Wielkie kontrowersje w Albanii po publikacji wyników jurorskich! Co się stało? Goran Karan poza stawką Dory 2020. Kto się zakwalifikował?

Festivali i Kenges 58 🇦🇱 zakończył się ogromną konsternacją fanów Eurowizji, nie tylko dlatego, że nie wygrała ich główna faworytka – Elvana Gjata (fot.) – ale przede wszystkim z powodu kontrowersji, jakie wywołała dzisiejsza publikacja protokołów jurorskich. Dokumenty wskazują na to, że trzech jurorów zagranicznych przyznało piosence „Me tana” maksymalne noty – po 18 punktów, tym samym Elvana była ich głównym typem do wygranej. Szanse dynamicznej piosenki „Me tana” pogrzebały jednak dwie albańskie jurorki – jedna z nich przyznała Elvanie 5. miejsce, a druga…przedostatnie i trudno uwierzyć, że Gjata na taką ocenę zasłużyła. Arilena Ara znalazła się w top3 głosowania wszystkich jurorów i zdobyła łącznie 67 punktów – o 3 przegoniła Elvanę i wygrała FiK zostając reprezentantką Albanii na Eurowizji 2020. W głosowaniu jurorów albańskich od razu doszukano się prawdopodobnego ustawienia głosów pod Arilenę, a przeciwko Elvanie, chociaż trudno będzie udowodnić, że komisja kierowała się czynnikami zewnętrznymi (jak np. naciski producentki Very Grabockiej), a nie własnym gustem, nawet jeśli jest on zupełnie inny od pozostałych członków jurorów. Oliwy do ognia dodaje fakt, że producentka FiK – Vera Grabocka – jest ponoć także menadżerką Arileny. Coś, co w wielu krajach zachodniej Europy jest nie do pomyślenia, na Bałkanach uchodzi na sucho i nawet jeśli spotka się z krytyką, nie jest korygowane. W historii FiK wielokrotnie już byliśmy świadkami powiązań pomiędzy organizatorami i produkcją a kandydatami do wygranej. W tym roku główny dyrektor muzyczny FiK – Florent Boshnjaku – był jednocześnie kompozytorem piosenki dla Olty Boki. Wokalistka dotarła do finału, ale zajęła w nim ostatnie miejsce. Fani sugerują, że dwie albańskie jurorki mogły mieć powiązania z Bojkenem Lako, niezwykle doświadczonym i długo już działającym w Albanii muzykiem, który był kiedyś też producentem artystycznym festiwalu. Obie panie dały mu bardzo dużo punktów.

Nie należy się spodziewać, że po fali krytyki i niezadowolenia cokolwiek się w Albanii zmieni. Telewizja RTSH publikując protokoły chce podkreślić transparentność, nie bacząc jednak na opinie dotyczące powiązań biznesowych Grabocka-Ara, chociaż media albańskie i nie tylko mówiły o tym już od dawna. Tymczasem sama Arilena Ara myśli nad zmianami w utworze „Shaj” i najpewniej przetłumaczy piosenkę na język angielski. Co z tego wyjdzie? Przekonamy się w marcu. A jak czuje się Elvana Gjata? Wokalistka ponoć bardzo przeżyła porażkę, nie pogratulowała rywalce oraz odmówiła udziału w programie „Post-Fest”. Kontrowersyjne obniżenie szans na wygraną przez albańskie jurorki pozostawiła bez komentarza Alketa Vajsiu, prowadząca FiK podkreślając, że wielkim sukcesem „Me tana” jest m.in. ponad 3 milion wyświetleń na YouTube oraz maksymalne noty od jurorów zagranicznych. Wyraziła też żal, że w Festivali i Kenges publika nie ma prawa głosu. Niestety, najnowsze doniesienia z Tirany udowadniają, że RTSH pomimo ogromnego progresu technologicznego, który podczas Festivali i Kenges był widoczny i chwalony, nadal ma sporo do nadrobienia w kwestii organizacji tego typu konkursów, które powinny być odseparowane od jakichkolwiek manipulacji, skandali czy niedomówień, a format głosowania powinien być ogłoszony przed startem festiwalu.

Telewizja chorwacka 🇭🇷 ogłosiła dziś listę 16 zakwalifikowanych do preselekcji Dora 2020 wykonawców, a także listę czterech kandydatów rezerwowych. Wśród uczestników sporo ciekawych nazwisk, zarówno tych z dużym doświadczeniem oraz młodych i dobrze zapowiadających się wykonawców. Do preselekcji powracają m.in. Bojan Jambrosic, Colonia, Jure Brkljaca, Alen Vitasovic, Lorena Bucan czy 75-letnia Zdenka Kovacicek. Za faworytów uchodzić mogą niezwykle lubiani 17-letnia Mia Negovetić (zwyciężczyni „Zvijezdice” z ponad 50 tys. followersów na Instagramie) oraz Damir Kedzo, którego już w 2019 typowano do udziału w konkursie bo wg wielu internautów w Chorwacji piosenkarz świetnie nadaje się na Eurowizję. W stawce finałowej miał być też Goran Karan (ESC 2000) jednak parę godzin po publikacji listy wokalista wycofał się z rywalizacji w związku z oskarżeniami o wysłanie piosenki, któa ma już…2 lata i jest przez niego często śpiewana na koncertach. Jego miejsce zajęła Elis Lovrić. Konkursowe piosenki nie będą na razie publikowane.

Źródło: RTSH, EuroShqip, Eurovision Albania, HRT, inf. własne

%d blogerów lubi to: