Eurowizja Junior 2020 w Polsce! Gdzie i kiedy? Kto będzie nas reprezentował i ile państw weźmie udział? • Eurowizja 2020: Znamy utwory z Irlandii i Austrii. Kiedy kolejne?

Europejska Unia Nadawców (EBU) i Telewizja Polska (TVP) 🇵🇱 potwierdziły dziś to, co wcześniej sugerowały media i sam prezes Jacek Kurski. Konkurs Piosenki Eurowizji Junior 2020 odbędzie się w Polsce, co oznacza, że nasz kraj przechodzi do historii nie tylko jako pierwsze państwo, które dwa razy z rzędu wygrało JESC, ale też takie, które będzie gospodarzem imprezy rok po roku. Nawet w dorosłej Eurowizji jest to niezwykle rzadka sytuacja – ostatni raz stało się tak na początku lat 90 XX wieku, gdy Irlandia 🇮🇪 trzykrotnie gościła Konkurs Piosenki Eurowizji. „Oszałamiająca jakość ubiegłorocznego widowiska w Gliwicach wyniosła konkurs na nowy poziom. Cieszymy się, że w tym roku ponownie będziemy współpracować z utalentowanym zespołem TVP” – powiedział Jon Ola Sand, który nie będzie już jednak z Telewizją Polską współpracował, bo po ESC 2020 odchodzi ze stanowiska supervisora EBU. „Telewizję Polską spotkał ponowny zaszczyt uczestniczenia we wspaniałej przygodzie, jaką jest organizacja widowiska na skalę światową. Eurowizja Junior to przedsięwzięcie ważne także dlatego, że pozwala zaistnieć młodym wykonawcom i pokazać ich wielki talent wielomilionowej publiczności. Jestem dumny, że TVP może się do ich sukcesu przyczynić” – powiedział Jacek Kurski. Na razie oficjalnie nie podano informacji o tym kiedy i gdzie odbędzie się konkurs, ale co do miejsca fani nie mają wątpliwości. 71% ankietowanych na grupie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku uważa, że Eurowizja Junior powinna odbyć się w Krakowie. Wskazują na to też wcześniejsze doniesienia medialne, których dostarczyła „Gazeta Wyborcza”. Nie ma jeszcze pewności co do daty, ale mówi się, że impreza transmitowana będzie w niedzielę 29 listopada. Jeśli to prawda, będzie to najpóźniejszy Junior od 2013 roku – wtedy konkurs zorganizowano 30 listopada w Kijowie.

🇵🇱 Eurowizja Junior 2020: Czy Polska trzeci raz wygra?

Po raz 7. w historii (i drugi rok z rzędu) Eurowizja Junior odbywa się w kraju poprzedniego zwycięzcy konkursu. Należy się spodziewać, że drugi rok z rzędu impreza nie trafi do stolicy kraju-gospodarza. Ostatnia Eurowizja Junior, która nie została zorganizowana z państwie, które rok wcześniej zwyciężyło, to ta na Białorusi 🇧🇾 w 2018 (w 2017 wygrała Rosja 🇷🇺). Wtedy też po raz ostatni JESC gościło w stolicy kraju. Przyznanie tytułu gospodarza JESC 2020 Polsce może świadczyć o planowanych zmianach w formule głosowania. Istnieją bowiem obawy, że polski reprezentant ponownie (trzeci rok z rzędu) wygra konkurs, jeśli zachowany zostanie oryginalny online voting, w którym głosować można na swój własny kraj. TVP niezwykle intensywnie promowała takie działania przed finałem w Gliwicach, a w efekcie Viki Gabor zdobyła w głosowaniu internautów 1. miejsce. Mówi się, ze zwycięstwo „Superhero” i tak było bardziej sprawiedliwe niż to z „Anyone I want to be”, gdyż w 2018 roku Roksana Węgiel nie była tak wysoko notowana przez jurorów. Jakie zmiany zostaną wprowadzone? Zapewne zmodyfikowana będzie możliwość głosowania na swój własny kraj, tak by inne państwa (z mniejszym gronem fanów Eurowizji i mniejszą widownią) miały większe szanse. Mało prawdopodobne jest całkowite zniesienie online votingu na rzecz televotingu (ostatni raz w 2015) czy samodzielnego głosowania jury (ostatni raz w 2016). Być może wprowadzony będzie dodatkowy obowiązek logowania czy inna metoda blokująca masowe głosowanie z tego samego adresu IP. Trzecie z rzędu zwycięstwo Polski może doprowadzić do odpływu nadawców uczestniczących w konkursie.

🇵🇱 Eurowizja Junior w Polsce: Kto będzie naszym reprezentantem?

Kto będzie reprezentował Polskę w Polsce? Tego na razie nie wiadomo. Od pewnego czasu mówi się o powrocie preselekcyjnej „Szansy na Sukces”, a z nieoficjalnych źródeł wynika, że TVP i producenci już wyłapują co poniektóre osoby z castingów do zwykłej edycji „Szansy”. Po finale „The Voice Kids 3” spekulowano, że na konkurs powinien pojechać zwycięzca show Marcin Maciejczak. Jeśli zorganizowana zostanie „Szansa na Sukces”, zapewne wśród uczestników znajdą się bohaterowie znanych nam już talent-shows, takich jak „The Voice” czy różnego rodzaju lokalnych, regionalnych i krajowych festiwali wokalnych i muzycznych. Na ten moment nie wiemy jeszcze ile państw zdecyduje się na start w konkursie. Wstępne zainteresowanie wyraziły Gruzja 🇬🇪, Irlandia 🇮🇪, Włochy 🇮🇹, Holandia 🇳🇱, Hiszpania 🇪🇸 i Ukraina 🇺🇦. Z pewnością do stawki dołączyć mogą zaproszone przez EBU Australia 🇦🇺 i Kazachstan 🇰🇿, a także państwa, które uczestniczyły w poprzedniej edycji, jak np. Białoruś 🇧🇾, Malta 🇲🇹, Macedonia 🇲🇰 czy Serbia 🇷🇸. Istnieje szansa na debiut – swój pierwszy samodzielny start w JESC ma zaliczyć Szkocja (BBC Alba) 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿, gdyż Wielka Brytania 🇬🇧 jako państwo nie uczestniczy w Eurowizji dla Dzieci od 2006 roku.

🇮🇪 Eurowizja 2020: Lesley Roy reprezentantką Irlandii

Zgodnie z przypuszczeniami Irlandię w Rotterdamie reprezentować będzie Lesley Roy, kompozytorka, gitarzystka i wokalistka z Dublina. Ma 33 lata, a w wieku 11 lat dostała swoją pierwszą gitarę. Cztery lata później nagrała swoje pierwsze demo. W 2008 roku wydała debiutancki singiel „I’m gone, I’m going”, który zapowiadał album pt. „Unbeautiful”. Płyta dotarła do 2. miejsca listy Billboard Mainstream Top40, a debiutancki utwór był motywem przewodnim show „Exiled” na MTV. Co ciekawe, jedna z piosenek – „Slow Goodbye” współtworzona była przez Katy Perry. Na początku 2009 roku Lesley grała jako support podczas tournee Davida Archulety z amerykańskiego „Idola”. Piosenkę na Eurowizję 2020, pt. „Story of my life” napisała sama. Wielu fanów szybko uznało ją za całkiem porządną radiówkę w stylu amerykańskiego popu, a skojarzenia z muzyką np. Katy Perry nasunęły się same. W piątek wieczorem Lesley wykona swój utwór na żywo podczas „Late Late Show” w telewizji RTE One. Aktualnie Irlandia zajmuje 14. miejsce w notowaniach bukmacherskich, a jej szanse na wygraną wynoszą 2%. Znajduje się w zestawieniu w towarzystwie Gruzji 🇬🇪 i Australii 🇦🇺. Aktualnym liderem jest Islandia 🇮🇸, drugie miejsce ma Litwa 🇱🇹, a na trzecie wskoczyła Bułgaria 🇧🇬. Polska 🇵🇱 spadła na pozycję 23., a na dnie znajdują się Chorwacja 🇭🇷, Białoruś 🇧🇾 i Słowenia 🇸🇮.

Dziś rano odbyła się premiera utworu „Alive” Vincenta Bueno z Austrii 🇦🇹. Piosenkę napisali młodzi kompozytorzy David, Davey ‚Yang, Felix van Göns i Artur Aigner, w których widzi się spory potencjał na sukces w austriackim rynku muzycznym. Do piosenki powstał klip nagrany w Wiedniu. Kolejne eurowizyjne premiery przed nami! Już w piątek o 12:00 poznamy reprezentanta i utwór z San Marino 🇸🇲, a o 16:30 premiera „Running” Sandro Nicolasa z Cypru 🇨🇾. W sobotę odbędą się ostatnie finały preselekcji narodowych (Dania 🇩🇰, Finlandia 🇫🇮, Szwecja 🇸🇪 i Portugalia 🇵🇹), a wcześniej – bo o 9:30 – poznamy piosenkę Bułgarii 🇧🇬. W niedzielę 8 marca zaplanowano premiery utworów z Azerbejdżanu 🇦🇿, Malty 🇲🇹 i Macedonii 🇲🇰. Vasil pokaże światu swój utwór „You” o godzinie 20:00. Nie znamy jedynie dokładnej daty premiery piosenki z Rosji 🇷🇺, ale coraz częściej mówi się, że Little Big zaśpiewają w Rotterdamie piosenkę pt. „Uno”, której fragment dostępny jest już w sieci.

Chcesz poznać nowe i świeże polskie piosenki? Zajrzyj na HOLFESTIVALEN, gdzie znajdziesz utwory, playlisty oraz formularz do głosowania – zdecyduj razem z nami o tym, który polski utwór powinien wygrać tytuł najlepsze premiery lutego 2020! Wszystkie informacje znajdziesz TUTAJ.

Źródło: Centrum Informacji TVP, JuniorEurovision.tv, Gazeta Wyborcza, Facebook, Wikipedia, RTE, ESCkaz, YouTube, inf. własne, fot.: M. Błażewicz

%d blogerów lubi to: