Chociaż oficjalny plan prób przed Eurowizją dla Dzieci nie został jeszcze opublikowany w Internecie, to osoby akredytowane mają do niego już dostęp i przekazali na łamach swoich stron część informacji. Na Malcie próby relacjonować będą m.in. takie portale eurowizyjne jak WiwiBloggs, Oikotimes czy Eurovision Ireland. Oficjalne relacje przygotowywać będzie ekipa JuniorEurovision.tv

14 listopada (poniedziałek) odbędzie się ceremonia otwarcia JESC 2016 i wtedy też rozlosowana/ustalona zostanie kolejność startowa wszystkich 17 państw. Do tej pory Polska dwukrotnie startowała w konkursie – w 2003 roku z pozycji 7. (która nie okazała się szczęśliwa), w 2004 z ósmej. Do tej pory najwięcej zwycięstw przyniosła pozycja 15. (w tym raz była jednocześnie ostatnią), np. Malcie rok temu. Dwukrotnie wygrywał uczestnik startujący z miejsca 11. (w tym Włoch na Malcie w 2014). Trzykrotnie triumfował reprezentant, który miał ostatnią pozycję startową. Dotychczasowe pozycje startowe, które chociaż raz dały zwycięstwo to: 2., 6-7., 9-12., 15-17.

Pierwsze próby techniczne ruszą we wtorek. Każdy uczestnik będzie miał 40 minut na scenie. Pierwszy dzień prób rozpocznie reprezentantka Włoch, później ćwiczyć będą Irlandka, Cypryjczyk, Holenderki, duet z Izraela, Macedonka i Maltanka, a jako ostatnia próbę we wtorek będzie miała Olivia Wieczorek z Polski. W środę próby rozpoczną się od Rosjanek, później przyjdzie pora na Ukrainkę, Albankę, Białorusinka, Bułgarkę, Ormianki, Gruzinkę i Serbkę, a na końcu przyjdzie czas na próbę Australijki. Druga tura prób technicznych to już tylko 30 minut na scenie, a kolejność będzie odwrotna do tej z wtorku i środy, więc w czwartek dzień prób zacznie Olivia Wieczorek. Wszystkie próby techniczne zakończą się do piątku. Na sobotę przewidziano dwie próby generalne, a na niedzielę jedną (ostatnią). Transmisja na żywo ruszy w niedzielę 20 listopada o 16:00.

Wiadomo, że konkurs pokazany zostanie na żywo przez wszystkich nadawców startujących w konkursie. Dodatkowo show śledzić będzie można w Niemczech (przez internet), w Wielkiej Brytanii (poprzez stację radiową) i w Słowenii (na kanale TV SLO 2). W Polsce konkurs obejrzymy na TVP1 i TVP Polonia. Nie ma raczej wątpliwości, że to Artur Orzech będzie komentatorem, chociaż pierwszą Eurowizję dla Dzieci (w 2003) komentował dla polskich widzów Jarosław Kulczycki.

Głosuj na swojego faworyta Eurowizji dla Dzieci 2016! Formularz do głosowania dostępny jest TUTAJ.

Źródło: Eurovision Ireland, JuniorEurovision.tv, Wikipedia, Wiwibloggs, fot.: ESC Plus

Reklamy