Eurowizja 2020 kontra koronawirus. Jaki jest Plan B? • Little Big prezentują „Uno” • Poznaj nową wersję „Chains on you”

Europejska Unia Nadawców przekazała, że jest wciąż za wcześnie by podjąć decyzję o organizacji Eurowizji 2020 🇳🇱 w innym terminie lub jej anulowaniu. Podkreślono, że EBU i telewizje holenderskie obserwują sytuację ale nadal pracują nad przygotowaniami do konkursu w Rotterdamie. Najpewniej decyzja podjęta zostanie do 6 kwietnia, bo właśnie wtedy ma ruszyć budowa sceny w Ahoy Arenie. Tymczasem dyrektor generalna telewizji słoweńskiej RTV SLO 🇸🇮 zdradziła, że planem B może być koncepcja, o której wspominał niedawno brytyjski „Telegraph”, tj. przygotowaniu i nagraniu występu (lub odtworzeniu go na żywo) w lokalnych studiach uczestniczących nadawców. Powiedziała jednak, że rozmowy na temat tego formatu wciąż trwają, ale generalnie EBU na razie zachowuje się tak, jakby Eurowizja 2020 miała się odbyć w maju bez żadnych przeszkód i komplikacji. Z powodu pandemii koronawirusa anulowano tegoroczną edycję hiszpańskiej imprezy „PreParty” 🇪🇸. Nowa edycja odbędzie się w kwietniu 2021 roku, chyba, że dojdzie do opóźnienia Eurowizji 2020 – wtedy hiszpańska impreza może być zorganizowana na parę tygodni przed sezonem eurowizyjnym. W „PreParty ES”, które planowano na 10-11 kwietnia udział miało wziąć 28 wykonawców, w tym 17 uczestników Eurowizji 2020.

🇷🇺 Eurowizja 2020: Little Big z „Uno” i w rozszerzonym składzie

Wczoraj wieczorem ujawniono w końcu utwór Rosji na Eurowizję 2020 i ostatecznie okazało się, że Little Big wykona w Rotterdamie utwór „Uno”, chociaż wcześniej członkowie zespołu mówili, że to nie będzie ta piosenka. Do utworu powstał wesoły teledysk, który na YouTube ma już ponad 7 milionów wyświetleń. Zgodnie z oczekiwaniami, o „Uno” jest już bardzo głośno w europejskim internecie, także polskie media nie przeszły obok przeboju obojętnie. „Według nas przywołuje pozytywne wspomnienia związane z kawałkiem Baby Girl, Aqua” – komentuje Eska.pl. „W klipie członkowie zespołu występują w vintage’owych strojach, nawiązując tym samym do eurowizyjnych występów z lat siedemdziesiątych. Nie brakuje też zabawnego i chwytliwego tańca, który na pewno zrobi furorę wśród słuchaczy „Uno”.” – podaje Radio Zet. „Oglądając Eurowizję i słuchając konkurujących ze sobą wykonawców z poszczególnych krajów nie można oprzeć się wrażeniu, że wszystko jest do siebie aż za bardzo podobne. Na szczęście zawsze trafia się przynajmniej jeden kraj, który prezentuje się zupełnie inaczej niż reszta” – twierdzi whatnext.pl. Szanse Rosji na wygraną Eurowizji 2020 nie wzrosły jednak w zakładach bukmacherskich – kraj nadal znajduje się na 5. miejscu. Aktualnym liderem jest Bułgaria 🇧🇬. W Holandii Rosjanie zaśpiewają w rozszerzonym składzie – towarzyszyć im będą chórzyści Florida Chanturiya z grupy Leningrad oraz Yura Muzichenko z The Hatters (oboje na zdjęciu)

Dziś swoją premierę miał revamp utworu Armenii 🇦🇲 „Chains on you” Atheny Manoukian. W piosence zachowano oryginalny tekst i koncepcję, ale mocno wzbogacono warstwę instrumentalną, co spodobało się wielu fanom, którzy twierdzą, że Ormianie uratowali ten utwór. W prace nad nową wersją najbardziej zaangażowany był lokalny producent Artem Valter. Do utworu powstał też efektowny teledysk. Nadal jednak Armenia ma minimalne szanse na wygraną Eurowizji – w rankingu bukmacherskich zajmuje dopiero 29. miejsce, pomiędzy Francją 🇫🇷 a Albanią 🇦🇱. Celem ARMTV będzie jednak awans do finału, czego nie udało się osiągnąć już dwa lata z rzędu. To jeszcze nie koniec zmian w konkursowych piosenkach. Revamp ma szykować reprezentantka Słowenii 🇸🇮 – Ana Soklic, a Włoch Diodato 🇮🇹 musi skrócić utwór do eurowizyjnych 3 minut. Nie wiemy jeszcze jak dokładnie brzmieć będzie francuskie „Mon alliee” oraz czy Benny Cristo z Czech 🇨🇿 zdecyduje się wykonać na Eurowizji oryginalną czy nową wersję „Kemama”.

W pierwszym półfinale Eurowizji 2020 startuje 8 solistek, trzech solistów, aż pięć zespołów oraz jeden duet. W drugiej rundzie mamy dziewięć wokalistek, aż sześciu wokalistów, tylko dwa zespoły i także jeden duet. Na razie gwarantowany finał ma jedynie sześć państw i wszystkie wystawiają w tym roku solistów płci męskiej. W I półfinale mamy dwie piosenki z najkrótszymi, trzyliterowymi tytułami: „Uno” z Rosji 🇷🇺 i „You” z Macedonii 🇲🇰. Dwa kolejne mają w tytule tylko cztery litery – „Move” ze Szwecji 🇸🇪 i „Voda” ze Słowenii 🇸🇮. W drugim półfinale najkrótszy tytuł to „Yes” z Danii 🇩🇰. W finale krótkie słowo w tytule ma Holandia 🇳🇱 – „Grow”. W pierwszym półfinale 12 piosenek zaśpiewanych ma być po angielsku, a Izrael 🇮🇱 wystawia utwór w większości po angielsku, ale też w innych językach. W drugim półfinale angielskiego jest więcej bo jest głównym językiem aż 15 piosenek i tylko trzy są wykonane przy wykorzystaniu francuskiego, portugalskiego i serbskiego. Więcej na temat języków wkrótce na Dzienniku Eurowizyjnym!

Akcje dodatkowe:

[Do 18.03.] Weź udział w plebiscycie REJECTED SONG CONTEST 2020 i wybierz najlepszą piosenkę preselekcji 2020! Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

[Do 16.03.] Głosuj w HOLFESTIVALEN i wybierz najlepszą polską premierę lutego! Szczegóły znajdziesz TUTAJ!

[Do 15.03.] Tęsknisz za sezonem preselekcyjnym? Weź udział w procesie nominacji w nowym plebiscycie Dziennika Eurowizyjnego – „Croitor Awards” i wskaż swoich ulubieńców w szeregu kategorii! Zdecyduj o tym, kto będzie nominowany! Formularz znajdziesz TUTAJ.

Źródło: Eurovoix, ESCxtra, Eurovision Spain, Przegląd polskich mediów, YouTube, Wikipedia, inf. własne, fot.: @littlebigband

%d blogerów lubi to: