Na dzień przed finałem Eurowizji Junior 2016 na Malcie pora zakończyć cykl historyczny i przypomnieć sobie, jak wyglądał ubiegłoroczny konkurs i jak to się stało, że show znów trafiło na tę słoneczną wyspę. Po zwycięstwie Vincenzo Cantiello w 2014 roku telewizja RAI otrzymała prawo do organizacji Eurowizji Junior 2016, jednak 15 stycznia odrzuciła ofertę. Na szczęście dla EBU, dwa inne kraje zgłosiły chęć przygotowania konkursu – były to Malta i Bułgaria. Maltańczycy uznali, że mogą robić ten konkurs praktycznie co roku, z kolei Bułgarzy wpadli w euforię po sukcesie Krisii Todorovej, która zajęła 2. miejsce. 26 stycznia ogłoszono, że gospodarzem została stolica Bułgarii – Sofia, a konkurs odbędzie się na terenie Areny Armeec. Finał zaplanowano na 21 października, prowadzącą była Poli Genova, która wystąpiła także w Interval Act. Nie zabrakło także Vincenzo i Krisii. Był to pierwszy eurowizyjny event organizowany na terenie Bułgarii.

Aż 17 państw wystartowało w konkursie. Australia i Irlandia zadebiutowały, a Albania z Macedonią powróciły do rywalizacji. Eurowizję Junior opuściły natomiast Szwecja, Cypr i Chorwacja. Telewizja niemiecka zdecydowała się transmitować finał za pośrednictwem swojej strony internetowej Eurovision.de, co dawało nadzieję na rychły debiut Niemiec w konkursie. Ostatecznie to właśnie Niemcy uratowali wielu fanów ESC, którzy konkurs mogli śledzić tylko drogą internetową, bo oficjalny stream JuniorEurovision.tv był bardzo złej jakości i pojawiły się problemy z dźwiękiem.

Stawkę otworzyła Lena Stamenković z Serbii, która zaśpiewała dość poważną i emocjonalną balladę. Zaraz za nią przyszła pora na wygłupy grupy The Virus z Gruzji, a z pozycji trzeciej wystartowała jedna z faworytek – Lina ze Słowenii. Chiara & Martina reprezentowały Włochy, a Shalisa Holandię. Dla debiutującej Australii zaśpiewała Bella Paige, która wykonała utwór-odrzut z kolekcji Delty Goodrem. Po niej przyszła pora na kolejnego debiutanta – Aimee Banks z Irlandii, która wprowadziła do konkursu język irlandzki. Z numerem ósmym wystąpił Mikhail z Rosji, a numer 9 to „faworytki” fanów – Ivana i Magdalena z Macedonii, które zaśpiewały utwór „Pletenka”, które same napisały. Zarówno piosenką jak i występem mocno odstawały od reszty. Numer 10 to perfekcyjnie przygotowany Białorusin Ruslan, a jedenaście to reprezentant Armenii – Mika. Nadawca armeński miał ogromne parcie na zwycięstwo. Z wielkiego kwiatu lotosu na scenie wyłoniła się reprezentantka Ukrainy – Anna – która utrzymała ukraiński trend śpiewania piosenek o pokoju na świecie. Z pozycji trzynastej wystąpili reprezentanci gospodarzy – zupełnie niedopasowany duet Gabrieli i Ivana. Czternastka to egzotyczna kombinacja rosyjsko-azersko-sanmaryńska czyli Kamilla Ismailova, która wykonała dla San Marino utwór „Mirror” nie znając języka włoskiego. Przyćmiła ją skromna Destiny z Malty. Przedostatnia na scenie pojawiła się Mishela z Albanii w dość dziecinnym stroju. Na koniec bardzo „dorosła” Jana z Czarnogóry – niestety wokalnie nie zachwyciła.

Aż 185 punktów, w tym osiem dwunastek, zdobyła Malta czyli utwór „Not my soul” w wykonaniu Destiny. Najwyższe noty otrzymała od Albanii, Armenii, Australii, Bułgarii, San Marino, Serbii i Słowenii oraz Kids Jury. Bardzo blisko wygranej była Armenia – 176 punktów i 4 dwunastki (Białoruś, Rosja, Gruzja, Holandia). Na trzecim miejscu zasłużenie Słowenia – 112 punktów, ale bez żadnej dwunastki. W top5 znalazło się miejsce także dla Białorusi i (zaskakująco) Albanii. Stosunkowo słabo wypadła Australia (8. miejsce), a na samym dnie znalazła się Macedonia. San Marino otrzymało swoją pierwszą w historii dwunastkę, ale nie z Włoch, a z … Ukrainy.

Swoim triumfem Malta dołączyła do grona państw, które już dwukrotnie wygrały konkurs (Białoruś i Gruzja), a decyzja o przyznaniu praw do organizacji oznacza, że Malta jest trzecim państwem, które drugi raz gości Eurowizję dla Dzieci (wcześniej były to Holandia i Ukraina). Po edycji 2015 z konkursu wycofały się San Marino, Słowenia oraz Czarnogóra, ale udało się przekonać do powrotu Izrael, Polskę i Cypr.

Na swoje ulubione piosenki możecie głosować korzystając z tego formularza – wystarczy uszeregować 10 najlepszych piosenek, swojej faworytce dając 12 punktów. Zwycięski utwór z każdej edycji trafi do wielkiego finału i w ten sposób wybierzemy najlepszy utwór JESC wg polskich fanów! Zakończyło się głosowanie na piosenki z 2012 roku. Wygrała Ukraina, na drugim miejscu znalazła się Rosja, a na trzecim Izrael. Najsłabiej oceniliście Albanię. Znamy też wyniki dla roku 2013! Triumfowała Malta, przed Ukrainą i Rosją. Najmniej punktów przypadło Mołdawii. Nadal aktywne jest głosowanie na piosenki z roku 2014 – TUTAJ. W finale plebiscytu (którego rozstrzygnięcie odbędzie się już po finale tegorocznej Eurowizji Junior) są następujące utwory:

Reklamy