Eurowizja dla Dzieci 2012, The Best of Poland, Historia Szwecji na ESC

Szalom Israel!

Zarząd telewizji IBA zdecydował, że Izrael weźmie udział w Eurowizji dla Dzieci 2012! To wspaniała wiadomość dla fanów konkursu i dla samego EBU, które stara się jak może, by zachęcić do udziału w jubileuszowej edycji więcej państw. Co ciekawe, Izrael dość długo dojrzewał do swojego debiutu. Pierwsze plany co do startu były już w 2003 roku, ale IBA najpierw chciała sprawdzić, czy JESC będzie w kraju w ogóle popularne. Po transmitowaniu konkursów 2005-2007, kraj został zgłoszony do debiutu w 2008 roku, ale ostatecznie nadawca wycofał się z powodów finansowych. Dlaczego teraz postanowił wziąć udział? Jak podaje przedstawiciel zarządu, udział w konkursach Eurowizji organizowanych przez EBU to dla nadawcy zaszczyt i prestiż, pomaga w nawiązaniu współpracy międzynarodowej i promocji Izraela w świecie (- jakże inne zdanie na ten temat na polski nadawca…). Nie wiadomo, w jaki sposób wybrany zostanie reprezentant Izraela do Amsterdamu, natomiast wiadomo, że koszt udziału kraju w JESC to ok 80 tys. euro. Izrael jest dziewiątym krajem, który potwierdza udział w JESC 2012. Wciąż nie znamy decyzji ws. Mołdawii, Macedonii i Serbii.

THE BEST OF POLAND – Part 2

W ciągu doby dotarło na moją skrzynkę więcej punktacji niż się spodziewałem – ostatecznie 24 osoby zadecydowały o wynikach pierwszej grupy naszego plebiscytu. Spośród 11 utworów do półfinału wchodzą trzy: „All my life” (M. Bocchino/O.Szwed), „Do Something” (Plastic) i „Emily” (Charizma) – kol. alf. Te trzy utwory niemal od początku głosowania znalazły się na prowadzeniu, nie dając specjalnych szans innym uczestnikom. Różnica pomiędzy 3. a 4. miejscem wyniosła aż 23 punkty. Oto jak wygląda ranking dla miejsc 4-11.

4. Ania Szarmach 139 punktów (FOTO)

5. Edi Ann 131 punktów

6. Dziewczyny 131 punktów

7. ZoSia 126 punktów

8. Magda Femme/Spotlight 96 punktów

9. Alizma 88 punktów

10. Indigo 88 punktów

11. Button Hackers 83 punkty

Pora na drugą grupę. Przypominam, że skład poszczególnych ćwierćfinałów ustalony został drogą losowania. I o ile pierwszą grupę można uznać za słabą, o tyle w tej będzie znacznie więcej faworytów. Otwierają stawkę Szwedzi – duet Man Meadow (fot. M. Błażewicz) i ich pierwszy utwór selekcyjny – „Viva La Musica”, który w 2008 roku zajął 3. miejsce (remis z Edi Ann i Plastic). Numer 2 to siostry Przybysz czyli Sistars i hit „Freedom„, który w 2004 roku zajął tylko 7. miejsce, ale siostry później zrobiły spore zamieszanie na polskiej scenie muzycznej. Kolejny kandydat to ponownie rok 2004 – Krzysztof Kiljański i „Stay” – wokalista zajął 10. miejsce. Numer 4 to ulubienica fanów ESC – seksowna kanadyjka Anna Cyzon i jej hit „Love me„, który zajął 2. miejsce w preselekcjach 2010. Z numerem piątym ponownie uczestnik selekcji roku 2004 – tym razem jest to Janusz Radek (fot.) i jego nastrojowa „Pocztówka z Avignon„, która wywalczyła w finale 5. miejsce. Co dalej? Katarzyna Moś, mało znana wokalistka, która pojawiła się w finale selekcji 2006 i z utworem „I wanna know” zajęła 10. miejsce. Niedawno pojawiła się w „Must be the music”. Numer 7 to laureatka 2. miejsca z 2011 roku – Anna Gogola i jej przebój „Ktoś taki jak ty„. W tej grupie znaleźli się też laureaci 2. miejsca z 2009 roku – grupa Renton i „I’m not sure„. Kolejny utwór to „Dobry czas” formacji IRA – zespół wywalczył 5. miejsce w preselekcjach 2009. Przedostatnia propozycja w tej grupie to „Popatrz na mnie” formacji Ha-Dwa-O – zespół nie zdobył żadnego punktu i zajął ostatnie miejsce w finale 2006 (remis z Mosqitoo i Leonie). Na koniec „Here I Am” formacji Wilki – laureaci 2. miejsca w 2003 roku.

Głosować można do następnej notki (czyli do jutra) – najlepiej głosować jak najszybciej. Punktacje wysyłać należy na blazewicz.poczta@gmail.com, a wśród osób, które wezmą udział we wszystkich głosowaniach plebiscytu rozlosowana zostanie oficjalna składanka „Suncane Skale 2012 – Pjesma Ljeta” z utworem m.in. Marcina Mrozińskiego. Aby wziąć udział w losowaniu nagrody, należy w mejlu podać imię i nazwisko.

Oto lista uczestników 2. grupy:

1. Man Meadow „Viva La Musica”

2. Sistars „Freedom”

3. Krzysztof Kiljański „Stay”

4. Anna Cyzon „Love me”

5. Janusz Radek „Pocztówka  z Avignon”

6. Katarzyna Moś „I wanna know”

7. Anna Gogola „Ktoś taki jak Ty”

8. Renton „I’m not sure” (FOTO)

9. Ha-Dwa-O „Popatrz na mnie”

10. IRA „Dobry czas”

11. Wilki „Here I Am”

HISTORIA SZWECJI NA ESC – 1990

Preselekcje Melodifestivalen 1990 odbyły się w Goteborgu na terenie areny „Rondo” – znacznie mniejszej niż Globen, które gościło MF rok wcześniej. Nie przeszkodziło to jednak SVT w pobiciu rekordu oglądalności preselekcji – wg badań, był to najchętniej oglądany finał narodowy w historii szwedzkich startów eurowizyjnych. Czy wpłynęła na to stawka finałowa? Prawdopodobnie tak, bowiem o wyjazd do Zagrzebia rywalizowali m.in. Carola (3. miejsce na ESC 1983), Elisabeth Andreasson (dwukrotna uczestniczka ESC, dla Szwecji i Norwegii) i Lotta Engberg (ESC 1987). Swój debiut zaliczył w tym roku 18-letni wtedy Petar Joback. Głosowanie jury okazało się zaskakujące, bowiem 99 punktów zdobyła grupa Edin-Adahl z „Som en vind” i tym samym pokonała wszystkie byłe uczestniczki ESC – Carola wywalczyła 2. miejsce, Elisabeth siódme, a Lotta ósme.

Edin-Adahl to grupa tworząca współczesną muzykę chrześcijańską – w jej skład weszło dwóch braci Edin (Bertil i Lasse) i dwóch braci Adahl (Frank i Simon). Chociaż formacja ma na koncie 10 albumów studyjnych, znana jest głównie z reprezentowania Szwecji na ESC. Niektórzy członkowie grupy startowali jeszcze później w selekcjach, a np. Frank Adahl w 1994 roku podkładał głos pod Simbę w szwedzkiej wersji „Króla Lwa”. Utwór „Som en vind” doczekał się angielskiej wersji pt. „Like a wind”. Na ESC w Zagrzebiu Szwecja występowała jako 18. w kolejności, zdobyła tylko 24 punkty, co wystarczyło, by zająć 16. miejsce (na 22 kraje). Szwecja w tym roku dostała 3 „dwójki” i 3 „szóstki” – te wyższe noty przyznały Holandia, Wielka Brytania i Norwegia. Szwecja swoje 12 punktów przekazała Irlandii, 10 zwycięskim Włochom, a 8 Islandii. Do 1990 roku Szwecja tylko dwa razy zajęła niższe miejsce niż 16. – w 1979 roku była siedemnasta, a w 1977 osiemnasta. Spora porażka…ale już za rok sytuacja się poprawi…

%d blogerów lubi to: