Polska wygrywa OGAE 2nd Chance Song Contest 2016

Kolejny eurowizyjny sukces Polaków! Margaret, jako reprezentantka OGAE Polska, wygrała plebiscyt na najlepszą piosenkę preselekcyjną czyli OGAE Second Chance Song Contest 2016, organizowany przez oddział włoski. Polska wokalistka za „Cool me down” zdobyła 277 punktów i pokonała m.in. reprezentantkę Szwedów Wiktorię (2. miejsce i 244 punkty) oraz przedstawicielkę Izraela (3. miejsce i 190 punktów). To pierwszy taki sukces Polski w tym konkursie, do którego wróciliśmy jako aktywny uczestnik po wielu latach przerwy związanej z nieobecnością naszego kraju na eurowizyjnej scenie oraz brakiem preselekcji narodowych w latach 2014-2015. Co ciekawe, Polska miała w stawce dwa utwory z preselekcji, gdyż Białorusini postawili na „My Universe” Napoli, która startowała w walce o ESC zarówno w swoim kraju jak i u nas. Niestety, w OGAE 2nd Chance zdobyła tylko 1 punkt i zajęła ostatnie miejsce.

„Cool me down” zdobyło aż 11 dwunastek – od Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Serbii, Izraela, Ukrainy, Szwajcarii, Cypru, Danii, Andory i Rumunii. 10 punktów przyznał kluby z Finlandii, Białorusi, Albanii i Grecji, z kolei osiem punktów dostaliśmy od Norwegii, Belgii, Włoch, Luksemburga, Czech, Litwy, Malty, Portugalii i Łotwy. Mniejsze noty przekazano nam z OGAE Reszta Świata (7), Austrii (7), Niemiec (6), Francji (5), Irlandii (5) i Słowenii (3). Jedynie OGAE Rosja oraz OGAE Estonia to kluby, które nie przyznał Margaret żadnych punktów. Całe głosowanie obejrzeć można TUTAJ. Za rok taką prezentację przygotowywać będzie OGAE Polska.

OGAE 2nd Chance Song Contest istnieje od 1987 roku, a Polska zadebiutowała w 2003. Do tej pory największym sukcesem polskiego oddziału było trzecie miejsce dla utworu „Viva la Musica” duetu Man Meadow w 2008 roku. Jak widać, warto wystawiać na OGAE 2nd Chance piosenki z polskich preselekcji przygotowane przez Szwedów. Do tej pory najgorzej w konkursie poradziła sobie formacja The Jet Set, która w 2006 roku reprezentowała Polskę z utworem „How many people” – żaden klub nie przyznał wtedy ani jednego punktu polskiej piosence.

Szwecja jest absolutnym liderem OGAE 2nd Chance Song Contest, do tej pory wygrała już 14 razy, ostatni raz w 2014 roku. Przypominam, że czekamy na wyniki dwóch innych konkursów OGAE. Sylwia Grzeszczak z utworem „Tamta Dziewczyna” reprezentuje nas w OGAE Song Contest, a teledysk Kasi Kowalskiej do „Aya” walczy o Grand Prix OGAE Video Contest.

Źródło: OGAE Italy, Wikipedia, fot.: Popjustice

%d blogerów lubi to: