LIVE: Eurovision Song Contest 2013 – Entscheidungsshow

Dziś wybiera Szwajcaria

UPDATE: Heilsarmee z utworem „You and me” będą reprezentować Szwajcarię na ESC 2013. W top3 także Jesse Ritch i Carrousel. Reprezentantką Szwajcarii w plebiscycie Klemovision 2013 zostaje Chiara Dubey z „Bella sera”.

Pora na drugi w tym sezonie finał narodowy, dziś swojego reprezentanta na Eurowizję 2013 wskażą Szwajcarzy, którzy do wyboru mają dziewięć utworów wyselekcjonowanych przez trzech regionalnych nadawców (SF – platforma internetowa, RTS i RSI). Pełną listę kandydatów oraz ich utwory znaleźć można TUTAJ. Dzisiejszych wykonawców oceniać będzie międzynarodowe jury, ale to tylko widzowie zadecydują, kto pojedzie do Szwecji. Kto jest faworytem? Najczęściej wymieniani są Anthony Bighead z joke-entry „Do the monkey” oraz Heilsarmee z „You and me”. W finale pojawi się również Chiara Dubey (laureatka 3. miejsca w ubiegłorocznym finale) oraz Melissa, znana z preselekcji hiszpańskich 2011. To właśnie ona jest uważana za faworytkę fanów Eurowizji, ale jej szanse na wygraną w televotingu są raczej niskie. Moim osobistym faworytem jest francusko-szwajcarska formacja Carrousel z utworem „J’avais rendez-vous”. Nadawca francuski jeszcze nigdy nie wygrał preselekcji w Szwajcarii, więc może w tym roku mu się uda. Gościem specjalnym finału będzie formacja Sinplus. Transmisję internetową znaleźć będzie można TUTAJ. Finał ruszy o 20:05 CET i potrwa dwie godziny.

TELEGRAM, TELEGRAM

Dziś również drugi półfinał preselekcji litewskich. O cztery miejsca w finale powalczy dziewięciu uczestników, w tym m.in. Beissoul, Monika, Linas Adomaitis czy formacja El Fuego. Start o 20:00, transmisja internetowa dostępna TUTAJ.

Fani są zbulwersowani decyzją Turcji o wycofaniu się z Eurowizji 2013, a zwłaszcza argumentacją, jaką przedstawił zarząd TRT. Gdy kraje takie jak Portugalia czy Bośnia wycofują się z powodów finansowych, Turcja rezygnuje, bo nie jest zadowolona z formatu konkursu, a zwłaszcza z wprowadzenia jury do głosowania, oraz z systemu Big5, który pięciu państwom daje gwarantowany finał. Warto przypomnieć, że dyrektor stacji już wcześniej sygnalizował niezadowolenie, ale mówi się, że Turcja wystartowała w ESC 2012 ponieważ konkurs organizowany był przez bratnich Azerów. Fani obawiają się, że brak Turcji w finale ESC 2013 ponownie doprowadzi do bardzo wysokiego poparcia punktowego diaspory dla Azerbejdżanu. Taka sytuacja miała miejsce w 2011 roku, co zakończyło się triumfem Ella i Nikki. Wkrótce na blogu przypomnę historię Turcji na ESC.

Telewizja słoweńska w ostatniej chwili znalazła sponsora, który wspomoże projekt eurowizyjny i dzięki temu ten alpejski kraj nie będzie musiał pauzować. Słowenia weźmie udział w Eurowizji 2013, a wkrótce RTV SLO ma poinformować o sposobie wyboru reprezentanta. Zależnie od tego, jakimi środkami finansowymi stacja będzie dysponować, zorganizowany zostanie finał narodowy, lub reprezentant wybrany zostanie wewnętrznie. Na zdjęciu Nusa Derenda.

Jedna z partii politycznych w Danii uważa, że duńscy kompozytorzy nie powinni zgłaszać swoich utworów do preselekcji eurowizyjnych w innych krajach, bo pierwszeństwo powinien mieć ich kraj ojczysty. Sporo duńskich akcentów znaleźć można w preselekcjach łotewskich „Dziesma 2013”.

Po wczorajszej deklaracji ze strony serbskiego RTRS, dziś nadawca bośniacki otrzymał kolejne oferty „uratowania bośniackiego uczestnictwa w Eurowizji”. Pomóc chce prywatna stacja FaceTV, a zarząd potwierdził, że jest gotów opłacić zarówno składkę za uczestnictwo i zorganizować preselekcje narodowe z udziałem 15-20 kandydatów. Dodatkowo wszelkie prawa do udziału w Eurowizji przekazałby oczywiście BHRT, ponieważ tylko nadawca publiczny jest w Bośni członkiem EBU. Inna oferta pochodzi od zespołu Zoster, który deklaruje chęć reprezentowania Bośni oraz poniesienia wszystkich kosztów związanych z podróżą do Szwecji i zakwaterowaniem. Są też w stanie znaleźć fundusze na opłacenie składki, a takowa musi być uiszczona do kwietnia 2013. Tym samym zarząd BHRT ma aż trzy opcje do wyboru i, co istotne, są to opcje realne, więc jeżeli Bośniakom naprawdę zależy na udziale, powinni na jedną z propozycji przystać. Najbardziej rozsądna wydaje się propozycja nadawcy FaceTV, bowiem przekazanie praw do udziału w ESC 2013 stacji RTRS może skończyć się polityczną awanturą. Reprezentantem RTRS byłby zespół Alexandria z utworem o roboczym tytule „Horizonti”.

Finał selekcji albańskich transmitowany będzie na Eurovision.tv. Dziś w Pałacu Kongresowym w Tiranie rozpoczęły się próby do festiwalu. Wiadomo, że wśród gości specjalnych znajdą się m.in. Juliana Pasha, Luiz Ejlli, Mira Konci i Mariza Ikonomi.

W niedzielę o 10:30 odbędzie się w radiu Vivacite audycja „Eurovision 2013: A vous de choisir la chanson!” w której wybrana zostanie piosenka eurowizyjna dla reprezentanta Belgii Roberta Bellarosy. Transmisja dostępna będzie TUTAJ.


Reklamy

23 komentarze

 1. Utwór Melissy może nie należy do ambitnych, ale dziewczyna wie, co to śpiew. Niech zatem zwycięży.

  Polubienie

  1. Meliska niedobrze zaśpiewała. Obejrzałem przed chwilą jej występ na YouTube. Szkoda. Chociaż, jak przyznałem wcześniej, „The point of no return” to żadne arcydzieło, więc i niewielka strata.

   Polubienie

 2. Tak mi wpadło do głowy teraz, że jeszcze takiego grudnia nie mieliśmy na Eurowizji.
  Zarówno dużo państw wybiera jak i rezygnuje jest w niepewności, ciekawy grudzień nie ma co.
  Jestem ciekaw jak to wszystko się zakończy i ile wycofa się, a ile do samego końca się będzie wahać.
  Ja liczę dzisiaj na J’avais rendez-vous – Carrousel i będzie ok. 🙂

  Polubienie

 3. Potrafię sobie wyobrazić że przy słabej, ale to bardzo słabej konkurencji Jesse Ritch wygrywa Eurowizję. W końcu był on 3. w niemieckim DSDS a Niemcy wygrały Eurowizję w 2010 r. wybierając reprezentanta właśnie w tego typu konkursie.

  Polubienie

 4. Wolę jednak żeby wygrał Anthony Bighead, bo najbardziej się postarał. Utwór i teledysk Jesse Ritcha jest podobny do Marlon Roudette – New Age a Heilsarmee to całkowite nieporozumienie.

  Polubienie

 5. Jak usłyszałem te utwory to coś mi mówiło, że oni pojadą szkoda. Były lepsze utwory.

  Polubienie

 6. To jest wybór antyeurowizyjny. Szwajcarzy mogli celowo tak zagłosować, bo nie lubią Eurowizji.

  Polubienie

 7. Piosenkę szwajcarską lubię, podobała mi się od początku i była jedną z moich faworytek,ale niestety teraz zaczyna mnie coraz bardziej nudzić swoim powtarzającym się refrenem.Fakt,były lepsze piosenki.Tym bardziej wśród tych,które nie awansowały do finału.

  Polubienie

 8. Np.,w preselekcjach łotewskich mam 2 piosenki,które wiem,że mi się nie znudzą.To „I need a hero” i „Tirpini”.

  Polubienie

 9. „Love Kills” belgijską piosenką na ESC 2013! Póki co, to najbardziej podoba mi się Belgia, ale czekam na jeszcze lepsze propozycje.

  Polubienie

  1. A mi najmniej :/ „Reste toi” było cudne a ten utwór jak dla mnie jest przekrzyczany i przesłodzony :/

   Polubienie

   1. „love KIlls” najbardziej mi się podoba, ale z piosenek w ESC. Ale ogólnie na razie słabo… Czekam na wybory Albanii, Litwy i Ukrainy. Może będzie wreszcie i dobra piosenka i wykonanie nie budzące żadnych zastrezeżen.

    Polubienie

 10. no tak, w Bośni mozna to czemu nie w Polsce? Czemu nikt nie chce ratować udziału Polski? Może jakiś list do tvnu, polsatu albo mniejszych stacji? Albo do konkretnych artystów dysponujacych kasą? Może Wiśnia, skoro tak narzekał na brak udzialu tvp? Doda ma kase, ale czy chciałaby jechac? dlaczego nikt nic nie robi?????

  Polubienie

 11. No i znów wielkie g…! Tym razem z Belgii. Czemu nie „Reste toi”?! Przecież ta piosenka miała najwyrazistszą melodię i jej wykonywanie sprawiało Bellarosie niekłamaną przyjemność. Belgowie w ogóle nie zmądrzeli. Anglojęzyczne utwóry dla reprezentanta Belgii są fatalne, każdy na swój sposób. ;/

  Polubienie

   1. Ależ źle mnie zrozumiałaś/eś. Miałem na myśli te dwie piosenki, które dziś wykonał Roberto.

    Polubienie

   1. Racja. Napiszę więcej: zawsze uważałem, że tzw. pop-rock (obie anglojęzyczne propozycje w jakimś stopniu wokół tego gatunku oscylują) to najgorsze połączenie w muzyce z możliwych.

    Polubienie

 12. Jak dla mnie to te piosenki z Belgii na jedno kopyto i słabo szału nie ma w sumie najlepsza z nich to ta z Herosami w tytule.

  Polubienie

 13. Bellarosie najlepiej pasowało „Reste Toi”,które też rewelacyjne nie jest.A przy tej „Love Kills” się męczył.Nie pasuje mu ta piosenka.Nie wróżę sukcesu piosence belgijskiej.Tom Dice,co prawda,zajął wysokie miejsce piosenką śpiewaną po angielsku,ale raz,że mu pasowała,dwa,że wiedział,o czym śpiewa,a trzy – piosenka miała swój klimat na scenie.A „Love Kills” jest mdłe.
  Liczę na dobrą piosenkę z Łotwy i Malty.Malta ma w swoich preselekcjach bardzo dobre piosenki.Bardzo podobają mi się piosenki Richarda Edwardsa,Klinsmana Coleiro,Debory C,Danici Muscat,Jessiki,Dorothy Bezziny i Kevina Borga,nie podoba mi się natomiast utwór Claudii Faniello.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.