ESTONIA
Dziś finał preselekcji Eesti Laul 2015 w którym 10 kandydatów walczyć będzie o głosy widzów i jurorów. Koncert finałowy odbędzie się w stołecznej hali koncertowej Nordea, a poprowadzą go Marko Reikop i Henrik Kalmet. W pierwszej rundzie usłyszymy wszystkie dziesięć propozycji, a głosowanie widzów i jurorów (50/50) wskaże czołową trójke, która trafi do superfinału. W superfinale reprezentanta wybiora już tylko widzowie. Wśród kandydatów dziś sporo ciekawych utworów i głosów, ale faworyt jest jeden – duet Elina Born & Stig Rasta z utworem „Goodbye to yesterday”. Fani twierdzą, że jeśli ten utwór dziś wygra, Estonia będzie miała ogromne szanse na zdobycie Grand Prix Eurowizji w Wiedniu. Zauważyli to już bukmacherzy, którzy bardzo wysoko stawiają Estonię w swoich notowaniach. Konkurentami duetu będą m.in. Luisa Vark, Robin Juhkental (ESC 2010), Elisa Kolk czy formacja Elephants From Neptune. Moim osobistym faworytem jest zespół Triin Niitoja & John4 (foto) z utworem „This is our choice”.

LITWA
Drugi kraj bałtycki, który dokona dziś wyboru to Litwa. Znamy już piosenkę z tego kraju – będzie to „This Time” autorstwa Vytautasa Bikusa i Moniki Liubinaite. Dziś wieczorem trzech kandydatów – Vaidas Baumila (foto), Monika Linkyte i Mia – zaprezentują swoje wersje tej kompozycji, a widzowie wraz z jurorami litewskimi i zagranicznymi wybiorą najbardziej pasujący do „This time” głos. Faworytem jest Vaidas Baumila, gdyż to on nagrał wersję demo utworu. Z kolei producent piosenki ma nadzieję, że LRT spełni jego prośbę i zgodzi się na występ duetu złozonego z Moniki i Vaidasa. Gościem specjalnym selekcji będzie dziś Melanie Rene ze Szwajcarii.

SZWECJA
Wieczorem trzeci półfinał preselekcji Melodifestivalen 2015. Podobnie jak tydzień temu, widzowie decydować będą o dalszych losach kandydatów. W pierwszej rundzie spośród siedmiu utworów pięć przejdzie do drugiego etapu. Tam widzowie zdecydują o tym, kto trafi do finału, a kto do dogrywki. W stawce dziś jedna z faworytek – Ellen Benediktson, weteran Andreas Johnson oraz zwycięzca „Mam Talent” – Jon Henrik Fjallgren (foto), który zaśpiewa bardzo nietypową, ale piękną piosenkę opartą na kulturze Laponii. Czy spodoba się widzom? Przekonamy się wieczorem. Od godziny 14:00 wszystkie utwory w (niemal) całości będą dostępne na stronie SVT.se.

FINLANDIA
Pora na ostatni półfinał fińskich selekcji UMK. O ostatnie trzy miejsca w finale powalczy sześciu uczestników, w tym moje faworytki – duet Solju i Heidi Pakarinen (foto). Ich konkurentami będą m.in. Ida Bois czy Jarjestyshairio – zespół jest aktualnie faworytem internautów. Przypominam, że w finale są już m.in. Pertti Kurikan Nimipaivat, Shava czy Satin Circus, którzy uważani są za faworytów preselekcji. O wynikach półfinałów decydują jedynie widzowie, jednak w finale dołączy też do nich grono jurorskie złożone ze „zwykłych” ludzi reprezentujących różne typy Finów.

WĘGRY
Selekcje „A Dal” wchodzą w najbardziej interesujący etap. Dziś drugi i ostatni półfinał w którym dziewięciu uczestników walczyć będzie o cztery miejsca w finale. Trzech kandydatów do finału wpuści jury, natomiast pozostali wezmą udział w głosowaniu widzów – najpopularniejszy zajmie ostatnie miejsce w finale. Faworytką rundy jest Kati Wolf (foto), która zdobyła do tej pory najwięcej punktów od jury spośród tego półfinału. O finał powalczy też formacja Passed, Iv, Other Planet czy Balint Gajer.

ROZKŁAD JAZDY
20:00-21:30 SZWECJA Transmisja internetowa
20:00-21:30 FINLANDIA Transmisja internetowa
20:00-21:40 LITWA Transmisja internetowa
20:25-22:30 WĘGRY Transmisja internetowa
20:35-22:55 ESTONIA Transmisja internetowa

Znamy sześciu finalistów Austrii
Wczoraj telewizja ORF pokazała pierwszy odcinek preselekcji narodowych, który był jednocześnie jedynym etapem eliminacyjnym przed finałem. Spośród 16 kandydatów śpiewających oryginalne lub cudze utwory, jury wybrało sześciu najlepszych. Są to The Makemakes (foto), Dawa, Zoe, Folkshilfe, Celina Ann oraz Johann Sebastian Bass. Za tydzień wybrani finaliści będą mieli za zadanie udowodnić swój talent wokalny, śpiewając różnego rodzaju piosenki przed komisją profesjonalistów. Finał selekcji zapowiedziany jest na 13 marca.

Reklamy