Pytając o Bułgarię

Najprawdopodobniej Bułgaria będzie trzynastym krajem uczestniczącym w Eurowizji dla Dzieci 2014. Od jakiegoś czasu media bułgarskie podają wiadomość, że na Maltę pojadą Krisia Todorova i bliźnięta Hasan & Ibrahim. Informację tę potwierdziła prywatna stacja BTV – podczas programu „Slavi’s Show” prezenter Slavi Trifonov zapowiedział, że uczyni z Krisii wielką gwiazdę. Zdradził również, że utwór został już przygotowany i jest najlepszy, jaki Bułgaria mogłaby zaprezentować Europie. Trifonov jest pewien, że kraj zwycięży tegoroczny konkurs. Bułgarska telewizja BNT jak i JuniorEurovision.tv na razie milczą w tej sprawie, ale wszystko wskazuje na to, że informacje się potwierdzą. Oczywiście pozwoli nam to wierzyć, że Bułgaria powróci również na dorosłą Eurowizję. Podobnie jest zresztą w przypadku Serbii, która parę dni wcześniej zapowiedziała powrót do JESC. Nieoficjalnie mówi się, że wróci również do Konkursu Piosenki Eurowizji.

Z Archiwum JESC: Gruzja

Telewizja gruzińska zadebiutowała na JESC w 2007 roku, pół roku po swoim debiucie w „dorosłym” konkursie. Pierwszą reprezentantką została Mariam Romelashvili z utworem „Odelia Ranuni„. Przypadł jej zaszczyt otwierania stawi konkursowej, ale poradziła sobie bardzo dobrze, zdobywając 4. miejsce i 116 punktów. Preselekcje narodowe w 2008 roku wygrała formacja Bzikebi z utworem „Bzzz„. Była to piosenka w wymyślonym języku, tzw. języku pszczół, gdzie młodzi wykonawcy tak naprawdę tylko bzyczą. Nietypowy utwór okazał się jednak strzałem w dziesiątkę, bowiem zdobył aż 154 punkty i wygrał Eurowizję dla Dzieci.

Po sporym sukcesie Gruzini postanowili jeszcze raz wysłać utwór w podobnej stylistyce. Tym razem selekcje wygrała grupa Princesses z „Lurji prinveli„. Ostatecznie wypadły słabo – zdobyły 68 punktów i 6. miejsce, co jest do tej pory najsłabszym rezultatem kraju w konkursie. Hitem okazał się wybór Mariam Kakhelishvili na reprezentantkę Gruzji 2010. Wokaliska i wielka fanka Lady Gagi zaśpiewała utwór „Mari Dari” w wymyślonym języku i była typowana nawet do zwycięstwa. Ostatecznie zdobyła 109 punktów i 4. miejsce.

W 2011 roku selekcje narodowe wygrała formacja Candy z utworem „Candy Music„. W skład grupy wchodziła jedna dziewczyna pochodząca z Armenii, co akurat idealnie pasowało do JESC organizowanego w Erewaniu. Ku zaskoczeniu wielu cukierkowa piosenka otrzymała 108 punktów i wygrała, dając Gruzji drugie zwycięstwo w konkursie.

Od 2012 roku telewizja gruzińska zmieniła sposób selekcji reprezentantów. Anulowane zostały preselekcje narodowe, a w zamian za to organizowane są castingi, w wyniku których tworzone są zespoły. Pierwszą taką formacją przygotowaną specjalnie na JESC był kwartet Funkids, który otrzymał do wykonania piosenkę „Funky Lemonade„. Nowoczesna kompozycja sprawdziła się wyśmienicie – zdobyła 103 punkty i 2. miejsce. W 2013 stworzono kolejny zespół, tym razem większy – Smile Shop. Utwór, który wykonywali to „Give me your smile„. Tym razem wynik to 5. miejsce i 91 punktów.

Tegoroczny reprezentant będzie ósmym uczestnikiem JESC w historii Gruzji. Do tej pory kraj dwukrotnie wygrał konkurs, trzy razy znalazł się w top3, a najniższym miejscem, jakie zdobył jest pozycja 6. Najwięcej punktów Gruzini przekazują Armenii (łącznie 69), na drugim miejscu jest Ukraina, na trzecim Białoruś. Najwięcej punktów dostają z Armenii (67) oraz z Rosji i Ukrainy (po 55).

PRZYPOMINAM O KONKURSIE KARAOKE DE! Zgłoszenia trwają do końca lipca. Szczegóły TUTAJ

Reklamy