
Na Malcie zakończyły się ostatnie próby techniczne przed niedzielnym finałem Eurowizji Junior 2016. Dziś na scenie ćwiczyli reprezentanci Australii, Serbii, Gruzji, Armenii, Bułgarii, Białorusi, Albanii, Ukrainy i Rosji. Chociaż dzisiejszy występ Water of Life był przez jednego z redaktorów Oikotimes uznany za zbyt „perfekcyjny” i przez to pozbawiony duszy, to jednak Rosja nadal pozostaje jednym z faworytów do wygranej. Kwartet wygrał zresztą głosowanie czytelników Wiwibloggs na najlepszą próbę środową (przypomnę, że Olivia Wieczorek wygrała takie głosowanie dotyczące prób wtorkowych). Dziś po raz pierwszy duet ormiański śpiewał na żywo, jedna z wokalistek jest już w dobrej formie wokalnej, chociaż występ do „Tarber” nie jest tak zachwycający, jak można się tego było spodziewać.
Sprawdźmy, jak wygląda sytuacja w głosowaniach. Wiwibloggs nadal zbiera głosy ws. najlepszej próby czwartkowej. Tym razem Polska jest druga (21,17%) i dała się wyprzedzić Macedonii (22,89%). Trzecie miejsce mają Włochy (13,08%). Głosowanie cały czas jest otwarte – TUTAJ. Cały czas trwa też głosowanie Europrediction portalu Oikotimes. Dziś Polska była nawet przez chwilę pierwsza, jednak aktualnie spadła na trzecie miejsce z poparciem 8,1% głosujących. Wygrywają Włochy (8,4%), a drugie miejsce ma Rosja (8,3%). W głosowaniu jury stworzonego przez wybranych redaktorów portali eurowizyjnych i fanów konkursu na pierwszym miejscu są Włochy (9%), a Polska jest druga (8,1%). Wyniki śledzić można TUTAJ. Zakończyło się już głosowanie czytelników Dziennika Eurowizyjnego. Wyniki plebiscytu „Nasz Faworyt” podane zostaną w sobotę w ciągu dnia.
Podczas Interval Act tegorocznej Eurowizji wystąpi trzech wykonawców – Destiny („Not My Soul” i „Fast Life”), Poli Genova („If love was a crime”) i Jedward („Hologram”). Zwyciężczyni Eurowizji Junior 2015 wraz ze wszystkimi uczestnikami konkursu wykona też hymn tegorocznego show – „Embrace (the love)”. Próby prowadzących i sekwencji otwarcia oraz podawania punktów nadal trwają. Jutro na pewno dowiemy się więcej na temat przebiegu całego show, bo już o 10:00 rusza pierwsza próba generalna. Druga (podczas której głosować będzie profesjonalne jury) odbędzie się o godzinie 16:00 i potrwa do 18:30. Na 13:00 zaplanowano konferencję prasową prowadzących JESC oraz gości specjalnych – Poli i Destiny. Polski szef delegacji – Mateusz Grzesiński – weźmie zaś udział w porannym spotkaniu Heads of Delegations.
Eurowizja dla Dzieci 2016 będzie transmitowana przez TVP1 i TVP Polonia w niedzielę o 16:00. „Polscy fani aż dwanaście lat musieli czekać na powrót polskiego reprezentanta do Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. 15 października br. telewidzowie wspólnie z jury, czyli z Anną Wyszkoni, Margaret i Marcinem Kusym zdecydowali, że na Eurowizję Junior 2016 do Valetty na Malcie pojedzie trzynastoletnia Olivia Wieczorek z piosenką „Nie zapomnij”. Młoda wokalistka podczas koncertu preselekcyjnego zaprezentowała niesamowitą moc w głosie oraz bardzo dojrzałą interpretację utworu” – czytamy na Telemagazyn.pl oraz w materiale prasowym TVP.pl Konkurs będzie również transmitowany na JuniorEurovision.tv, niemieckim Eurovision.de, a jedynym krajem, który nie uczestniczy, a pokaże show w telewizji będzie Słowenia. Transmisję radiową dla Wielkiej Brytanii przygotuje Radio Six International. W większości państw JESC pokazane będzie na pierwszych kanałach (Albania, Armenia, Australia, Białoruś, Bułgaria, Gruzja, Izrael, Macedonia, Malta, Polska i Ukraina). Na Cyprze oraz w Serbii i Słowenii JESC transmitować będą „dwójki”. Rosjanie i Włosi obejrzą konkurs na kanałach dziecięcych, z kolei Holendrzy za pośrednictwem dawnej „trójki” – NPO3. Telewizja irlandzka TG4 poinformowała, że pokaże JESC z opóźnieniem – ze względu na strefy czasowe, show musiałby być pokazane tam już od 15:00.
Źródło: Eurovoix, Oikotimes, ESCtoday, Wiwibloggs, JuniorEurovision.tv, fot.: Andres Putting (EBU)
