Estonia wybierze w marcu

Telewizja estońska opublikowała terminarz selekcji narodowych. Format zakłada dwa półfinały (16 i 23 lutego) oraz finał 2 marca. Podobnie jak w tym roku, do półfinałów zakwalifikuje się 20 kandydatów, natomiast w finale znajdzie się miejsce tylko dla połowy z nich. Zgłoszenia do selekcji przyjmowane będą do 10 grudnia. W tym roku Ott Lepland w swoim półfinale zajął 1. miejsce w televotingu, zdobywając ponad 6 tys. głosów, czyli o 4 tys. więcej od laureata drugiego miejsca. W finale przewaga Otta również była ogromna – uzbierał 18 tys. głosów, czyli…11 tys. więcej niż Lenna, która zajęła drugie miejsce. Zarówno w półfinale jak i w finale nie udało mu się jednak zdobyć maksymalnej noty od jurorów, którzy mieli 50% wkładu w ostateczne wyniki selekcji. W superfinale, gdzie decydowali już tylko widzowie, Ott zdobył 67% głosów. Publiczność się nie myliła – Ott w Baku zajął 6. miejsce w finale, powtarzając w ten sposób sukces Urban Symphony z Moskwy. Zarówno „Kuula” jak i „Randajad” należy uznać za utwory ambitne, a łącze je też fakt, że był śpiewane w języku narodowym. Czy w tym kierunku pójdą nowi kandydaci selekcyjni?

TELEGRAM, TELEGRAM

Telewizja mołdawska do tej pory uzbierała tylko 10 zgłoszeń do selekcji przed JESC 2012, więc wydłużyła czas na przyjmowanie zgłoszeń do 14 września. Nie wiadomo, w jaki sposób wybrany zostanie reprezentant – najbardziej prawdopodobną opcją jest wybór wewnętrzny.

Finał selekcji białoruskich do JESC 2012 został przesunięty na 28 września.

ABU RADIO SONG FESTIVAL 2012

Brunei

Reprezentantką Brunei została jedna z najpopularniejszych wokalistek w kraju – 23-letnia Maria Aires, laureatka wielu nagród muzycznych. Pierwotnie miała zostać lekarzem, ale po udziale w konkursie związanym z urodzinową imprezą sułtana Brunei, postanowiła zostać piosenkarką. Swój pierwszy album wydała w 2005 roku z zespołem Maria N’Destine, natomiast solowy krążek ukazał się w 2009 roku. Maria podczas ABU Radio Song Festival wykona utwór „The sweetest memory (Yang Terindah)” w języku narodowym.

Oficjalna nazwa państwa brzmi Brunei Darussalam – położone jest w południowo-wschodniej Azji, graniczy tylko z Malezją i ma dostęp do Morza Południowochińskiego. Językiem urzędowym jest malajski, a stolicą Bandar Seri Begawan. Krajem od 1967 roku rządzi sułtan Hassanal Bolkiah, który jest też jednocześnie szefem rządu. W 1984 Brunei uzyskało niepodległość i w ten sposób wyzwoliło się spod władz Wielkiej Brytanii. W stolicy Brunei znajduje się największy na Dalekim Wschodzie meczet. Kraj utrzymuje się głównie z eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego.

Nadawcą odpowiedzialnym za udział w konkursie jest RTB – Radio Televisyen Brunei, który jest w sumie jedyną bezpłatną stacją telewizyjną w państwie. Do 1999 roku miał też monopol na stacje radiowe.

Przypominam o głosowaniu na faworyta ABU Radio Song Contest 2012! Szczegóły TUTAJ.

Reklamy