Delegacja telewizji portugalskiej RTP spotkała się w Genewie z przedstawicielami EBU by omówić wstępne plany związane z przygotowaniami do Eurowizji 2018. Portugalczycy zostali zaznajomieni z oczekiwaniami Europejskiej Unii Nadawców i Grupy Referencyjnej oraz przedstawili potencjalnych kandydatów do organizacji ESC. Poinformowali również, że decyzja w sprawie miasta-organizatora jak i terminu konkursu zapadnie w ciągu paru najbliższych tygodni. Wśród kandydatów są miasta Braga, Guimaraes, Libona, Portimao oraz trzy kandydatury obszaru metropolitarnego Porto – Espinho, Gondomar i Santa Maria da Feira. Największą halą dysponuje Lizbona (20 tys. widzów), jednak Jon Ola Sand przyznał, że na Eurowizję wystarczy obiekt taki, który pomieści max. 10 tys. widzów, co oznacza, że z walki o organizację wyeliminowane byłyby Guimaraes (5 tys. widzów), Portimao (max. 8 tys. widzów) i Gondomar (max. 8 tys. widzów). Faworytem nadal pozostaje stolica Portugalii – Lizbona.

Inne warunki stawiane miastu, które przyjmie Eurowizje dotyczą m.in. bazy hotelowej. Dane miasto powinno dysponować min. 10 tys. miejsc noclegowych, z czego 40% to obiekty dwu- lub trzygwiazdkowe, 40% obiekty czterogwiazdkowe i 20% dla obiektów pięciogwiazdkowych. Należy też pamiętać o dogodnej infrastrukturze, wymagany jest dogodny dostęp do lotniska międzynarodowego, zapewnienie odpowiedniej ochrony i bezpieczeństwa gości, organizacja Centrum Prasowego, Euroclubu i imprezy Otwarcia wraz ze spacerem po czerwonym dywanie. Miasto ma też obowiązek promować konkurs i stworzyć „eurowizyjną” atmosferę na ulicach.

Serbia to kolejny kraj, który oficjalnie potwierdził udział w Eurowizji dla Dzieci 2017 oraz rozpoczyna proces wyboru reprezentanta. Po wielu latach przerwy RTS wraca do organizacji preselekcji narodowych. Opublikowano już zasady – kandydaci mają czas do 15 sierpnia by wysłać do siedziby stacji swoje propozycje – wymagane jest by zarówno reprezentant jak i autorzy utworu mieli obywatelstwo serbskie. Utwór ma być napisany po serbsku, chociaż zasady JESC zezwalają na wykorzystanie innego języka (np. angielskiego) w aż 40% tekstu. Format preselekcji nie jest jeszcze znany, ale najpewniej będzie to przesłuchanie w  siedzibie RTS z głosowaniem jurorów – casting nie będzie transmitowany w telewizji. Będzie to dziewiąty reprezentant tego kraju na JESC. W 2016 roku Dunja Jelicic (wybrana wewnętrznie) zajęła w finale ostatnie miejsce.

Do 22 czerwca głosować można w półfinałowych etapie plebiscytu „Wymarzony Reprezentant Polski 2018”. Ankieta dostępna jest TUTAJ. Do tej pory oddano ponad 2,1 tys. głosów. Pierwsze miejsce zajmuje wokalistka z 18% poparcia. Najniżej oceniany jest wykonawca, który ma aktualnie 3% głosów. Spośród szesnastu kandydatów do wielkiego finału dostanie się najlepsza dziesiątka. Rok temu w finale znaleźli się Agata Dziarmagowska (w tym roku poza półfinałem), Cleo, Dawid Podsiadło, Doda, Ewa Farna, Natalia Nykiel, Natalia Szroeder, LemOn, Monika Brodka, Sylwia Grzeszczak i Margaret. Istnieje spora szansa na to, że w i w tym roku skład finału będzie niemal identyczny.

Reklamy