W kolejnym odcinku 42-częściowego cyklu Dziennika Eurowizyjnego pora na kraj, który załapał się do czołowej dwudziestki finału. Sprawdzimy jak wyglądały wyniki głosowania w półfinale i finale, jak oceniali jurorzy oraz widzowie oraz jak dany rezultat wpłynął na statystyki danego kraju. Przed nami Armenia i jej reprezentantka Artsvik. Wokalistka typowana była do zajęcia wysokiego miejsca, a jej występ został bardzo pozytywnie odebrany przez obserwatorów. Co poszło nie tak i dlaczego Armenia wypadła tak słabo?

Armenia awansowała do finału z I grupy, w której zajęła 7. miejsce zdobywając 152 punkty i pokonując wrogich Azerów 2 punktami. „Fly with me” zdobyło 7. miejsce w głosowaniu widzów (65 punktów i też o 2 więcej niż Azerbejdżan) oraz szóstą pozycję u jurorów (87 punktów, remis z Azerbejdżanem i 6 punktów więcej od Czech). Najbardziej pomogła Armenii Grecja, która łącznie przekazała aż 20 punktów. Gruzja dała łącznie 17. W głosowaniu jurorskim Grecy dali 12 punktów, po 10 przekazały Mołdawia i Albania, 8 Czarnogóra, 7 Gruzja, a tylko sześć komisji miało Artsvik poza top10. W televotingu najwięcej wysłała Gruzja – 10 punktów, 8 przyszło z Grecji, a 7 z Belgii. Osiem państw pozostawiło Armenię bez punktów. Polska dała po 6 punktów od jury i widzów.

W finale Armenia wypadła zupełnie blado, być może ze względu na słabą pozycję startową (piątą). Artsvik zdobyła tylko 79 punktów i 18. miejsce – 4 punkty mniej od Białorusi i 2 punkty więcej od Grecji i Danii. Od widzów zyskała jedynie 21 punktów, co dało 18. miejsce, pomiędzy Ukrainą a Wielką Brytanią, zdecydowanie słabiej od Azerbejdżanu, który miał dwa razy więcej punktów. W rankingu jurorskim Armenia zajęła 14. miejsce z 58 punktami, tyle samo co Rumunia i o 20 mniej od Azerbejdżanu. W televotingu jedynie 5 państw dało Armenii punkty – 10 dostała od Gruzji (prawie połowę wszystkiego), 6 od Francji (silna diaspora), po 2 z Czech i Grecji oraz 1 z Cypru. Od jurorów not było więcej, ale nie były zbyt znaczące – najwięcej dała Grecja, aż 8 punktów, 7 przekazała Albania, 6 Mołdawia, 5 Serbia. Gruzini dali jedynie 3 punkty. Polska komisja przekazała 2 punkty.

Podobnie jak w przypadku Azerbejdżanu, także tutaj można się przyczepić do sposobu głosowania jury. Cypr zajął 1. miejsce i dostał od wszystkich jurorów pozycję lidera – dlaczego? Hovig ma ormiańskie korzenie i zresztą z tego samego powodu został postawiony przez Azerów na przedostatniej pozycji. Oczywiście zaniżanie jest złe, ale faworyzowanie z powodu korzeni to też spory grzech. Drugie miejsce (zdaniem aż czterech jurorów) miała Grecja, która dziwnym trafem obdarowała Armenię sporą ilością punktów w półfinale…Trzecia była Mołdawia, tak wycenili wszyscy jurorzy – zaskakująca zbieżność. Portugalia zajęła 4. miejsce, Gruzja piąte, Polska była dziewiąta. Albania zdobyła przedostatnie miejsce, a oczywiście wszyscy jurorzy uznali, że najgorszy był Azerbejdżan…Takich działań nie ma co komentować. Warto podkreślić, że Azerbejdżan nie zajął w televotingu ostatniego miejsca! Słabiej od DiHaj wypadła, w oczach i uszach Ormian, reprezentacja Łotwy. Zwyciężył oczywiście Cypr, drugie miejsce miała Mołdawia, a trzecie Gruzja. Portugalia u widzów czwarta, Grecja szósta, Polska dziewiąta.

Ormiańskie jury chyba uznało, że Cyprowi już wystarczy sam awans do finału, więc w finale jury z Hayastanu jednogłośnie przyznało 1. miejsce Portugalii. Druga była Grecja (zajmowała u jurorów drugie lub trzecie miejsce, więc zgodność była), trzecia Mołdawia, a Cypr dopiero czwarty. Włochy dziewiąte, Polska dwunasta, a na dnie Węgry, Izrael i oczywiście (jednogłośnie) Azerbejdżan. Widzowie nadal stawiali na „swojego” i 12 punktów z televotingu zdobył Cypr, na drugim była Portugalia, a na trzecim Francja. Bułgaria i Mołdawia dopełniły top5. Fatalnie wypadła Polska, bo zajęła 24. miejsce pokonując jedynie Azerbejdżan. Nisko oceniono też Norwegię i Ukrainę.

18. miejsce to najgorszy rezultat Armenii w finale i powtórka z 2013 roku, gdy taką samą pozycję zajął zespół Dorians. Biorąc pod uwagę, że Armenia na 11 startów tylko raz nie zakwalifikowała się do finału, Artsvik jest drugą najgorszą reprezentantką tego kraju! Największym sukcesem jest nadal 4. miejsce Sirusho z 2008 i Arama Mp3 z 2014 roku. Na 10 startów w finale Ormianie aż 7 razy zajmowali miejsce w top10. Od 2013 roku zajmują miejsce w czołówce jedynie w latach parzystych. Siódme miejsce w półfinale to drugi najsłabszy rezultat na tym poziomie widowiska. Takie samo miejsce zdobyły dwie wcześniejsze reprezentacje – w 2013 i 2015, czyli Armenia zajmuje je w latach nieparzystych. Największym sukcesem jest 2. miejsce Sirusho i Ivety.