Hiszpania potwierdza połączenie Operacion Triunfo z Eurowizją! Wieści z Serbii i Izraela!

Komisja telewizji RTS 🇷🇸 podjęła decyzję i do Mińska wysyła Bojanę Radovanović z kompozycję „Svet”. Wokalistka ma 13 lat, popularność i tysiące followersów na Instagramie zdobyła dzięki uczestnictwu w „Pinkove zvezdice”, z którego pochodzi też tegoroczna reprezentantka Macedonii – Marija. Ważnym faktem jest to, że piosenkę „Svet” napisała dla Bojany Marija Marić Marković, znana jako Mari Mari – to popularna wokalistka i pedagog muzyczny, od lat zajmujący się pracą z najmłodszymi. Fanom Eurowizji Marija znana jest z udziału w preselekcjach serbsko-czarnogórskich 2006 z balladą „Da ti se dlanovi zalede” dzięki której zajęła w finale 10. miejsce. Eurowizyjna piosenka „Svet” opublikowana zostanie niebawem. To już trzecia serbska piosenka na JESC w ciągu pięciu ostatnich lat, która posiada słowo „Svet” („Świat”) w tytule.

Hiszpania 🇪🇸 potwierdza udział w Eurowizji 2019 i jednocześnie sposób wyboru reprezentanta – podobnie jak rok temu na konkurs pojedzie ktoś z finałowej czołówki „Operacion Triunfo”. Nowa edycja rusza już 19 września i w odróżnieniu od poprzedniej, swoje gale będzie miała w środy, a nie w poniedziałki, ale będą to wydarzenia znacznie lepiej wyprodukowane i z większą widownią (ok. 900 osób). Telewizja RTVE opublikowała już listę 18 uczestników, chociaż dwóch z nich odpadnie w tzw. Gali 0 zanim jeszcze wejdą do „Akademii”. Wśród kandydatów są m.in. Kolumbijczyk Alfonso Lacruz czy Niemiec Damion Frost, ale również Africa Adalia, Carlos Right, Famous Oberogo, Marta Sango czy Miki Nunez. Cała grupa znajduje się na zdjęciu w tym artykule.

Izraelski dziennik Haaretz 🇮🇱 informuje, że w porównaniu do Eurowizji w Lizbonie, edycja organizowana przez Tel-Awiw będzie znacznie mniejsza, bo Pawilon 2 pomieści jedynie od 6 do 9 tys. widzów podczas półfinałów i finału konkursu. Centrum Prasowe ma pomieścić ok. 1,5 tys. dziennikarzy. Potwierdzono też, że Charles Clore Park, położony wzdłuż plaży, ma gościć Eurovillage. Wcześniej miejsce to było głównym punktem organizacji Gay Pride, a w trakcie Eurowizji będzie tam można oglądać na żywo transmisję konkursu – przygotowane zostaną specjalne telebimy. Haaretz zwraca uwagę na wyzwania, jakie postawiono miastu. Tel-Awiw będzie musiał praktycznie przeorganizować system komunikacji miejskiej, przygotować nowe trasy oraz obsługę w dni szabatu czy święta narodowe. Sporo pracy będą mieć też ochrona i służby bezpieczeństwa.

Tel Awiw-Jafa to drugie największe miasto Izraela i zostało założone w 1909 roku. Ze względu na brak uznania Jerozolimy za stolicę kraju przez ONZ, zdecydowana większość ambasad znajduje się właśnie w Tel Awiwie. To finansowa stolica państwa, główny ośrodek biznesu i kultury, metropolia globalna, największe centrum technologiczne i najbogatsze miasto Izraela. Niestety, jest to też najdroższe miasto w regionie i jedno z najdroższych miast na świecie. Głównym lotniskiem miasta jest Port lotniczy Ben Guriona – wielu przewoźników lotniczych oferuje bezpośrednie rejsy z Polski do Izraela, właśnie na to lotnisko. Dzięki czemu dotarcie do miejsca organizacji Eurowizji nie będzie dla polskich fanów aż tak trudne. Loty odbywają się z Warszawy, Krakowa, Katowic, Gdańska, Lublina, Rzeszowa, Wrocławia i Poznania liniami LOT, El Al, Ryanair czy Wizzair. Transport publiczny w Tel Awiwie opiera się głównie na sieci połączeń autobusowych oraz kolejki miejskiej. Średnia temperatura w maju to ok. 25 stopni, a wody ok. 21 stopni Celsjusza.

Źródło: Evrovizija.rs, Eurovoix, OT, Wikipedia, Haaretz, fot.: RTVE

%d blogerów lubi to: