Historia Szwajcarii na Eurowizji • 1980 • Wielki powrót Paoli

Nie jest jasne, w jaki sposób nadawca szwajcarski wybrał reprezentanta kraju na Eurowizję 1980. Źródła, na które powołują się przy tworzeniu cyklu podają tylko, że wskazano Paolę i utwór „Cinema” po francusku. Wokalistkę już znamy, bowiem reprezentowała swój kraj na Eurowizji w 1969 roku zajmując wysokie, 5. miejsce. Po udziale w konkursie w Madrycie występowała w musicalach oraz operetkach. W 1972 telewizja szwajcarska wyemitowała program „P.-P.-Show”, w którym Paola wystąpiła razem z Pepe Lienhardem (ESC 1977). Rok 1974 to Paola ucząca się tańca baletowego oraz wydająca utwory, które zyskały sympatię m.in. w Niemczech 🇩🇪. Swój największy sukces w tym kraju odniosła dzięki „Blue Bayou” (1978), który zajął 13. miejsce na niemieckiej liście przebojów. Wokalistka startowała też w selekcjach niemieckich w 1979 roku, ale ich nie wygrała. Z eurowizyjnym utworem „Cinema” dotarła do 7. miejsca Hitparade w Szwajcarii. Za piosenką stoją eurowizyjnie doświadczone osoby – Peter Reber z grupy Peter, Sue & Marc oraz Veronique Muller. On już czterokrotnie reprezentował Szwajcarię, w tym trzy razy jako wokalista. Z kolei Veronique śpiewała dla Szwajcarii w 1972 roku. W tekście utworu „Cinema” pojawiają się różni bohaterowie filmów, które Paola oglądała w kinie, np. Piotruś Pan, Charlie Chaplin, Myszka Miki, Alicja w Krainie Czarów czy nawet Walt Disney. Piosenka ma też niemiecką wersję językową.

Kolejny sukces Paoli!

Nie tylko Paola wróciła na Eurowizję w 1980 roku. Niemcy już trzeci raz postawiły na Katję Ebstein 🇩🇪, z kolei Holandia drugi raz wysłała Maggie MacNeal 🇳🇱, ale tym razem solo. Podczas finału w Hadze Szwajcaria wystąpiła jako dziewiąta na dziewiętnastu wykonawców. Zajęła 4. miejsce z dorobkiem 104 punktów! Wielka Brytania 🇬🇧, która była trzecia, prześcignęła ją o 2 punkty. „Cinema” dostało 12 punktów z Finlandii 🇫🇮 i Irlandii 🇮🇪, 10 z Norwegii 🇳🇴, Niemiec 🇩🇪 i Holandii 🇳🇱, a 8 z Danii 🇩🇰. Tylko Grecja 🇬🇷 i Francja 🇫🇷 nie dały Szwajcarii żadnych punktów. Szwajcarskie jury 12 punktów przekazało zwycięskiej Irlandii 🇮🇪, 10 dostała Wielka Brytania 🇬🇧, a 8 Włochy 🇮🇹. Głosy przedstawił Michel Stocker, a dodatkowo podczas Eurowizji 1980 piosenki prezentowały osoby z telewizji uczestniczących w konkursie. Paolę zapowiedziała więc Lyliam Stambac. Dyrygentem podczas występu Szwajcarii był Peter Reber. Czwarte miejsce zajęte zostało przez Szwajcarię po raz czwarty w historii tego kraju i powtórzy się jeszcze w 1981 i później dopiero w 2019 roku. Język francuski powróci w „barwach Szwajcarii” w 1986 roku.

Najpopularniejsza szwajcarska wokalistka w Niemczech

Rok 1980 to nie tylko kolejny sukces Paoli na Eurowizji, ale też jej ślub z prezenterem szwajcarskiej telewizji Kurtem Felixem, z którym po raz pierwszy poprowadziła program stacji ZDF w 1982 roku i tak rozwijała się ich telewizyjna kariera, aż w 1988 zgarnęli nagrodę za najlepszą parę prowadzących. Paola była też gospodynią finału preselekcji Szwajcarii w 1986. Sama o Eurowizję walczyła jeszcze w 1982 w finale niemieckim 🇩🇪, gdzie za utwór „Peter Pan” zajęła 2. miejsce, przegrywając tylko z Nicole i jej przebojem „Ein bisschen Frieden”. W swoje 40. urodziny Paola wycofała się z show-biznesu i zamieszkała w swoich rezydencjach w Szwajcarii i we Włoszech. Czasami jednak pojawiała się w mediach, jako np. gość talk-show lub podczas specjalnego występu. W 1998 zaśpiewała swój przebój „Blue Bayon” z Michaelem von der Heide (ESC 2010). Jej 50. urodziny hucznie obchodzono poprzez „Dzień Paoli” w radiu i telewizji. Wydano też wtedy płytę CD z trzema niepublikowanymi wcześniej piosenkami. Od 2002 udziela się jako modelka i pozuje do zdjęć katalogowych.Według statystyk list przebojów prowadzonych od 1971 Paola jest najpopularniejszą szwajcarską wokalistką w Niemczech. W 2012 roku jej mąż zmarł na raka, przez co piosenkarka jeszcze przez parę lat odwoływała występy publiczne. Pojawiła się jednak w 2018 podczas koncertu Helene Fischer, śpiewając z nią…ponownie „Blue Bayou”.

Szwajcaria na Interwizji

Szwajcaria powróciła do Sopot Festival w 1980 roku na 20. edycję widowiska. Wystartowała w Konkursie Interwizji 🇵🇱, w której rywalizowało 14 państw. Reprezentantem był Regards z piosenką „La maison vide”, natomiast kraj nie miał swojego przedstawiciela w jury. Głosowanie komisji było dziwaczne i doprowadziło do wielu remisów, przez co przyznano aż trzy pierwsze miejsca. Szwajcaria dostała 18 punktów i 6. miejsce, ale punktowo przegoniło ją 11 państw. Najwięcej punktów (6) dał juror z Finlandii 🇫🇮, 4 przyznała Czechosłowacja 🇨🇿, po 3 Bułgaria 🇧🇬 i Polska 🇵🇱 i 2 Węgry 🇭🇺. Przez kolejne trzy lata Sopot Festival nie będzie organizowany ze względu na stan wojenny w Polsce.

Źródło: Wikipedia, fot.: Wikimedia Commons

%d blogerów lubi to: