THE BEST OF POLAND – FINAŁ

Rozpoczynamy ostatnią rundę głosowania w plebiscycie na najlepszą polską piosenkę selekcyjną „The Best of Poland”. Po serii ćwierćfinałów i półfinałów ustaliliśmy, jaki byłby wymarzony skład naszego finału narodowego. Teraz pora wybrać zwycięzcę – do wyboru mamy 15 utworów. Stawkę otwiera formacja Goya, wciąż aktywna na polskim rynku, która w 2004 roku zaprezentowała balladę „All my senses”. Zespół wydał niedawno nową płytę. Numer dwa to Natasza Urbańska, której debiutanckiej płyty nie doczekaliśmy się po dziś dzień, jednak artystka wciąż jest w Polsce popularną celebrytką. W finale plebiscytu ma dwa utwory – z pozycji drugiej startuje „I like it loud” (2007). Trzecia jest Sandra Oxenryd, wokalistka ze Szwecji, która w 2006 roku reprezentowała Estonię, a teraz występuje m.in. w musicalu „Dirty Dancing”. Polskę chciała reprezentować w 2008 roku z utworem „Super hero”. Numer 4 to Wilki, podobnie jak Goya, wciąż aktywny i koncertujący w Polsce zespół. W te wakacje będzie ich można zobaczyć m.in. w Mrągowie, Kołobrzegu, Kochanowicach czy w Wałbrzychu. W 2003 roku ich preselekcyjny utwór „Here I am” zajął 2. miejsce w finale narodowym.

Z numerem piątym startują Łzy, które podczas finału narodowego występowały jeszcze z pierwszą wokalistką – Anią Wyszkoni. Ich „Julia, tak na imię mam” zajęło 2. miejsce. Drogi Ani i Łez rozeszły się parę lat temu. Ania ma już za sobą bardzo udany debiut solowy, a ostatnio ponownie została mamą. Łzy z nową wokalistką wydały jeden album i sporo teraz koncertują. Usłyszymy ich m.in. w Częstochowie, Szczecinku czy Chrzanowie. Numer 6 to Blue Cafe z pierwszą wokalistką formacji – Tatianą Okupnik. „You may be in love” było ogromnym hitem, chociaż w selekcjach 2003 wywalczyło tylko 3. miejsce. Tatiana starała się solo podbić polski rynek (a nawet brytyjski), ale nie odniosła spodziewanego sukcesu, więc rozpoczęła romans z telewizją. Była jurorką drugiej edycji „X Factor”. Blue Cafe z nową wokalistką radzą sobie całkiem dobrze. Najbliższe koncerty m.in. w Kartuzach i Zblewie.

Szczęśliwą siódemkę ma Janusz Radek, jedyny solista w stawce. Jego „Pocztówka z Avignon” zajęła w 2004 roku miejsce poza top3, ale dopiero po selekcjach przyszedł jego czas. Tworzy muzykę ambitną, przez to nie jest rozchwytywany przez media. 28 lipca wystąpi w Londynie, w sierpniu usłyszeć go będzie można w Krakowie. Kolejnym uczestnikiem finału plebiscytu jest jedna z faworytek – Kasia Cerekwicka wraz z hitem „Na kolana” z 2006 roku. To dzięki selekcjom Polska przypomniała sobie o utalentowanej wokalistce. Niestety, ostatni album Kasia wydała w 2010 roku, a o nowych planach niewiele wiadomo. Numer 9 to wokalistka z Kanady (ale polskiego pochodzenia) – Anna Cyzon, która w 2010 roku wywalczyła 2. miejsce za „Love me” i zyskała sobie sporą sympatię polskich fanów Eurowizji, którzy dopingowali jej ponowne próby dostania się na Eurowizję. W tym roku wokalistka zgłosiła utwór do selekcji węgierskich.

Z numerem 10 startują Queens, trio powstałe w 2005 roku. W finale plebiscytu znalazł się utwór z selekcji 2006 – „I fell in love”, wykonany w pierwszym składzie – Patrycja, Monika i Agnieszka. Po zmianach personalnych ostatecznie grupa przestała istnieć po klęsce poniesionej podczas preselekcji 2008, gdzie zajęły ostatnie miejsce, nie zdobywając żadnego punktu. Kolejny uczestnik to The Jet Set, który podczas preselekcji 2006 wykonał „How many people” i po raz pierwszy zaprezentował się Polakom. Rok później duet w zmienionym składzie pojechał na Eurowizję, ale nie zdołał uzyskać awansu do finału. Ostatni ich singiel pojawił się na listach przebojów w 2008 roku. Później wokalistka Sasha Strunin zaczęła karierę solową. Wydała jeden album, a w drugiej połowie 2011 roku wydała nowy singiel i założyła własną firmę menadżerską. Numer 12 naszego plebiscytu to drugi utwór Nataszy Urbańskiej – „Blow over” z 2008 roku.

Z numerem 13 startuje duet Man Meadow, który dwukrotnie walczył o reprezentowanie Polski, ale do finału plebiscytu dostał się tylko utwór „Love is gonna get you” z 2009 roku. Duet w tym roku wydał swój nowy singiel „Overflow”, który jest coverem utworu z preselekcji duńskich 2012. Przedostatnia jest Hania Stach, wielka nadzieja „Idola 2”, która sensacyjnie zrezygnowała z udziału w finałowych koncertach tego reality show. W tym roku wokalistka w końcu wydała swój drugi album pt. „Moda”. W preselekcjach 2007 walczyła z utworem „Regroup”. I na koniec Varius Manx, jeden z najpopularniejszych polskich zespołów. W selekcjach 2003 zespół występował z Moniką Kuszyńską, a ich „Sonny” zajęło 4. miejsce. W 2006 roku formacja miała wypadek samochodowy w wyniku którego najbardziej poszkodowana została właśnie Monika, która do tej pory porusza się na wózku inwalidzkim. Nie przeszkadza jej to jednak w rozwijaniu solowej kariery – ostatnio była liderem jednej z grup w reality-show „Bitwa na głosy 2”. Varius Manx z nową wokalistką ostatni album wydał w 2011 roku.

Aby wziąć udział w głosowaniu, należy na mejla blazewicz.poczta@gmail.com wysłać swoją punktację (w skali eurowizyjnej). Głosowanie potrwa do końca tygodnia. Dodatkowo 10 osób, które głosowały w każdej części plebiscytu mają szansę na udział w losowaniu nagrody – płyty „Suncane Skale 2012” z utworem Marcina Mrozińskiego. Te osoby proszone są o podanie imienia i nazwiska w mejlu. Prosiłbym też głosujących o wpisanie w treści mejla propozycji kolejnego plebiscytu. Jeśli macie ciekawe pomysły, może warto je zrealizować!

Skład finału „The Best of Poland”:

1. „All my senses” (Goya)

2. „I like it loud” (N. Urbańska)

3. „Superhero” (S. Oxenryd)

4. „Here I Am” (Wilki)

5. „Julia, tak na imię mam” (Łzy)

6. „You may be in love” (Blue Cafe)

7. „Pocztówka z Avignon” (J. Radek)

8. „Na kolana” (K. Cerekwicka)

9. „Love me” (A. Cyzon)

10. „I fell in love” (Queens)

11. „How many people” (The Jet Set)

12. „Blow over” (N. Urbańska)

13. „Love is gonna get you” (Man Meadow)

14. „Regroup” (H. Stach)

15. „Sonny” (Varius Manx)

Reklamy