Dziś wspólne oglądanie Eurowizji Junior 2011 oraz finał EuroScorer 2020 • Spędź sobotni wieczór z Eurowizją!

Po tym jak ogłoszono, że Eurowizja Junior 2020 jednak się odbędzie, z pewnością wielu nadawców podejmie ostateczne decyzje w sprawie udziału oraz preselekcji narodowych. Holenderski AVROTROS 🇳🇱 jako pierwszy ogłosił listę swoich finalistów, a tym razem w „Junior Songfestival 2020” weźmie udział aż 11 osób, jednak organizatorzy dokonają teraz połączenia tych osób tak by stworzyć grupy, duety lub pozwolić na występy solowe. Dla tak zestawionych kandydatów powstaną piosenki na Eurowizję Junior, które wykonane zostaną podczas finału narodowego we wrześniu. Zwycięzca pojedzie do Warszawy by reprezentować Holandię. O wyjazd do stolicy Polski powalczą Janae, Thimo, Demi, Thijs, Jayda, Tyrone, Robin, Teddy, Maud, Naomi i Jackie, przy czym ostatnia osoba weszła do grupy z listy rezerwowej, zastępując Stellę, którą rodzina „wywiozła” na Jamajkę. Holandia to jeden z dwóch (obok Białorusi) krajów, który zawsze startuje w JESC, chociaż nie odnosi spektakularnych sukcesów. Największe osiągnięcie to 1. miejsce Ralfa Mackenbacha z 2009 roku i 2. miejsce zdobyte przez Rachel dwa lata później. Ubiegłoroczny reprezentant, Matheu, zajął w Gliwicach 4. miejsce, tak samo jak formacja FOURCE w 2017. Na 17 startów Holandia aż 7 razy nie weszła do top10.

Dziś o 21:00 finał EuroScorer 2020!

Co prawda sezon Eurowizji 2020 już za nami i znamy wyniki zdecydowanej większości plebiscytów i programów alternatywnych, to dopiero dziś o 21:00 wielki finał EuroScorer 2020 czyli konkursu online, stworzonego przez fanów. Do finału dostało się 26 państw, w tym Polska 🇵🇱, a dziś wyniki zaprezentowane zostaną na podstawie głosów międzynarodowego jury oraz internautów punktujących ulubione piosenki poprzez specjalną aplikację mobilną. Warto zwrócić uwagę na jury, które stworzono z wielu istotnych eurowizyjnych postaci. Z Polski głosować będzie aż sześć osób, w tym 2/3 zespołu Tulia (ESC 2019) – Dominika Siepka i Patrycja Nowicka, a także Lidia Kopania (ESC 2009), Michał Wiśniewski (ESC 2003 i 2006), Marcin Kindla (zwycięzca Baltic Song Contest) i Basia Giewont, półfinalistka preselekcyjnej „Szansy na Sukces”. Mamy też wielu byłych reprezentantów z innych krajów jak np. Daz Sampson (Wielka Brytania 2006 🇬🇧), Mikel Hennet (Hiszpania 2007 🇪🇸), Bojana Stamenov (Serbia 2015 🇷🇸), ZalaGasper (Słowenia 2019 🇸🇮), Filipa Azevedo (Portugalia 2010 🇵🇹), Michela (Malta 2019 🇲🇹), Jowst (Norwegia 2017 🇳🇴), Joan Franka (Holandia 2012 🇳🇱), Nikolas Raptakis (Grecja 2014 🇬🇷), Rasmussen (Dania 2018 🇩🇰), Evdokia Kadi (Cypr 2008 🇨🇾), Isaiah Firebrac (Australia 2017 🇦🇺) czy Anjeza Shahini (Albania 2004 🇦🇱). Wyniki z pewnością będą ciekawe i ekscytujące. Mamy nadzieję, że organizatorów ominą problemy techniczne jakie spotkały ich podczas transmisji II półfinału. Dzisiejsze show obejrzeć będzie można od 21:00, a link pojawi się TUTAJ.

DE ogląda: Eurowizja Junior 2011

Wcześniej, bo od 19:00 Dziennik Eurowizyjny zapraszam na re-transmisję i wspólne oglądanie Eurowizji Junior 2011 🇦🇲. Po raz pierwszy EBU nie zorganizowało otwartego konkursu na gospodarza, a pozwolono państwu zwycięskiemu zdecydować, czy podoła organizacji. Ormianie podjęli się wyzwania i 18 stycznia ogłosili, że konkurs trafi do Erywania, a dokładnie do Kompleksu Sportowo-Koncertowego (na zdj.) im. Karena Demircziana, polityka zamordowanego w trakcie zamachu w parlamencie ormiańskim z 27 października 1999 roku. Kompleks znajduje się na wzgórzu Cicernakaberd, gdzie znajduje się też kompleks pomnikowo-muzealny poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa Ormian w 1915 roku. W lipcu 2011 pokazano logo Eurowizji Junior, przedstawiające zabawkę o kształcie góry Ararat, która jest symbolem Armenii, chociaż nie leży w jej granicach. Co ciekawe, grafiki JESC 2011 przygotował Islandczyk Guðmundur Þór Kárason 🇮🇸. Prowadzącymi show byi Gohar Gasparyan, niegdyś szefowa delegacji Armenii na Eurowizji i znana prezenterka. Towarzyszył jej Avet Barseghyan, który obecnie ma 39 lat i jest nie tylko prezenterem, ale też kompozytorem i autorem tekstów. Wielokrotnie pracował przy eurowizyjnych utworach swojego kraju, m.in. „Jan Jan” (ESC 2009), „Mama” (JESC 2010), „People of The Sun” (JESC 2014), „Tarber” (JESC 2016), „Fly with me” (ESC 2017) czy „Colours of your dream” (JESC 2019). Gośćmi specjalnymi byli Sirusho (ESC 2008), Vladimir Arzumanyan (JESC 2010) oraz Molly Sanden ze Szwecji 🇸🇪 (JESC 2006).

Eurowizja Junior: Turbulencje na liście uczestników

Jedynie 12 państw pierwotnie miało wziąć udział w konkursie, a listę ogłoszono 15 lipca. Wycofały się Serbia 🇷🇸 z Maltą 🇲🇹 oraz Łotwa 🇱🇻, a zadebiutować miało San Marino 🇸🇲. Informowano, że prowadzone były negocjacje EBU z Włochami 🇮🇹 i Hiszpanią 🇪🇸, ale nie dały odpowiedniego efektu. 15 sierpnia do spisu dołączyła powracająca Bułgaria 🇧🇬, z kolei 9 września telewizja Łotwy zmieniła zdanie i ogłosiła start w konkursie. Niestety 7 października wycofało się San Marino, gdyż telewizja nie była w stanie znaleźć odpowiedniego uczestnika spełniającego wymogi konkursu. Łącznie do Erywania pojechało więc 13 delegacji, a co ciekawe, dla San Marino była już nawet przygotowana pocztówka, jednak nigdy nie było okazji jej użyć. Udziałem w JESC 2011 zainteresowana była telewizja Azerbejdżanu 🇦🇿, ale po zwycięstwie Armenii 🇦🇲 telewizja Ictimai wycofała się z tych planów, oczywiście z powodów politycznych. Konkurs transmitowano w Australii 🇦🇺 i Bośni i Hercegowinie 🇧🇦. Doszło do paru zmian regulaminowych. Start głosowania widzów przesunięto po zakończeniu stawki konkursowej (wcześniej głosować można było od pierwszego utworu), z kolei podawacze prezentowali pojedynczo wszystkie punkty od 1 do 12, by nieco wydłużyć czas trwania finału przy tak niewielkiej liczbie uczestników. Kombinować zaczęła Rosja 🇷🇺, co wywołało małe poruszenie. Preselekcje narodowe wygrała bowiem Katya Ryabova, która reprezentowała już kraj w 2009 roku, a zgodnie z zasadami, wykonawcy nie mają prawa powrotu do Eurowizji Junior. Europejska Unia Nadawców przyznała Rosjanom specjalne pozwolenie na udział Katyi, a Sietse Bakker (ówczesny koordynator EBU) uznał, że ta zasada w ogóle będzie zniesiona od 2012 roku, co zresztą też wykorzysta Rosja. Eurowizja Junior 2011 zapamiętana została jako dość „ciemna” w oprawie, nieco słaba technologicznie, ale pełna ciekawych faktów o Armenii, zresztą prowadzący notorycznie będą podkreślać, że faktycznie wszystko co istnieje na ziemi ma … ormiańskie korzenie.

Wspólne oglądanie Eurowizji Junior 2011 dziś o 19:00 na Watch2gether! Komentowanie oczywiście na grupie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku. Zapraszamy!

Źródło: Eurovoix, EuroScorer, Wikipedia, inf. własne, fot.: M.Błażewicz 2017

%d blogerów lubi to: