OTO WYNIKI ESC 2012

Nareszcie opublikowano wyniki głosowania jurorów i widzów podczas Eurowizji 2012. Rezultaty spotkały się ze sporą konsternacją fanów, bowiem niektóre kraje zajęły dość zaskakujące pozycje. Zgodnie wybrano jednak zwycięzcę – Szwecja wygrała w finale zarówno u jury jak i u widzów. Drugie miejsce u widzów (i po połączeniu wyników) zajęła Rosja, która u jury była 11. – to jedna z największych różnic w głosowaniu. Jury i widzowie wspólnie wytypowali do top10 finału tylko pięć państw (Turcja u jury była na 22. miejscu). Największym szokiem finału jest ostatnie miejsce i 0 punktów dla Francji. Gdyby zastosowano tylko głosowanie widzów to Francja byłaby pierwszym krajem, który po 2004 roku (czyli od wprowadzenia nowego formatu) nie zdobyłby ani jednego punktu w finale. Francja była zaskakująco wysoko u jury – zajęła tam 13. miejsce. Najsłabiej przez jury oceniony został Engelbert Humperdinck. Włochy i Hiszpania znalazły się w top10 tylko dzięki silnemu wsparciu jurorów. Islandia zajęła miejsce 19. zarówno w głosowaniu widzów, jak i jury.

W półfinale pierwszym wygrała Rosja, która zdobyła też najwięcej punktów od widzów. Jury na pierwszym miejscu umieściło Albanię, która u widzów była trzecia. Rosja u jury zajęła ósme miejsce. Gdyby o wynikach półfinału decydowali tylko widzowie, do finału weszłaby Szwajcaria zamiast Węgier. Gdyby top10 wybierano na podstawie głosowania jury, to w finale zabrakłoby ogromnego faworyta – Islandii, która u jury była 11. Na jej miejsce wszedłby Izrael. U widzów ostatnie miejsce w półfinale zajęła Belgia, u jurorów Łotwa. Austria zajęła 17. miejsce w obu głosowaniach, a ostatecznie po połączeniu wylądowała na dnie rankingu. Finlandia zajęła 12. miejsce zarówno u widzów, jak i u jury.

W drugim półfinale zdecydowanym liderem (bez względu na to kto głosował) była Szwecja. Drugie miejsce u jury i widzów zajęła Serbia, natomiast różnice pojawiają się w dalszej części tabeli. Litwa zajęła 3. miejsce u widzów, ale aż 10. u jury, co jednak nie przeszkodziło jej ostatecznie zdobyć miejsca w top3. Spore zaskoczenie – gdyby głosowali tylko widzowie, w finale zabrakłoby piosenek pisanych „pod publiczkę” – Malty (11. miejsce u widzów) i Ukrainy (17. miejsce u widzów). Kto by się spodziewał, że właśnie te utwory przypadną jury do gustu – Malta była na miejscu 5., a Ukraina aż na 3.! Widzowie od Kurta i Gaitany woleli Sofi Marinovą z Bułgarii (9. miejsce) i Joan Frankę  z Holandii (10. miejsce). Ostatnie miejsce w głosowaniu publiczności zdobyła Gruzja. Jury poza finałem widziałoby Turcję (była u nich dopiero 13.) oraz … Norwegię, która zajęła ostatnie miejsce. Przedostatnia pozycja przypadła Bułgarii, natomiast jurorom spodobała się Gruzja – zajęła 8. miejsce. Poza Gruzją w finale jury chciało też Chorwację (zajęła w ich głosowaniu 7. miejsce). Słowacja, która zajęła ostatnie miejsce po głosowaniu łączonym, u widzów jak i u jury była piętnasta.

Dokładne wyniki głosowania znaleźć można TUTAJ.

Nie będzie Eurowizji w trzech miastach

Christer Bjorkman poinformował, że Eurowizja 2013 odbędzie się tylko w jednym mieście, bowiem podział konkursu na trzy miasta byłby zbyt kosztowny dla wszystkich. Nie wiadomo jednak na razie, gdzie ostatecznie trafi konkurs. Zgodnie ze słowami Bjorkmana, decyzję w tej sprawie poznamy dopiero wczesną jesienią. Faworytem jest Sztokholm i Friends Arena. Dziś do salonów Empik trafił singiel „Euphoria” Loreen, natomiast sama wokalistka znalazła się na liście gości polskiego Eska Music Awards, które zaplanowane jest na 20 lipca w Kołobrzegu. Poza Szwedką w show mają wystąpić m.in. Bracia, Enej, Oceana czy Mrozu. Na stronie oficjalnej Loreen nie ma jednak wzmianki o występie w Polsce, a wg terminarza wokalistki, 20 lipca ma ona zaplanowany koncert w szwedzkim mieście Trollhattan, a więcej informacji o jej występie znaleźć można TUTAJ.

Reklamy