czy w szkole. Jego inspiracją zawsze był Jeff Buckley i marzeniem Davida było śpiewać falsetem. W Wild Youth na gitarze gra Edward Porter, który udziela się też wokalnie. Za perkusją siedzi natomiast Callum McAdam, któremu wygrana w preselekcjach…pokrzyżowała plany prywatne. Członek zespołu miał w maju poślubić swoją narzeczoną Katie. Ponoć jego przyszła żona ucieszyła się z wygranej Wild Youth w preselekcjach, ale zapowiedziała, że skoro już przesuwają datę ślubu, to Irlandia musi Eurowizję wygrać. Szanse na zwycięstwo Irlandii nie są jednak duże. Kraj zajmuje aktualnie 25. miejsce w kolejce do wygranej według bukmacherów. Na „My Eurovision Scoreboard” zajmuje teraz 32. miejsce wygrywając jedynie z Azerbejdżanem, Rumunią i San Marino. Panowie zdają się tym jednak nie przejmować i dalej robią swoje. Wkrótce zobaczymy ich na Polish Eurovision Party, gdzie już 1 kwietnia zaśpiewają swój utwór „We are one”, który Conor i Ed napisali ze Szwedem Jorgenem Elofssonem. Wild Youth to pierwszy od 2014 roku zespół, który reprezentuje Irlandię.

Wokalista i klawiszowiec Conor O’Donohoe (https://www.instagram.com/conor_o_donohoe/)
Wokalista David Whelan (https://www.instagram.com/davidwildyouth/)
Gitarzysta i wokalista Ed Porter (https://www.instagram.com/edajporter/)
Perkusista Callum McAdam (https://www.instagram.com/calmcadam/)

Źródło: ARMTV, Instagram, GPB, BCN Eurovision Party, Eurovoix, RTVE, TVP, Wikipedia, BreakingTunes.com, Irish Mirror, HotPress, Independent, The Sun, fot.: @bandwildyouth

%d blogerów lubi to: