Decyzja o polskiej piosence na Eurowizję Junior po weekendzie! MTV EMA 2018 – Margaret znów nominowana!

W studiu MJK Music w Warszawie 🇵🇱 powstały już piosenki-propozycje Roksany Węgiel  (fot.) na Eurowizję Junior! Juliusz Kamil, główny kompozytor utworów, opublikował dziś na Instagramie zdjęcie z polską reprezentantką oraz z Lanberry, która także zaangażowana jest w tegoroczną piosenkę eurowizyjną na JESC. „Będzie czad, będzie hit” – napisał twórca piosenek. O tym, który utwór z tych nowo stworzonych Roksana zaśpiewa w Mińsku zadecydować ma TVP. Wybór powinien się dokonać w poniedziałek, jednak nie znaczy to, że tego samego dnia piosenka zostanie opublikowana. Data premiery nie jest jeszcze znana. Wcześniejsze informacje o tym, że 8 października jest datą graniczną dla nadawców na zgłoszenie do EBU wybranych piosenek zdają się być nieprawdziwe lub termin ten w przypadku Eurowizji Junior jest bardziej elastyczny, bo np. finał narodowy w Walii odbędzie się dopiero 9 października. Liczymy na to, że TVP wskaże najlepszy utwór i z decyzji będą zadowoleni wszyscy, łącznie z twórcami, słuchaczami i oczywiście samą Roksaną!

Do pełnej stawki uczestników Eurowizji Junior 2018 brakuje jedynie czterech nazwisk. 9 października dowiemy się, kto będzie reprezentować debiutującą Walię 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿, z kolei Irlandia 🇮🇪 postara się trzymać nazwisko i piosenkę w tajemnicy do daty emisji finału narodowego, tj. 11 listopada. Francja i Włochy to kraje, które wybierają wewnętrznie i zapewne decyzje zostały tam już podjęte, jednak nie są opublikowane. Spekuluje się, że Francję 🇫🇷 reprezentować będzie zwyciężczyni „The Voice. Kids” (czyli tak samo jak w Polsce) – Angelina, która na swoich profilach społecznościowych zapowiada „wielki news”. Mówi się, że jej utwór już został nagrany i będzie to kompozycja popowa po francusku i angielsku. Warto przy okazji zaznaczyć, że w Mińsku w roli szefa francuskiej delegacji zadebiutuje Steven Clerima, który na tym stanowisku zastąpi Edoarda Grassi’ego. Dotychczasowy szef delegacji pełnił tę funkcję od 2016 roku (tak jak polski szef Mateusz Grzesiński, który pod koniec września pożegnał się z TVP). Jego głównym celem było stworzenie silnych preselekcji narodowych przed dorosłą Eurowizją, co udało mu się osiągnąć w tym roku. W przypadku Włoch 🇮🇹 na razie cisza, a jedynym newsem z tego kraju jest fakt, że Italia wystartuje w dorosłej Eurowizji 2019.

Telewizja rumuńska TVR 🇷🇴 chce ponownie zorganizować preselekcje na szeroką skalę, tak jak to miało miejsce w tym roku. Nie zostało to co prawda potwierdzone przez nadawcę, ale lokalne media z miasta o wdzięcznej nazwie Suczawa sugerują, że właśnie tam odbędzie się jeden z półfinałów show. Co więcej, taki półfinał ma się odbyć już w grudniu. Zaproszenie do współpracy z TVR miał otrzymać sam burmistrz miasta, który podkreśla, że organizacja Selectia Nationala przyczyni się do wzrostu ruchu turystycznego. Nie wiadomo jednak, czy TVR ostatecznie wybierze Suczawę, bo ponoć inne miasta również dostały taką ofertę. Tegoroczne preselekcje odbyły się w sześciu miastach, z finałem w Bukareszcie. Zwycięzcą okazała się formacja The Humans, która została pierwszym reprezentantem Rumunii bez awansu do finału Eurowizji.

22-letni Alfonso La Cruz z Wenezueli 🇻🇪 raczej nie będzie reprezentował Hiszpanii 🇪🇸 w Tel-Awiwie. Mieszkający w Madrycie wokalista odpadł z programu „Operacion Triunfo” podczas środowej gali. Stacja RTVE potwierdziła, że rozpoczęły się przygotowania do eurowizyjnej gali w ramach show, ale tym razem całość ma wyglądać inaczej. Zgłoszenia utworów przyjmowane będą od 1 do 15 listopada, a każdy kompozytor może już na etapie wysyłania swojej oferty wskazać, kto z OT (spośród 16 wykonawców) ma zaśpiewać dany utwór. Dodatkowo hiszpański nadawca sam będzie zapraszał uznanych kompozytorów i artystów do przygotowania piosenek na preselekcje. Łącznie komisja RTVE ma wybrać 20 piosenek (10 spośród zgłoszeń i 10 od zaproszonych twórców). Piosenki zostaną nagrane przez uczestników Operacion Triunfo i poddane głosowaniu internetowemu. Trzy najwyżej ocenione piosenki trafią do gali eurowizyjnej. Pozostałą część finałowej stawki (do 7 utworów) wybiorą eksperci muzyczni i profesorowie z Akademii OT. W samym finale będzie już tylko jedna runda głosowania, ale ponownie tylko widzowie będą decydować o tym, kto wygra. Oznacza to, że znów wygrać może wykonawca (lub duet/formacja) obdarzony przez widzów reality-show największą sympatią, a utwór będzie dla nich kwestią drugorzędną. Nie znamy jeszcze daty organizacji eurowizyjnej gali.

Poznaliśmy już nominowanych do MTV Europe Music Awards 2018! Gala wręczenia nagród odbędzie się 4 listopada w Kraju Basków󠁥󠁳󠁰󠁶. Wśród kandydatów oczywiście nie brakuje wykonawców związanych z Eurowizją czy preselekcjami. W kategorii „Best Swedish Act 🇸🇪” nominowani są Benjamin Ingrosso (ESC 2018) oraz laureat 2. miejsca w finale Melodifestivalen – Felix Sandman, jednak zapewne w tej grupie zwycięży pośmiertnie nominowany Avicii. W Holandii 🇳🇱 o nagrodę walczy Maan, jurorka preselekcji do JESC 2018, a w Szwajcarii 🇨🇭 duet Zibbz – wyeliminowani w I półfinale reprezentanci tego kraju na ESC 2018. Annalisa znalazła się w gronie nominowanych Włochów 🇮🇹, a w Portugalii 🇵🇹 o statuetkę powalczy Diogo Picarra, który w atmosferze skandalu wycofał się z preselekcji portugalskich 2018. Nadav Guedj jest w gronie nominowanych do „Best Israeli Act 🇮🇱”. W kategorii „Best Polish Act 🇵🇱” o zwycięstwo walczą Margaret, Natalia Nykiel, Brodka, Dawid Podsiadło i Taconafide. Margaret już dwukrotnie wygrywała – w latach 2015-2016 i jest to jej piąta nominacja od 2013 roku. Nagroda MTV za „Best Polish Act” przyznawana jest od 2000 roku i do tej pory wśród nominowanych mieliśmy m.in. Brathanki, Kasię Kowalską, Blue Cafe, Sistars, Kasię Cerekwicką, Afromental, Donatana czy Cleo. Kasia Kowalska (ESC 1996) wygrała MTV EMA w 2001 roku, Sistars triumfowały dwukrotnie w latach 2004-2005, a Afromental w 2010 roku. Głosować można TUTAJ.

Trwa głosowanie 🗳️ w muzycznym podsumowaniu września w ramach cyklu „Polskie Premiery”. Na głosy czekam do niedzieli! Ankieta i playlista dostępne są TUTAJ

Źródło: MJK Music, inf. własne, Instagram, Wiwibloggs, Eurovoix, MTV Europe Music Awards, Wikipedia, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: